Свято, яке завжди із ними

Упродовж чотирьох днів, з 10 до 13 червня, у Львові відбувся фестиваль, кожна з імпрез якого могла б зробити честь усьому концертному сезону

Упродовж чотирьох днів, з 10 до 13 червня, у Львові відбувся фестиваль, кожна з імпрез якого могла б зробити честь усьому концертному сезону. Кульмінацією Третього міжнародного фестивалю “Шимановскі-квартет та друзі” безперечно став давноочікуваний виступ у Львові всесвітньо відомого скрипаля Гідона Кремера.

Проте це було далеко не єдине відкриття, котре на цей раз подарував львів’янам знаний “Шимановскі-квартет” із Ганновера, привізши до Львова своїх не менш іменитих друзів. І невипадково. Адже двоє учасників “Шимановскі-квартет” родом з України: альтист Володимир Микитка народився тут і навчався у спеціальній музичній школі ім. С.Крушельницької, а перша скрипка квартету Андрій Бєлов за походженням хмельничанин. Із Ґжегожем Котувим (друга скрипка) та Марчіном Сєнявскім (віолончель) вони заснували квартет ще під час спільного навчання у Варшавській музичній академії і відтоді активно концертують світом. З 2000 року виконують функції квартету in residence та викладають у Вищій школі музики і театру німецького міста Ганновера.

Саме Володимиру Микитці після одного з виступів на фестивалі “Контрасти” спало на думку організувати для рідної львівської публіки вечори камерної музики за участі найбільш реномованих виконавців. Ідея переросла у фестиваль, котрий щоразу перетворюється на справжній зорепад найвідоміших імен сучасного музичного світу. Не менш приваблює й струнка, послідовно втілювана концепція кожного концерту, розмаїття напрямків та стилів, щонайширший репертуар, прем’єрні виконання, об’єднані єдиною ідеєю – продемонструвати всі скарби світу камерної музики. “Це унікальна площина для зустрічей і дискусій. Унікальна мова, зрозуміла різним народам”, – вважають музиканти-організатори.

Цьогорічний фестиваль розпочали запальним “Tango forever” їх молоді колеги з Польщі – квінтет “Tangata” з творами улюбленого й зрозумілого різним поколінням слухачів Астора П’яццоли. Натомість мотто наступного музичного вечора – таємничу анаграму F.A.M. –  вдалося розшифрувати лише в другому відділі концерту. Його програму склали здебільшого складні, знакові композиції ХХ ст. – алеаторичний Квартет Вітольда Лютославського та Восьмий квартет Дмітрія Шостаковича (“Пам’яті жертв фашизму і війни”). Передовсім слід відзначити найвищий рівень ансамблювання, тонке відчуття кожної лінії та особливе мистецтво їх об’єднання у єдину музичну тканину, притаманне “Шимановскі-квартету” й вповні продемонстроване його учасниками на сцені Львівської філармонії. У виконанні Фортепіанного квінтету Йоганнеса Брамса, в одній із частин якого власне й використаний фрагмент колективної сонати Р.Шумана, Й.Брамса та А.Дітріха під романтичним гаслом  F.A.M. (frei, aber einsam – вільний, проте самотній), до них доєднався знаковий піаніст,  професор Віденського університету музики й театру Олег Майзенберг. І єдиним дисонансом, що того вечора прикро вразив і виконавців, і їх шанувальників, виявився напівпорожній зал... Вочевидь, відома своєю вибагливістю галицька публіка переситилася яскравими подіями останніх тижнів і, на превеликий жаль, не надто обдарувала увагою ансамбль світового класу.

Розчаровані музиканти “Квартету Шимановського” навіть замислились над тим, чи варто й надалі дарувати місту свої направду ексклюзивні музичні вечори. Проте на концерті Гідона Кремера все відбувалося, як у “старі добрі часи”, коли про виступ скрипаля можна було довідатися, лише спостерігаючи за натовпом біля входу до філармонії. Разом із уславленим музикантом у прем’єрному виконанні “Sun Tryptych” сучасної болгарської композиторки Д.Табакової виступила молодша колега з Литви – віолончелістка Гіедре Дірванаускайте. Найяскравіші враження залишив і виступ київського вібрафоніста Андрія Пушкарьова, який на сцені Львівської філармонії здійснив свою мрію, уперше виконавши власний переклад клавірного концерту Баха для вібрафона з камерним оркестром. Не інакше як феєричним, а водночас – не за роками зрілим, осмисленим, новаторським можна назвати виступ молодої грузинської піаністки Хаті Буніатішвілі, учениці Олега Майзенберга. Гідний акомпанемент “зірковим” спалахам забезпечував Львівський камерний оркестр “Академія”. А на завершення концерту блискучий тріумвірат запрошених солістів  виконав Тріо Петра Чайковського, продемонструвавши не лише власну виконавську майстерність, але й особливу культуру ансамблювання, притаманну лише справді видатним музикантам.

Натомість на завершення цілого фестивалю, недільного вечора “Шимановські-квартет” запросив своїх друзів-джазменів – австрійський бенд “100% Lana Jazz” із чарівною солісткою-хорваткою Ланою Ценчіч на чолі. Та й самі, разом із Андрієм Пушкарьовим, ще раз подарували львів’янам мистецький “Cross Over” – короткі музичні мандри стилями та епохами в несподіваних шатах нових аранжувань, від інвенцій Баха для вібрафона до Вальсу Шостаковича для струнного квартету.

Напрочуд насичена програма фестивалю залишила в більшості його вірних шанувальників дивовижне відчуття нереальності чи пак надреальності – невже всі ці унікальні музичні події справді відбувалися у Львові, із нами, між нами, тут і зараз? І сподівання, що свято неодмінно повернеться.

Фоторепортаж з Третього міжнародного  фестивалю “Шимановскі-квартет та друзі” в наступному числі “Пошти”

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.0718 / 4.11MB / SQL:{query_count}