Фінал річної реставрації

Реконструкцію колони Яна з Дуклі, що біля церкви Святого Андрія, завершать до кінця тижня

Реконструкцію колони Яна з Дуклі, що біля церкви Святого Андрія, завершать до кінця тижня

Довготривала реставрація колони Яна з Дуклі, що поряд з церквою Святого Андрія, на завершальному етапі. Фахівці архітектурної майстерні “Буд-арт” вже закінчили основні роботи. До кінця тижня планують облаштувати фундамент та білокам’яні обрамлення. А вже в суботу львів’яни та гості міста зможуть побачити цілком відреставровану колону, – обіцяють реставратори.     

Нагадаємо, що відновлювати колону Яна з Дуклі почали ще торік у листопаді. Тоді фахівці компанії-підрядника розчистили та змили камінь і загорнули його в поліетилен, бо не встигали до зими завершити почате. В такому вигляді пам’ятка простояла аж до серпня цього року. 

Попри тривалу консервацію, камінь колони Яна з Дуклі зберігся в непоганому стані, запевняють міські чиновники, тому її відновлення вдалося виконати на належному рівні. За словами Лілії Онищенко, начальника управління охорони історичного середовища Львівської міськ­ради, претензій до виконання робіт, крім того, що вони були виконані із запізненням, немає. 

“До реставрації на колоні були значні пошкодження та вищерблення каменю. Через це вона втратила міцність. Упродовж тривалого часу колону не чистили. Відповідно, й атмосферні опади, і загазованість залишили свій слід на камені. Реставратори також захистили камінь від вологи, покривши спеціальною  рідиною”, – каже Лілія Онищенко. 

Під час відновлення архітектурного ансамблю колони Яна з Дуклі фахівці доповнили всі втрачені елементи, відреставрували карниз, відновили чотири декоративні кулі та зруйновані елементи оздоблення, заповнили тріщини та відремонтували верхній вазон. Зараз колона має насичено золотавий відтінок, однак Лілія Онищенко запевняє, що з часом вона набуде проектного кольору – такого, який зараз є на верхній частині пам’ятки.

Цікаво, що колону, як і до реставрації, увінчує амфора. Раніше на її місці була скульптура святого Яна. Перед початком робіт її хотіли відновити, однак задум втілити не вдалося. 

“Ця скульптура нині втрачена. Зараз є достатньо іконографічного матеріалу, щоб відновити її, але, на жаль, ми не маємо грошей на виготовлення цієї скульптури, – зазначає Лілія Онищенко. – Відповідно до реставраційних норм, статуя святого Яна з Дуклі мала б бути повернена”.

За словами чиновниці, якщо правильно доглядати за відновленою колоною, вона не потребуватиме реставраційних робіт ще протягом наступних ста років. До слова, реставрація колони коштувала міському бюджету 550 тис. грн.  

КОМЕНТАР

Андрій Салюк, президент благодійного фонду "Збереження історико-архітектурної спадщини Львова":

- Щоб повноцінно оцінювати реставрацію колони Яна з Дуклі, треба було б мати доступ до проектної документації, мати вихідні дані та відстежувати хід робіт під час реставрації. На жаль, можливості доступу до документації в нас не було. Однак навіть із першого погляду в мене є низка зауважень, пов'язаних із реставрацією. Передусім неправильно вирішена колористика колони - зараз вона має ненатуральний жовтий колір. Друге зауваження пов'язане з тим, що біля постаменту встановили нові сходи. А куди поділися оригінальні сходи, мені невідомо. Це суперечить засадам реставрації, адже така заміна елементів неприпустима. Щоправда, я не знаю, в якому стані зараз є декор, вазони. Однак те, що ми бачимо, не відповідає якісній реставрації, адже зовнішній вигляд колони вкрай поганий. Гадаю, наші нащадки матимуть колону Яна з Дуклі за зразок некоректної реставрації пам'ятки архітектури. 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
12.1204 / 4.09MB / SQL:{query_count}