Підводна революція

У львівському кінопрокаті – фільм “Океани”

У львівському кінопрокаті – фільм “Океани”

Фільм “Океани” належить до тих стрічок, про які можна сказати: “обов’язково для перегляду”. Це – нова робота видатного французького режисера-документаліста Жака Перрена, відомого такими шедеврами, як “Птахи “ і “Мікрокосмос”.

Майже три чверті земної поверхні покриті водою. “Океани” пропонують глядачеві заглянут и в чарівний підводний світ, який усе ще залишається загадкою для людини. Це – революційний документальний блокбастер, який не має аналогів. Це картина, яка шокує глядача і змушує недовірливо перепитувати: може, це комп’ютерна анімація? Але жодного, створеного на комп’ютері кадру тут немає. Все знято уважним та допитливим режисером. “Є фільми регулярного прокату, а є фільми-події. “Океани” – саме такий фільм,  –  вважає Олександр  Роднянський, продюсер і режисер-документаліст. – Те, що зробили  французькі кінематографісти – це не просто документальні спостереження за природою, це блокбастер і фантастика, комедія й фільм жахів одночасно”.

Перелік місць, у яких велися знімальні роботи, нараховує 54 позиції й читається як атлас світу: Японія й Аргентина, Індонезія й Мозамбік, США від Аляски до Каліфорнії й Антарктида, Гваделупа і Єгипет, Австралія й Індонезія, Французька Гаяна й Французька Полінезія, Венесуела й Нова Зеландія. Зйомки велися, головним чином, в акваторії заповідних зон, доступ у які звичайним судам закритий. Підтримали знімальну групу океанологи, які беруть участь у міжнародному проекті з вивчення видового розмаїття фауни Світового океану. “Чим ми їм відплатили? Тим, що надали кінокадри, про які вони не могли й мріяти, – говорить Франсуа Сарано, один з наукових консультантів Перрена. – Адже більшість цих учених самі океану й не нюхали, вони працюють у лабораторіях з добутими в морі зразками. Тільки кіно дає можливість побачити життя океану у всій його складності й багатогранності”.

“Океани” – не лише гімн природі, буря емоцій. Але це ще й чудо технологій зйомки, створене на 80% за допомогою нових розробок. Жак Перрен одержав для свого нового проекту 80-мільйонний бюджет. Не вистачало тільки технологій, що дозволяють реалізувати його мрію. От що про неї розповів сам Перрен: “Усе почалося із простої мрії: плавати разом з рибами й дельфінами, супроводжувати їх під водою, поки вони перетинають океани. Винайти підводну камеру, швидку і вертку, як морський лев, камеру, створену для великого екрана, але з короткою фокусною відстанню – щоб по-справжньому наблизитися до тварин! От чого ми хотіли: живої камери, що буде танцювати з китами, стрибати разом з дельфінами, рватися вперед зі зграєю тунців, ковзати разом зі скатами”. Мрія перетворилася у реальні передові розробки.

Перрен вирішив  знімати надводні події на 35-мм плівку, підводні ж кадри – на цифрові HD-камери, здатні знімати по 43 хвилини поспіль. Але характер зображення у цих камер виявився різним, що було неприпустимо для Перрена. Плівка вхоплює більше градацій відтінків, а HD-камери відрізняються характерною “різкістю” картинки. Тому оператор-постановник Філіп Ріс провів дев’ять місяців разом з інженерами Sony, допрацьовуючи й набудовуючи цифрові камери. У результаті оператор максимально наблизив цифрову картинку до плівкової.

Операторам Перрена, а їх над фільмом працювало від 15 осіб одночасно, поставили завдання: стати рибами, наблизитися до підводних жителів, але не злякати їх. Головний оператор тижнями пірнав під воду в акваланзі-рибризері. Такий акваланг дозволяє пробути під водою майже три години й не випускає пухирців повітря, а тому – не лякає риб.

Крім того, для калібрування цифрових камер технологи розробили кумедний костюм під назвою “Чарівний каптур”. Він імітував відразу всіх “акторів” фільму: зшиті вручну лусочки поблискують як справжні, шматки тканини імітують медуз, а на голові водолаза – перука блондинки, яка зображує тонкі нитки водоростей.

Також інженери Перрена повністю переробили підводний футляр для камери, зробивши його в кілька разів легшим й компактнішим.

Також у зйомках брали участь два міні-вертольоти, унікальні системи стабілізації, новітні підводні апарати. А для зйомки морських левів, видр і котиків інженери розробили прозору коробку, що дозволяла брати кадр на межі води й повітря.

Тож “Океани” – це поєднання безмежної могутності природи та  інтелекту і завзятості людини.

“Одного разу дитина запитала мене: “Що таке океан?” – говорить на початку фільму Жак Перрен, пояснюючи свій задум. – І я не знав, що відповісти. Як словами описати океан?” Як і сам океан, фільм про нього описати не можна, його можна тільки бачити...

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.1233 / 4.11MB / SQL:{query_count}