JAZZ BEZ-2010. Люди і події

На фінішній прямій. Виступи учасників останніх двох днів фестивалю відбуватимуться у Львівській філармонії

На фінішній прямій. Виступи учасників останніх двох днів фестивалю відбуватимуться у Львівській філармонії. Сьогодні, 11 грудня, на сцену вийде добре знайомий уже місцевим джазоманам і не лише культовий піаніст із Кракова Йоахім Менцель. Свої авторські твори він виконує в різних ансамблях: квартет, квінтет і, навіть, біґ-бенд, але улюбленим його форматом є традиційне фортепіанне тріо (фортепіано, контрабас та ударні). Саме в такому складі, зі своїми друзями Міхалом Баранскі (бас) та Себастіяном Франкєвічем (ударні), виступатиме він цього разу і в нашому місті.

Менцель створив багато авторських проектів, його часто запрошують інші композитори для реалізації власних музичних концепцій. Грав з такими музикантами, як: басист Руфус Рейд, перкусіоніст Тері Кларк, вібрафоніст Девід Фрідман, саксофоніст Збігнєв Намисловскій, кларнетист Бред Террі. Концертував з Чарлі Маріано, Янушем Муніаком, Ронні Бураге, Бредом Террі, Нігелем Кеннеді. Від 1994 року регулярно співпрацює з американським кларнетистом Бредом Террі, з яким подорожує і виступає у багатьох країнах: Польща – концерти в дуеті, квартеті, виступи у філармонії в Катовіцах і Кракові разом з симфонічним оркестром; Німеччина, Росія, США. Також концертував у Чикаго, Денвері, Нью-Йорку. У 1993 році Йоахім Менцель разом з Мечиславом Щесняком, Мартіном Поспєшальскім, Робертом Цудзічем і Пьотром Янковскім заснував групу “New Life M.” У групі співала Неталія Нємен.  

Йоахім Менцель також займається педагогічною діяльністю, його часто запрошують на майстер-класи до Польщі, Великобританії і США. Менцель уже виступав на львівській сцені в рамках фестивалю Jazz Bez 2004 року, а також у філармонічній програмі Метро Jazz, у супроводі оркестру “Leopolis” на фестивалі Jazz Bez-2006 та разом із американською легендою Лі Конітцом 2007 року.

Знайома львівська публіка й із наступною учасницею цьогорічного фестивалю, Тетяною Балакирською. Вона виступала на фестивалях “Fort.Missia-2010” та з концертом у “Джаз-клубі” разом із “Tet Project”. Тепер відома джазова журналістка, головний редактор порталу UAjazz.Com, заступник головного редактора журналу Джаз.Ру, а за покликанням та сумісництвом вокалістка, учасниця численних фестивалів джазової музики, приїхала до Львова із єкатиренбурзьким тріо “Free-Spoken Band”. Тетяна пише власну музику і тексти. Мелодична й атмосферна авторська програма Тетяни буде представлена на початку спільного концерту, а завершувати будуть безкомпромісні розривні композиції “Free-Spoken Band”, що, за власним визначенням, виконує жорстку інтелектуальну музику у стилістиці hard jazz.

Прагнення грати нетрадиційну, але “форматну” музику, вигадувати і втілювати в життя незвичні гармонічні ходи, мелодії та ритми у поєднанні з вкрай емоційним поданням матеріалу дозволили колективу стати лауреатами міжнародних фестивалів “Усадьба. Джаз”, “МузЭнерго”, “Jazz Koktebel”, “Kharkiv Za Jazz Fest”.

Завершиться ж львівський “Jazz Bez” у неділю цілковитим інтернаціоналом. Першим на сцену вийде українсько-вірменський LeLa project-KRUNK. До експериментального поєднанням вірменського мелосу та сучасного європейського джазу причетна відома українська джаз-вумен, піаністка Наталя Лєбєдєва, а також молоді перкусіоністи Алєксєй Фантаєв і Євген Стеценко, саксофоніст Віктор “Zidan” Павелко, басист Костянтин Іоненко і трубач Олександр Тєлєпнєв, до яких приєдналися сестри-вірменки Лаура та Христина Мартиросян, наповнивши джазову основу терпкими давньовірменськими наспівами.

Останній фестивальний день завершить проект львівського джазового подружжя Росів (скрипаля Романа та вокалістки Зоряни) із польськими музикантами Вацлавом Зімпелем та Робертом Кусьоликом  “Portrety”. Щире, імпровізаційне виконання, без штампів і заготовок передбачає експедиції в пошуках автентичного звучання та подальші імпровізації у поєднанні із відеорядом.

Роман Рось (скрипка, сопілка, перкусія) відомий за участю в культовій рок-групі “Мертвий півень”. Навчався в студії Молодіжного театру у Львові, перемагав на конкурсі “Слов’янський пілігрим” у театрі Васильєва в Москві, стажувався в театральному центрі Єжи Гротовського в Pontedera (Італія). Проект Романа Рося “Закриті гори” був записаний у Франції і отримав відзнаку критиків як диск року в жанрі нової музики. Займається організацією фестивалю “Jazz Bez” в Івано-Франківську, фестивалю “Козацький острів” на острові Хортиця та Трухановому острові в Києві, будівництвом козацької чайки “Спас” та проектом “Козацька Атлантика”. Останній проект Романа Рося – поєднання імпровізаційної музики, сучасного мистецтва з німим кіно у фестивалі “Старе кіно по-новому”.

Його дружина Зоряна – співачка і викладач естрадного вокалу в Інституті мистецтв Прикарпатського університету. Навчалася у Прикарпатському університеті на музичному факультеті. Перемагала в конкурсах піаністів та співаків (народна пісня). Брала участь у етнопроекті “Майстерня пісні”, виставі “Вість літа” на  Днях української культури в Польщі  та проектах Романа Рося “Органи для вітру” на горі Високий Верх, “Агорафобія. Тіні за Платоном”, “Jazz & Soul”, “Портрети”.

Польський кларнетист Вацлав Зімпель закінчив із відзнакою Музичну академію ім. І.Падеревського в Познані. Також навчався гри на кларнеті у проф. Йоганнеса Пайца в Академії музичного та театрального мистецтва в Ганновері. Активно концертує, займається композиторською справою та співпрацює із видатними музикантами не тільки польської, але й світової сцени в жанрі імпровізаційної музики, такими як: Ken Vandermark, Bobby Few, Klaus Kugel, Mark Sanders, Mikolaj Trzaska, Tim Daisy, Dave Rempis, Mark Tokar, Raphael Roginski, Macio Moretti, Aram Shelton, Havard Wiik, Robert Rasz, Wojciech Traczyk, Pawel Szpura, Ksawery Wojcinski, Pawel Postaremczak. Записав два альбоми: “The Light” у тріо із Войтеком Трачиком та Робертом Рашем і “Four Walls” в дуеті із Тімом Дейзі, за участі Марка Токара i Дейва Ремпіза.

Акордеоніст і композитор Роберт Кузьолек також є випускником музичної академії в Познані. Із 2007 року навчається в  Академії музичного та театрального мистецтва в Ганновері у класі професора Ельсбет Мозер (відомої львівській публіці за проектами “Шимановський-квартет і друзі”).

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
12.2818 / 4.13MB / SQL:{query_count}