Прозорість із присмаком піару

Львівська облрада, за висновками експертів, запрацювала значно відкритіше, але не так, як би цього хотілося.Дослідження прозорості та відкритості роботи Львівської обласної ради і районних рад області за період від листопада 2010 року до тепер провела Львівська обласна організація Комітету виборців України. Отримані дані, каже виконавчий директор ЛОГО КВУ Оксана Дащаківська, згодом передадуть до усіх рад – хай роблять висновки.

Львівська облрада, за висновками експертів, запрацювала значно відкритіше, але не так, як би цього хотілося
Дослідження прозорості та відкритості роботи Львівської обласної ради і районних рад області за період від листопада 2010 року до тепер провела Львівська обласна організація Комітету виборців України. Отримані дані, каже виконавчий директор ЛОГО КВУ Оксана Дащаківська, згодом передадуть до усіх рад – хай роблять висновки.
“Ми були трохи розгублені, бо за що того депутата спитати? Бо навіть доказати, що він щось обіцяв, дуже складно. Тому ми вирішили моніторити, наскільки діяльність рад є прозорою”, – розповіла Оксана Дащаківська.
 “Запровадження мажоритарної системи мало призвести до більшої відповідальності й персоналізувати всю обласну раду, щоб ми бачили не партії, а конкретних депутатів-мажоритарників. Кожному депутату облради ми надіслали лист, у якому просили надати конкретну інформацію: у скількох засіданнях комісії він взяв участь, скільки підготував звернень і запитів. Із 116 депутатів Львівської облради відповіді надійшли від трьох – Тараса Батенка, Мирослава Сеника та Олега Кузенка. Фракція “Свобода” надіслала один звіт за всіх”, – повідомила виконавчий директор ЛОГО КВУ.
У звіті цієї фракції йдеться про те, що депутати з листопада 2010 року до тепер на особистих прийомах прийняли значно більше людей, ніж за попередні каденції. Позитивом називає експерт також створення гарячої лінії в ЛОР.
“Добре те, що облрада нарешті вдається до європейських механізмів розподілів коштів. Йдеться про програми грантів, які вона запровадила для територіальних громад Львівщини”, – зауважила Оксана Дащаківська.
За підрахунками КВУ, облрада за вказаний період прийняла 226 рішень. Утім над цим має працювати не лише фракція ВО “Свобода”, але й інші депутатські фракції. Відтак у КВУ проаналізували, як на сайті ЛОР подають інформацію про роботу ради.
У відповідному розділі “Діяльність” є лише 11 положень, 6 із них стосуються НРУ. У новинах сайта головними дійовими особами є голова ради, його заступники, голова екологічної комісії Ірина Сех, менше згадується Ірина Фаріон і декілька разів – Святослав Шеремета. Але за кількістю новин Львівська облрада попереду всієї країни – з листопада 2010 року і досі їх підготували аж 673! “Це надзвичайно велика цифра! Для порівняння: Донецька облрада підготувала 119 новин, в Івано-Франківську – 257, Волинська облрада – 301 за той самий проміжок часу”, – наголосила виконавчий директор ЛОГО КВУ. За її словами, надзвичайно мало є соціально-економічних новин, а надмірно багато культурних, національних питань. Загальна картина виглядає так: соціальних новин – 66, економічних – 66, екологічних – 23 (це в рази більше, ніж було у попередній каденції), 91 новина стосувалася організації роботи ради, керівництва, депутатів, 54 – політики і місцевого самоврядування.
“Такий розподіл новин на сайті Львівської обласної ради дозволяє мені робити висновок, можливо, він суб’єктивний, про те, що, зокрема, фракція ВО “Свободи” використовує сайт облради для роботи з виборцями у сфері піару. Вони провадять свої цінності, за які їх обрали, акцентують на цьому увагу. Тому варто говорити, що фракція в такий спосіб готується до парламентських виборів, які будуть незабаром”, – підкреслила Оксана Дащаківська. Вона додала, що фракція ВО “Свобода” в облраді використовує раду, як майданчик для піару на виборах до парламенту.
“Взагалі, обласна рада дедалі більше нагадує Верховну Раду, де вже звично голосувати чужими картками, де малі фракції зазвичай уникають відповідальності”, – вважає Оксана Дащаківська.
Експерт КВУ також повідомила, що лише 58 депутатів ЛОР за згаданий період писали запити. З них 28 є мажоритарниками, а 30 обрано за списками партій. 
Високим є рівень відкритості та прозорості роботи облради. Про це свідчать вісім круглих столів та громадських обговорень. Отже, громадськість залучено до прийняття тих чи інших важливих рішень. Недоліком є те, що та ж громадськість не має можливості ознайомитися із проектами рішень, а дізнається про них лише постфактум, коли все вже прийнято. На сайті ЛОР нема можливості переглядати проекти рішень, хоча відповідні закони це передбачають.
“Сесії облради працювали досить плідно – прийнято багато рішень, але багато з цих рішень мають політичний і організаційний характер, багато є заяв до органів центральної влади. Напевне, це пов’язано із політичною ситуацією в Україні. Однак соціально-економічних рішень для області нам би хотілося більше”, – констатує Оксана Дащаківська. Варто визнати, що так і є – людей сьогодні значно більше хвилюють питання комунальної сфери, економіки, працевлаштування та власного виживання. Це підтверджують і соціологічні дослідження.
На Львівщині ситуація із прозорістю кепська – із 20 райрад лише половина має власні сайти та й ті оновлюють нерегулярно. Інформації про раду, про її роботу там украй мало, подекуди немає навіть партійних списків, за якими обрано депутатів. “Це свідчить про те, що депутати не хочуть “світити” своєю партійністю. Це рівень маленької громади, де один одного знають, де шукати відмінності між собою не треба, але їх поставили в такі умови, коли вони, щоб стати депутатами, змушені були шукати собі партійний прихисток”, – переконана Оксана Дащаківська.


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8599 / 4.12MB / SQL:{query_count}