Унікальність під землею

У центрі Львова розроблять підземні туристичні маршрути: стартував міжнародний проект “Підземне місто”

У центрі Львова розроблять підземні туристичні маршрути: стартував міжнародний проект “Підземне місто”

Упродовж найближчих 20 місяців міські історики, архітектори та археологи досліджуватимуть підземелля в центрі Львова. У планах фахівців зробити стародавні підвали доступними для львів’ян та гостей міста і проводити у них екскурсії. Для цього підземелля будинків в зоні ЮНЕСКО хочуть об’єднати в єдиний екскурсійний маршрут. 

За словами Василя Косіва, заступника міського голови Львова з гуманітарних питань, реалізовувати проект будуть в три етапи. “Спочатку ми проведемо необхідні дослідження в архівах, та, безпосередньо в підземеллях, — розповів Василь Косів, — На другому етапі сформуємо концепцію, розповіді та експозицію підземель. Третій блок — проектування. Наприкінці цієї роботи плануємо отримати проектно-кошторисну документацію на реалізацію підземного туристичного маршруту”. 

Як розповіла Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, сьогодні підземелля Львова перебувають не в найкращому стані і потребують впорядкування. Після візуального огляду пивниць довкола площі Ринок фахівці переконались, що більшість із них захаращені власниками. 

“У підземеллях середмістя є багато цікавого. До прикладу, львівська готика, якої вже немає на поверхні міста, тут чудово збереглась. В підземному Львові чимало унікальних  готичних порталів та склепінь. Львівські підземелля варті того, щоб стати туристично-привабливим маршрутом, а не просто складом непотребу для мешканців”, — розповіла Лілія Онищенко.

Проект реалізують за гроші гранту, який Львів виграв спільно з двома польськими містами — Любліном та Жешувом, за підтримки Євросоюзу. Загальна сума проекту — близько півмільйона євро. За словами Василя Косіва, 90%  цих грошей надала єврокомісія, 10% — фінанси міст-партнерів. Львів вкладе в реалізацію проекту “Підземне місто” 41 тис. євро, натомість вклад Любліна та Жешува — по 4 тис євро. Річ в тім, що у містах-партнерах проекту Польщі підземні траси вже облаштовані, однак потребують вдосконалення експозиції, інженерних мереж та промоційних заходів. 

ДО ТЕМИ

Підземні туристичні траси функціонують у німецькому місті Гера. Для туристичного маршруту тут використовують приватизовані підвали мешканців, які віддали їх в оренду. В цих підвалах кілька разів на рік організовують мистецькі інсталяції. Сюди запрошують художників, які з допомогою гри світла і тіні, використовуючи таємничість підземель, роблять дуже цікаві інсталяції. Така ідея дуже приваблює туристів з усього світу. 

За словами Лілії Онищенко, підземелля в Жешуві та Любліні добре впорядковані. Підземна траса в Любліні недовга, однак дуже якісно наповнена: розробники показали історію міста в макетах.  Також в підземних залах польського міста є невеличкий театр, де туристи можуть проглянути, як розвивалося стародавнє місто. 

Грантових фінасів вистачить лише на розробку проектно-кошторисної документації, натомість на втілення проекту в життя  грошей в міськраді поки що немає. Однак робота над дослідженням підземного Львова тільки розпочалась, тому говорити про туристичні маршрути в реальності зарано. 

Як розповів Юрій Кутний, координатор проекту, зараз триває налагодження контактів з польськими містам та пошук виконавців робіт. В планах розробників також відкрити Інтернет-сторінку з “підземними” новинами міста.  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.8184 / 4.09MB / SQL:{query_count}