Шедеври з-під щітки археолога

У четвер в історико-краєзнавчому музеї м. Винники (м. Львів-Винники, вул. В. Івасюка, 5) відкрилась виставка “Археологія українсько-польського пограниччя”. Більшість артефактів, представлених для огляду громадськості, експонується вперше

У четвер в історико-краєзнавчому музеї м. Винники (м. Львів-Винники, вул. В. Івасюка, 5) відкрилась виставка “Археологія українсько-польського пограниччя”. Більшість артефактів, представлених для огляду громадськості, експонується вперше. За словами Наталі Білас, ученого секретаря винниківського історико-краєзнавчого музею, експонати надали Історико-краєзнавчий музей міста Винники, археологічний музей Львівського національного університету імені Івана Франка, Інститут українознавства імені Івана Крип’якевича та Львівський історичний музей.

– Ця виставка збірна, на ній представлені предмети, які фахівці вже встигли дослідити, але є ті, що ще треба вивчати. Найцікавішими для відвідувачів залишаються горщики для ритуальних дій та давньоруські прикраси, – розповідає Наталя Білас.

Археологи розповідають, що на виставці багато глиняних предметів, позаяк на нашій території довго не могли освоїти роботу з металом. Одними з найцікавіших експонатів виставки є нашивний декор одягу та скроневі підвіски періоду княжої доби Х – ХІІІ століть, знайдені поблизу с. Зимне (Волинська обл.) та с. Валява (околиця Перемишля), де проводив розкопки відомий український археолог Ярослав Пастернак у 1939 р. Археолог тривалий час переховував знайдене у себе вдома, аби влада не конфіскувала частину історії. Однак, на жаль, зберегти вдалося не все. На території пам’ятки знайшли понад 200 предметів. Під час Другої світової війни їх вивезли до Німеччини і лише 1994 року повернули Львівському історичному музею. Зараз колекція налічує приблизно 50 предметів, які зберігаються у фондах музею, тож довгі роки їх ніхто не мав можливості побачити. Окрім цього, Інститут українознавства імені Івана Крип’якевича спеціально для виставки представив так званий сокальський скарб жіночих ювелірних прикрас, який досі також не виставляли для огляду. За словами Галини Дорощук, начальника управління культури та туризму ЛОДА, археологічні знахідки допомагають збагнути історичну канву тієї території, на якій сьогодні мешкають українці та поляки. Відтак дослідження археологів у майбутньому увійдуть до експозиції музею переселенців, який ЛОДА планує будувати на території міста Винники.

Організаторами виставки є Історико-краєзнавчий музей м. Винники та Науково-дослідний центр “Рятівна археологічна служба” Інституту археології Національної академії наук України. Відвідати її можна буде до 14 грудня цього року.

 

 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
16.5815 / 4.09MB / SQL:{query_count}