Майбутнє площі синагог

Територію довкола “Золотої Рози” пропонують озеленити та в основному залишити недоторканою

Територію довкола “Золотої Рози” пропонують озеленити та в основному залишити недоторканою

До руїн “Золотої Рози” можна буде пройти лише по дерев’яному настилу, поряд облаштують сквер, а площу Арсенальну, де була розміщена велика міська синагога, залишать порожньою. Площа синагог, саме так збірно назвали цей комплекс, має стати місцем “сум’яття і спогадів”. Автор проекту облаштування площі німець Франц Решке сьогодні представить  своє бачення цього місця львівським архітекторам та громадськості. 

Нагадаємо, що торік у грудні Львівська міська рада, Німецьке товариство міжнародного співробітництва GIZ та Центр міської історії Центрально-Східної Європи завершили проведення міжнародного конкурсу дизайнерських архітектурних рішень для трьох місць, пов’язаних з єврейською історією. Йшлося про упорядкування колишнього єврейського цвинтаря на вул. Рапопорта, колишнього Янівського концентраційного табору та частини площі Арсенальної біля руїн синагоги “Золота Роза” в центрі єврейської дільниці. Остання ділянка отримала назву “площа синагог”, оскільки там були розташовані велика міська синагога, приватна синагога “Золота Роза” та дім молитви Бейт гаМідраш. Саме цю ділянку і планують облаштувати згідно з проектом переможця.  

–До Другої світової війни ця дільниця була центром життя єврейської громади Львова. Тут були розташовані три дуже важливі будівлі: велика міська синагога, дім Бейт гаМідраш та приватна синагога “Золота Роза”. Попри те, що в часі війни будівлі були зруйновані, зараз ці три території мають особливу атмосферу, і ми вирішили її зберегти, — розповів Франц Решке, автор проекту впорядкування площі синагог. – Територія руїн “Золотої Рози” стане територією спогадів. Місце, де стояла велика міська синагога, залишимо порожнім — це буде місце сум’яття. Відвідувачі будуть відчувати, що чогось у міському просторі бракує. Це буде місце зустрічі і вивчення історії цієї площі.

На думку автора проекту, щоб заповнити територіальну порожнечу, площа має стати місцем, де відбуватимуться різноманітні заходи для міської громади та вируватиме життя

— Територія дому Бейт гаМідраш буде озеленена, там облаштують лавки, а також розмістять різні інформаційні матеріали, — зазначив Франц Решке. – Тут можна буде залишити свої спогади або ж просто посидіти і подумати. 

Згідно з проектом, руїни “Золотої Рози” залишаться недоторканими. Однак до них буде надано доступ завдяки дощаному настилу по поверхні землі. Як розповів автор проекту, відвідувачі зможуть споглядати ці руїни, але не зможуть по них ходити. 

— Усі можливості стосовно руїн відкриті. Чи там буде відбудована синагога, чи відкриють якийсь інформаційний центр чи музей іудаїки, це питання майбутнього, — зазначив Франц Решке.

Перед тим, як розробити концепцію дизайну площі синагог, автор працював з історичними матеріалами, картами, фотографіями і відвідував меморіали єврейської історії в Німеччині. За словами Франца Решке, це перший проект, який він зробив для меморіалізації єврейської історії, однак досвід роботи над проектами, пов’язаними з презентацією виставкових матеріалів просто неба, у нього вже є. 

Фінансувати  проект будуть з різних джерел. За словами Іріс Гляйхман, експерта GIZ, частина коштів надійде з Львівської міської ради, однак більше сподівань покладають на потенційних інвесторів, а точніше меценатів. За підрахунками експертів GIZ, вартість реалізації проекту в Німеччині – 550 тисяч євро. У скільки він обійдеться в Україні, наразі не підраховували. Тож, коли розпочнуть роботи з його реалізації, поки що не відомо. Врешті,  громадськість міста може внести свої корективи у проект. 

КОМЕНТАРІ
Лілія Онищенко,начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради: Мейлех Шейхет, директор представництва в Україні Американського об'єднання комітетів для євреїв, голова організації"Єврейське відродження":
- До облаштування площі синагог у нас було чимало вимог. Передовсім розробникам слід врахувати, що це єврейська культурна спадщина. Друга вимога - площа синагог обов'язково має бути громадським, загальнодоступним місцем. Третє - проект повинен бути максимально легкий у виконанні, щоб його можна було реалізувати впродовж наступних одного-двох років. Це не має бути грандіозний проект з якимось будівництвом, це має бути проект упорядкування території.  Все це враховано у проекті Франца Решке. Адже там йдеться якраз про впорядкування громадської площі з умовним поділом на три частини, без жодного будівництва на території. 
- Я бачив проект упорядкування площі синагог Франца Рішке, однак, як на мене, він є неприйнятним. Цей проект не відповідає історичному сере­довищу й уособлює вмерле життя. А життя у Львові не померло. Проект має бути життєдайним, щоб показати, що те, що сталось у минулому, не може бути загрозою для майбутнього. Цей проект уособлює змертвілу територію, яка колись була, а тепер її немає. Насправді ж життя в Галичині триває в тих чудових течіях, які тут засновані і поширюються у світі. У проекті слід було б показати, що дійсно є зв'язок минулого з майбутнім. Усе, що ми робимо для відзнакування минулого, ми робимо й для того, щоб побудувати собі не менш гарне майбутнє. Проект має бути такий, щоб показати громадськості - життя триває. Я буду присутнім на громадських слуханнях, де озвучу альтернативні ідеї стосовно реалізації цього проекту. 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.0006 / 4.12MB / SQL:{query_count}