Реставрація пам’яті

Цьогоріч польські та українські спеціалісти відреставрують на Личаківському кладовищі шість надгробків.

Цьогоріч польські та українські спеціалісти відреставрують на Личаківському кладовищі шість надгробків

Уже три роки у Львові триває українсько-польський проект “Збереження спільної культурної спадщини”, під час якого вже відреставровано 16 надгробків на території Личаківського кладовища. До жовтня цього року заплановано відреставрувати ще шість надгробків на могилах філантропа Еліясевича, родини Куриловичів, походження якої датується XV століттям, польської письменниці й актриси Габріели Запольської, а також Іси­дора Поланського та Едварда Вон Віліса. Усі роботи фінансує міністерство культури та національної спадщини Польщі.

Реставраторські роботи є дуже дорогими, особливо якщо їх здійснюють професіонали, як у нашому випадку. До прикладу, 6 надгробків, які реставруємо зараз, обходяться нам у  470 тис. польських злотих, – розповідає представник міністерства культури Польщі Міхал Міхалскі. – Але, незважаючи на високі витрати, польсько-український тандем дуже ефективний. Ми задоволені співпрацею з українською стороною та ЛМР, адже роботу виконують дуже хороші фахівці, як українські, так і польські. У поточному році реставрацію здійснюють шість польських та шість українських спеціалістів.

За словами Міхала Міхалского, надгробки для реставрації українські та польські спеціалісти обирають спільно. Основними критеріями вибору є естетична та мистецька вартість надгробку. Важливо також, ким була особа, на могилі якої його становлено.

Завершення реставрації сіх об’єктів планують на жовтень. Як розповідає начальник управління охорони сторичного середовища Лілія Онищенко, цьогоріч погода не надто сприяла реставраторам.“Як відомо, камінь повинен висохнути, а через часті дощі камінь на деяких надгробках окрий дотепер,” – зазначила пані Онищенко. Незважаючи на це, начальник управління запевнила, що реставрація буде виконана кісно і в запланований термін.

Відреставровані поль­сько-українськими майстрами надгробки можна впізнати за розміщеними на них таб­личками, на яких є напис англійською, польською та українською мовами. І польська, і українська сторона надіється на подальшу спів­працю у реставраційних роботах. Польські та українські майстри активно обмінюються досвідом та ефективно працюють над новими об’єктами. “На території кладовища є 20 тисяч надгробків, тому нам є над чим працювати,”– зазначив пан Міхалскі. Міжнародна співпраця не обмежується лише історичними надгробками.Завдяки їй вже відновили стінопис Яна Генрі Розена у Вір­менській церкві. Спільнимиmзусиллями польських та українських фахівців триває і реставрація вівтаря “Гологофа” на подвір’ї Вірменської церкви та Латинської катедри.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.3582 / 3.99MB / SQL:{query_count}