Привабливі дива скляного світу

Завершився VIII Міжнародний симпозіум гутного скла у Львові

Завершився VIII Міжнародний симпозіум гутного скла у Львові

“Скло має властивість заворожувати і притягувати до себе. Коли  дивишся на ту розплавлену масу (1500 градусів), яка з однієї ємності переливається в іншу з нижчою температурою, то тебе це все просто поглинає. А коли раптом починаєш сприймати скло, як живу істоту, то бачиш, що воно не лише дуже привабливе, а й норовисте, що має досить загадковий, примхливий характер. Грубе поводження – не для нього. Ба більше, треба дуже відчувати взаємозв’язок між виконавцями і самим склом, іншими словами – увесь технологічний процес праці, бо найменше захолодження – це неуспіх. Підігріти ще раз скло – неможливо, його вже можна тільки розбити”,  – ініціатор та організатор міжнародних симпозіумів гутного скла у Львові, лауреат Національної премії імені Т. Шевченка, народний художник України, академік та ректор Львівської національної академії мистецтв України Андрій Бокотей про улюблений матеріал та справу говорить самозречено і з особливою теплотою.

Цей витяг із однієї із наших із Андрієм Андрійовичем  бесід я зробила недаремно – днями відкриттям  поважної виставки у Національному музеї завершив роботу черговий – VIII – Міжнародний симпозіум гутного скла, що традиційно відбувається щотрироки. Після того, як загинула Львівська кераміко-скульптурна фабрика, яка слугувала базою для симпозіумних експериментів, певний час був острах: цій події (яка такого плану і такого рівня в Україні аналогів наразі не має) – кінець. Однак попередній симпозіум урятували гарні контакти його організаторів зі склофарбикою в Бережанах. Цього року до організації заходу долучилися не лише Львівська національна академія мистецтв, а й компанія “Галицьке скло”, яка одночасно стала генеральним спонсором дійства.

Відтак майже чотири десятки відомих художників з чотирьох континентів (Європи, Азії, Америки та Австралії) упродовж десяти днів творили цікаві скляні речі образотворчого характеру, окремі з яких – теж традиційно – залишаться в дарунок Львову. Варте уваги, що урочисте відкриття виставки організатори поєднали із церемонією присвоєння звання honoris causa Львівської національної академії мистецтв відомому чеському художнику-скляру, постійному учаснику львівських симпозіумів Іржі Шугаєку та врученням срібних медалей Національної академії мистецтв України окремим митцям – тому ж таки Іржі Шугаєку, Любові Савельєвій з Росії та Ремігіусу Крюкасу з Литви. Ще чимало талановитих митців отримали почесні дипломи.

Хоча для пересічного львів’янина важить інше – сам скляний дивосвіт, який зараз є чудова нагода подивитись.

“Мені праця зі склом нагадує надзвичайно захопливу колективну забаву (бо праця зі склом – колективна), – знову Андрій Бокотей, – де сам матеріал найбільше надається до казкового антуражу. Саме цим і пояснюється те, що навіть люди,  які в мистецтві розуміються небагато, до художнього скла просто не можуть бути байдужі”.

 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.7376 / 4.09MB / SQL:{query_count}