Найімовірнішим для Львова є іноземний інвестор

Сергій Кіраль, начальник управління інвестицій та зовнішньоекономічних відносин Львівської міськради, про пріоритетні сфери, основні ризики для інвесторів та Євро-2012 

Сергій Кіраль, начальник управління інвестицій та зовнішньоекономічних відносин Львівської міськради, про пріоритетні сфери, основні ризики для інвесторів та Євро-2012 

Попри те, що Львів має потужний потенціал, до нашого міста не поспішають  вкладати свої гроші інвестори. “Для сприятливого інвестиційного клімату потрібні кардинальні реформи в країні. Основні ризики для інвесторів – це відсутність важливих структурних реформ у країні. Питання бюрократії, корупції – це не питання Львова, а загальнодержавна біда та масове явище”, – зазначив у розмові з “Поштою” Сергій Кіраль, начальник управління інвестицій та зовнішньоекономічних відносин Львівської міськради. 

Загалом, за його словами, у трійці країн, які вкладають свої кошти у наше місто, є Польща, Австрія, Німеччина. За словами співрозмовника, найкращі перспективи місто Лева має у сфері IT, яка є нині пріоритетною для обласного центру.

ДО ТЕМИ

– На вашу думку, як позначиться на інвестиційному кліматі Львова, те що цьогоріч зменшили фінансування на промоцію міста? 

–  Наслідки можуть бути досить неприємні. Адже в нас є конкуренти, наприклад, польські міста. Так, польські міста ще додатково вкладають кошти в промоцію своїх міст для того, щоб передати інформацію потенційному інвестору. Певен: розраховувати на те, що Євро-2012 само по собі дасть великий промоційний ефект – хибна думка. Ми консультувалися з експертами, міжнародними компаніями, які займаються промоцією міст і розробкою стратегій. Вони вважають, що потрібно створити додаткові інформаційні приводи для тих, хто приїде до Львова. Наголосили на тих моментах, які прив’язують Львів до Європи. 

– Сергію Івановичу, прошу сказати, завдяки чому Львів є інвестиційно привабливим?

– Передусім завдяки тій роботі, яку проводить міськрада з питань формування сприятливого інвестиційного клімату на місцевому рівні і в питаннях залучення коштів у вигляді прямих іноземних інвестицій, запозичень від міжнародних фінансових організацій, грантових коштів. Львів – чи не єдине місто, яке має чітко визначену стратегію конкурентноздатності і стратегію розвитку міста, яку нам допомогли розробити Фонд ефективного управління спільно з американськими консультантами. Нині завершується робота над розробкою стратегії залучення інвестицій. 

Також працює  інвестиційний портал, мабуть, один із найуспішніших в Україні. Через нього отримуємо велику кількість запитів від потенційних інвесторів. На порталі є вся необхідна інформація для інвестора, як-от, про економічний розвиток регіону, інформація від тих інвесторів, які вже працюють в місті і діляться досвідом. 

Хочемо заохотити інвесторів й зняти страхи, які, на жаль, асоціюються з Україною. Так, згідно з індексом інвестиційної привабливості, який підготувала Європейська бізнес-асоціація, Україна наприкінці 2011-го опустилася до найнижчого за останні роки рівня за інвестиційною привабливістю. Такого не було навіть у період кризи 2008-го, і це дає певне розуміння того, в яких умовах ми працюємо, як місто і які зовнішні чинники не дозволяють нам ефективно працювати з інвестиціями. 

– Які є ризики нині для інвесторів, якщо такі є, бо колись інвестори нарікали на бюрократію, чи зараз про це йдеться?

– Основні ризики для інвесторів – це відсутність важливих структурних реформ у країні. Питання бюрократії, корупції – це не питання Львова, а загальнодержавна біда, масове явище. Дехто вважає, що в нас вся система державного управління побудована на корупції. Потрібно починати зверху здійснювати радикальні реформи. Грузії вдалося їх  провести. Нині Грузія, за рейтингами Світового банку, входить в трійку країн по легкості ведення бізнесу. Щодо роботи міської влади, то тут питань не повинно виникати, хоча бувають винятки, всіх не проконтролюєш. Ми боремося з корупцією, звільняємо тих, хто зловживає службовим становищем. Є багато проблем, які є поза контролем міста на загальнодержавному рівні, це податкове і митне законодавство. Хоча деякі поступки держава робить. Так, відбувається реформування СЕС, обме­жують повноваження пожежникам. В Грузії їх в першу чергу ліквідували. Доки проблем не буде вирішено на державному рівні, доти порядку не буде. 

ДО ТЕМИ

– Відомо, що одним із найбільших інвесторів в Україні є бізнесмен Ринат Ахметов. Чи цікавиться він також і Львовом?

– Серед бізнесменів побутує прислів’я “Гроші не пахнуть”. Нам треба відкинути політику і прагматично дивитися на речі. Якщо людина має кошти і готова їх інвестувати на благо розвитку міста – ми радіємо цьому. Створяться робочі місця, збільшиться надходження до бюджету, покращиться інфраструктура міста. Якщо, будь-хто з українських олігархів захоче вкладати кошти у наше місто, ми повинні лише вітати такі пропозиції. І боротися за тих інвесторів.

Винятком можуть бути лише кошти сумнівного походження. До нас, на жаль, надходить дуже велика кількість пропозицій сумнівного походження, переважно іноземних компаній...

Загалом знаю, що одна з компаній, яку вважають наближеною до Рината Ахметова, цікавиться активами в регіоні.  

– Скажіть, будь ласка, в які сфери інвестують кошти?

– Передусім відслідковується дуже чітка тенденція зміни структури залучення інвестицій. Якщо до 2008-го – це була фінансова галузь і сфера роздрібної торгівлі, то тепер пріоритетною для міста є сфера IT.

Інвестори йдуть із країн, де їм дорого працювати, в країни, де їм дешевше працювати і де є кваліфікована робоча сила. У нас дуже великі перспективи. Так, у травні 2012-го в Амстердам з’їдуться усі найбільші компанії в галузі IT. Львів також подав заявку для участі у цьому проекті, матимемо свій стенд і сподіваємося на велике зацікавлення Львовом цими компаніями. Для цього є всі передумови. Так, відомі консалтингові міжнародні компанії – KPMG і Mackenzie – включили Львів до тридцятки найпривабливіших міст світу для розвитку галузі IT. Це індустрія, яка в часі кризи розвивається найактивніше та найуспішніше. Для Львова багато не потрібно. Лише створити сприятливі умови і надати інформацію. Нам тут дуже не вистачає коштів на промоцію, але намагаємося використовувати ті напрацювання, які були нами зроблені за попередні роки. 

– Які інвестиції переважають у Львові –  зовнішні чи внутрішні?

– Прямі іноземні інвестиції в 2011-му склали 

150 млн доларів. Я не знаю, яка ситуація з внутріншіми інвестиціями, але думаю, що різниця несуттєва. Так, внутрішні інвестори є найціннішим, бо місцевий інвестор знає локальну специфіку, розуміє потреби, кон’юктуру ринку і йому простіше працювати в цих умовах, немає мовного бар’єру… Натомість відсоткові ставки банків абсолютно не вигідні бізнесу, а особливо малому і середньому, який становить кістяк нашого міста і Львівщини загалом. Є багато питань, які стосуються діяльності внутрішніх інвесторів. Ми не робимо різниці між внутрішніми і зовнішніми інвесторами. Якщо є проекти, немає значення який інвестор. Але найбільш ймовірним інвестором для Львова може бути іноземний інвестор. 

– Які країни найохочіше інвестують у наше місто?

– Польща, Австрія, Німеччина. Також це Кіпр, Нідерланди, які мають певні пільги щодо оподаткування. Мова також про Данію і Швецію.

– Які фінансові компанії чи корпорації готові бути присутні у нашому місті у 2012-му зокрема?

– Хочу нагадати, що найуспішнішим проектом 2011-го є відкриття компанією “Нестле” центру бізнес-обслуговування у нашому місті. Коли така відома компанія входить працювати в регіон – це штамп якості. Вона забезпечує ефект магніту. Наприкінці 2011-го до нас надійшло шість запитів від потенційних інвесторів, сьогодні їх активно відпрацьовуємо. Є кілька цікавих компаній, одна – японська, яка хоче перенести своє виробництво з Чеської респуб­ліки до Львова, є 2-3 компанії, які хочуть працювати у сфері IT. Так, цього тижня до Львова приїжджають представники голландської компанії, яка розглядає перенесення свого офісу з Польщі до Львова. Уявімо, якщо ці компанії цього року заінвестують у Львів, то в місті створиться до 10 тис. робочих місць. Це суттєво і важливо для нас.

– Зараз бізнес активно інвестує в готелі. На Вашу думку, чи будуть  вкладати кошти в готелі після Євро-2012?

– Певен: інвестування в готелі буде тривати і після Євро-2012. Львів є єдиним містом зі всіх приймаючих міст в Україні, яке має можливість зберегти динаміку і ріст залучення інвестицій на розвиток туристичної інфраструктури. Євро дозволить наростити кількість інвестиційних проектів у сфері готелів. Знаю, що є ще два готелі на етапі прийняття рішення з проектування, розпочаті до реалізації. В готельному господарстві у нас все буде гаразд і після Євро-2012. Не забуваймо про великий проект держави – “Олімпійська надія-2022”, де планують вкласти понад 4 млрд доларів інвестицій на підготовку інфраструктури до Євро. 

– Скажіть, будь ласка, після Євро-2012 до Львова їхатиме більше туристів?

– Ми щорічно проводимо велику кількість прес-турів, промопроектів.

Львів називають “прихованим діамантом Європи”, містом, яке Європа для себе ще не відкрила. Колись це були Прага і Краків, тепер ці міста залучають десятки мільйонів туристів. Нині до Львова приїжджає майже мільйон туристів, але в нас хороша динаміка. До слова, у 2006-му було 200 тис. туристів. Щороку на 35-40% збільшується кількість охочих побачити Львів. Якщо  б мали кошти на промоцію міста, могли б цей показник підвищити, бо усі передумови для цього є. Новий термінал, новий аеропорт, який дозволяє приймати і обслуговувати понад мільйон пасажирів на рік, інфраструктура, яка буде збудована до Євро, дороги, готелі, кав’ярні, ресторани тощо. Нам потрібно ще багато додатково працювати над сферою розваг. Можна реалізувати інвестиційні проекти в цій сфері, створювати парки розваг тощо. Знаю, що ще планують відкрити два торгово-розважальні центри. Є все для того, щоб туристи приїжджали до Львова знову і знову! 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4559 / 4.09MB / SQL:{query_count}