Відновлення кам’яниці

Через запізнілий початок робіт завершувати реставрацію палацу Любомирських на площі Ринок будуть наступного року

Через запізнілий початок робіт завершувати реставрацію палацу Любомирських на площі Ринок будуть наступного року

Цьогорічна реставрація однієї з найгарніших кам’яниць Львова на площі Ринок, 10, – на завершальному етапі. Ще з вересня тут відновлюють фасад, замінюють вікна та перекривають дах. Однак реставрувати скульптурні елементи палацу Любомирських фахівці фірми-підрядника “Ренесанс” до кінця року не встигнуть. Через брак часу і погодні умови відновлення скульптур на фасаді пам’ятки запланували на наступний рік.     

– Будинок палацу Любомирських дуже великий, він має три фасади, відкриті для доступу: з вул. Руської, площі Ринок і вул. Федорова. Історично це є два будинки, які двічі були перебудовані, – розповідає Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища Львівської міськради. – Зараз виконуємо роботи тільки на головному фасаді від площі Ринок, а також замінюємо три вікна фасаду з боку вул. Руської. Це лише частина будинку, яку можемо собі дозволити відреставрувати за короткий час і за гроші, які виділило місто.

ДО ТЕМИ

Палац Любомирських є класичним бароковим палацом XVIII ст. Дві середньовічні кам’яниці на цьому місці 1744-го перебудували в одну за проектом архітектора Бернарда Меретина, будівничого собору Святого Юра. Згодом за кілька років новий власник Станіслав Любомирський викупив суміжні будинки ще й на вул. Руській і Федорова і перетворив їх на один великий палац. А з 1975 року тут мітиться експозиція меблів та посуду з фондів Музею етнографії та художнього промислу. 

Зараз робітники частково перекривають дах кам’яниці оцинкованою бляхою. Майстри визнають, що оцинкована бляха не ідеальна для перекриття пам’яток, однак, за словами Романа Мельника, директора фірми-підрядника, на більш якісний матеріал не вистачає грошей.

Фахівці працюють лише над тими частинами даху, які протікають і вимагають негайного ремонту. На повне відновлення даху, який в автентичному варіанті був бароковим і мав цілком іншу структуру, в міській скарбниці бракує грошей. Тим часом деякі львів’яни уже висловлюють невдоволення кольором дахового покриття. 

– Моя мотивація полягає в одному – якщо вже перекривати, то це повинен бути матеріал, який кольористично прикрашатиме місто, – каже львовознавець Ігор Лильо. – Гадаю, в таких будинках, як палац Любомирських, колір бляхи має бути червоний, зелений, в ідеалі це має бути мідь. А та бляха, якою перекривають будинки Львова, спотворює вигляд міста, якщо дивитись на нього зверху, наприклад, із ратуші. Мені хочеться, щоб Львів за кольором дахів був подібним до Кракова, Праги, Відня чи навіть Будапешта. А він поки що подібний до села. 

Натомість Лілія Онищенко іншої думки і запевняє, що бляха цілком відповідає технологічним нормам перекриття. За словами чиновниці, цинкову бляху палацу Любомирських пофарбують, коли вона постоїть і окислиться. “Згодом ми її пофарбуємо в характерні для львівських дахів кольори — темно-зелений і цегловий, тому з часом вона не буде так блищати”, – запевняє вона. 

Водночас кам’яниця Любомирських має багато скульптур на фасаді, які можуть обвалитися. “Граф Любомирський любив військові походи, саме тому він найняв скульптора Себастьяна Везінгера, який зробив скульптурні елементи на військову тематику, – каже Лілія Онищенко. – Скульптуру кам’яниці вже реставрували, дуже давно і нефахово”. За словами чиновниці, у скульптурних елементах є багато цементних добавок. Використовуючи їх, реставратори вважали, що рятують пам’ятку, а насправді – руйнували.

Реставрацію фасаду, даху кам’яниці та заміну вікон обіцяють завершити до сере­дини листопада. На ці роботи з міського бюджету виділили 700 тисяч гривень. А скульптурні елементи в законсервованому вигляді чекатимуть до весни. 

КОМЕНТАР
Андрій Салюк,голова Львівського осередку Українського товариства охорони пам'яток:
- Палац Любомирських має культурну, мистецьку та історичну цінність. Це передусім пам'ятка архітектури національного значення. Також кам'яниця занесена до спадщини ЮНЕСКО. Дуже цікавими є скульптурні декори палацу у військовому стилі. На жаль, у нас немає жодної інформації про проект реставрації цього об'єкта. Хотілося б, щоб під час реставрації знакових об'єктів міста проектну інформацію виносили на обговорення хоча б серед професіоналів. Натомість, реставрацію об'єктів архітектурної спадщини здійснюють на рівні управління охорони історичного середовища ЛМР. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.3923 / 4.02MB / SQL:{query_count}