Запізніла реставрація

Після майже річної перерви відновили реставраційні роботи на колоні Яна з Дуклі, що поряд із церквою Святого Андрія

Після майже річної перерви відновили реставраційні роботи на колоні Яна з Дуклі, що поряд із церквою Святого Андрія

рацівники компанії-підрядника приступили до відновлення реставраційних робіт унікальної архітектурної пам’ятки міста. Цьогоріч на них виділили 300 тис. гривень. Завершити роботи мають до першого листопада. За словами Володимира Ропецького, директора ТзОВ “Буд-арт”, за цей час колона набуде іншого вигляду. 

– Буде проведено фугування тріщин, заповнення втрачених деталей,  переважно елементів декору тощо. На сьогодні колона повністю розчищена, змита, розшита, викинутий і знятий весь бетон, – сказав Володимир Ропецький. 

Єдиним неточним моментом реставраційних робіт залишається верхівка колони. Як відомо, до радянських часів на її верхівці була скульптура святого Яна. За радянської влади скульптуру перенесли на ротонду Бернардинського монастиря, а колону увінчали амфорою. 

– Окрім амфори, яка до початку реставрації була на верхівці колони, є ще один варіант – повернути скульптуру святого Яна з Дуклі. Ми розглядали такий проект і вирішили, що відновлення цієї скульптури є можливим. На жаль, поки що ми не маємо фінансових можливостей здійснювати такі роботи, – зазначив директор ТзОВ “Буд-арт”.

Тривала реставрація

Колона Яна з Дуклі, незважаючи на свою унікальність, має плачевну реставраційну історію. Відновлення цієї пам’ятки розпочали ще в листопаді минулого року. Тоді фірма-підрядник розчистила й змила камінь. Однак реставрацію розпочали надто пізно, тому під час зими роботи довелося призупинити, а колону – законсервувати. Зима закінчилася, але реставраційних робіт “Буд-арт” так і не розпочав.  Колона Яна з Дуклі простояла загорнена в полімерні матеріали дотепер…

Головною причиною такої ситуації підрядник називає фінансові проблеми. За словами Ігоря Фалюти, начальника управління капітального будівництва ЛМР, міська влада не могла вчасно оплатити реставраційні роботи фірмі “Буд-арт”, бо розраховувалася з минулорічними боргами.

– У нас була заборгованість з бюджету – ми оплачували  виконані роботи за 2009 – 2010 рр. І лише в липні вдалося отримати кошти для продовження реставрації колони Яна з Дуклі. Цього року нам вдалося виплатити “Буд-арту” 250 тис. гривень за реставраційні роботи, виконані у 2010 році, – розповів Ігор Фалюта.

Щоправда, відсутність коштів – аргумент далеко не для всіх. За словами Ярослава Музичка, голови постійної депутатської комісії культури, промоції, ЗМІ та туризму, поведінка виконавця, який відмовився вчасно продовжувати реставрацію, доволі дивна. 

– Майже всі виконавці свідомі того, що гроші вони отримають пізніше, після закінчення робіт або певного їхнього етапу. Поведінка виконавця незрозуміла, оскільки він знав, що йому за роботу заплатять.  Можна було б продовжувати реставрацію, – переконаний Ярослав Музичко.

За словами пана Музичка, фірма “Буд-арт” продовжить реставрацію лише через те, що в минулому році тендер виграла саме вона. Зміна виконавця є досить складною процедурою, яка пов’язана з проведенням нового тендерного конкурсу. Відповідно, це займе багато часу, а колона чекати не може.

Експертні сумніви

Наскільки добрим є стан колони, яка простояла в целофані з минулої осені, наразі не береться сказати ні­хто. На прохання чиновників з управління охорони історичного середовища ЛМР колону оглянули експерти з ТзОВ “Балко”, “Укрзахідпроект­реставрації”, а також фахівці з німецького Бюро технічної співпраці. Попередній висновок експертів, за словами Лілії Онищенко, начальника управління охорони історичного середовища, – стан каменя відносно добрий, він доволі міцний. Детальні висновки експертів будуть відомі пізніше.

– Зима не вплинула на стан колони, адже вона була законсервована. У нас більше побоювань, що надто щільна обмотка кам’яних елементів могла  негативно вплинути на пам’ятку влітку. На колону могла потрапити волога, відповідно, камінь міг відшаровуватися, – розповіла Лілія Онищенко.

Водночас, за словами Ми­хайла Котіва, технічного директора ТзОВ “Балко”, роботи треба відновити якнайшвидше.

– Звісно, на деяких каменях є тріщини, окремі – взагалі відсутні. В одному місці росла береза, корені якої відсунули та пошкодили камінь. Зрозуміло, що в такому стані колону залишати на зиму не можна. Треба хоча б якимось чином заповнити шви. Інакше в них потраплятиме волога, яка буде замерзати, збільшуватись в об’ємі і частково руйнувати камінь, –  переконаний Михайло Котів. 

Ян з Дуклі, або Іван з Дуклі (1414 - 29 вересня 1484 р.) - францисканець- обсервант (бернардинець), перший католицький святий, який жив у Львові. Патрон Польщі і Литви, перемишльської архідієцезії, польської шляхти, військових, також покровитель Львова. Був беатифікований 1733 року Папою Климен­том ХІІ, а 1739 р. Папа оголосив його патроном Польщі і Литви. У XVII ст. св. Іван із Дуклі був покровителем Львова. У 1734 р. магнати Живуські, в яких Іван з Дуклі був фамільним покровителем, спорудили колону напроти церкви Св. Андрія у Львові з фігурою святого.

 

Андрій Салюк, президент благодійного фонду "Збереження історико-архітектурної спадщини Львова":- Факт, що колону Яна з Дуклі не реставрували такий довгий час, -  однозначно негативний. Узимку пам'ятку законсервували, і вона мала відповідний захист. Але за літній період покривний матеріал шкодив колоні. Неправильно зроблено також і чистку цієї пам'ятки.  Органи влади не могли порозумітися: хто кому що платив, хто що робить, а страждала від цього пам'ятка. Як на мене, це просто неприпустимо. Такий випадок свідчить про глибоку бездіяльність влади.Колона Яна з Дуклі - унікальна для Львова пам'ятка. Це елемент, який творить простір перед церквою Святого Андрія. Саме тому перед реставраційними роботами слід було добре обдумати всі аспекти, зокрема питання, що буде увінчувати пам'ятку - скульптура Яна чи амфора. Колона Яна з Дуклі - дуже цікава пам'ятка, і важливо, щоб її відреставрували якісно. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.6823 / 4.13MB / SQL:{query_count}