“Szymanowsky Quartet” знову у Львові

Триденний фестиваль камерної музики зібрав безліч шанувальників

Триденний фестиваль камерної музики зібрав безліч шанувальників

Відкриття триденного музичного фесту, що вже вдруге гостює у Львові, відбулося 16 жовтня на сцені філармонії. Учасники польського квартету імені Кароля Шимановского презентували львів'янам насичений та цікавий музичний вечір, до якого долучилися всесвітньо відомий кларнетист Хен Халеві та композитор і піаніст Петер Фогель.

Квартет ім. К.Шимановского заснували 1995 року у Варшаві Марек Думіч (скрипка), Гжегож Котув (скрипка), колишній львів'янин Володимир Микитка (альт) та Марчін Сєнявскі (віолончель) . З того часу колектив концертує по всьому світі. У творчій біографії ансамблю є багато перемог, зокрема, на конкурсах в Італії, Німеччині, Австралії, Японії. Ансамбль нагороджений спеціальною премією імені видатного класика польської музики ХХ ст. К.Шимановского. "Ми прагнемо розкрити львівському слухачеві наш світ камерної музики, а водночас показати Львів всесвітньо відомим артистам", - кажуть музиканти. А львів'янам "Szymanowsky Quartet та друзі" вже традиційно обіцяє цікаві зустрічі з новими відомими виконавцями.

Таким сюрпризом першого концертного вечора на філармонійній естраді стало цього разу знайомство із кларнетистом Хеном Халеві та піаністом Петером Фогелем. Хена Халеві слушно вважають сьогодні одним з провідних світових кларнетистів­віртуозів, він успішно виступає з багатьма провідними оркестрами США, Європи та Японії. Петер Фогель, котрого колеги називають "мультимузикантом", не лише композитор, органіст, піаніст, але й учасник "СJazz Aнсамблю".

Халеві та Фогель приєдналися до музикантів квартету ім. Шимановского в другому відділенні, щоб на завершення концерту виконати два феєричних твори: Квінтет для кларнету і чотирьох струнних інструментів В.А.Моцарта та колоритну Увертюру на єврейські теми ор.34 класика російської музики ХХ ст. С.Прокофьєва.

Натомість на початку програми вразила філософська глибина і витончені градації звуку й тиші у виконанні музикантами Шести багателей ор.9 видатного австрійського композитора першої половини ХХ ст. Антона Веберна. Учасникам колективу вдалося вловити і передати витончену філософську ідею складної і, на перший погляд, дещо холодної музики Веберна. Зовсім протилежне враженням створив інший твір цього ж композитора - "Langsamer Satz", звучання якого було пронизане теплотою мелодій та красою барв, що особливо відчувалося в голосах першої скрипки та віолончелі. Виконанням цього твору музиканти розкрили одну з маловідомих граней творчості композитора­інтелектуала та антиромантика Антона Веберна - глибоку красу лірики та глибину почуттів, яку композитор розкривав радше рідко й неохоче.

Витонченість, темперамент, стилістична ясність відчувалася й під час виконання Квартету ор.44 № 1 видатного німецького композитора ХІХ ст. Ф. Мендельсона. Музиканти створили в уяві слухачів низку яскравих танцювальних та ліричних образів. Особливо вразило звучання третьої повільної частини (Andante espressivo con moto), яка своїм тонким ліризмом та пісенністю нагадала старовинну барокову арію.

Колоритними сторінками концертного вечора стали єврейські мотиви, які прозвучали у Квартеті № 3 маловідомого польського композитора першої половини ХХ ст. Шимона Лакса. В цьому творі музиканти "Szymanowski Quartet" розкрили слухачам розмаїту галерею образів, серед яких вчувається задушевна єврейська лірика, глибокий роздум і поряд з ними темпераментні танцювальні теми.

Концерт не обійшовся і без маленьких сюрпризів. Виявилося, що для виконання останнього твору - Увертюри на єврейські теми С.Прокофьєва - піаністу Петеру Фогелю потрібний був доброволець із слухацького залу, котрий би перегортав піаністу сторінки нот під час виконання. Допомога швидко з'явилася в особі відважної дами, яка цілком впоралася зі своїм завданням.

Програма вечора тривала дві з половиною години. В другому відділенні, коли учасників на сцені побільшало, відчувалась ледь вловима напруга під час виконання творів, напевне, через малу кількість спільних репетицій музикантів. Однак ці моменти були малопомітними і майже не вплинули на захопливу атмосферу фестивалю. Гучні овації звучали після кожного виконання, а після закінчення концерту невтомні слухачі ще й аплодували на біс. Злагодженість ансамблевої музики, гармонійне та прозоре звучання двох скрипок, віолончелі, кларнету та фортепіано, вечір, насичений віртуозними творами композиторів різних епох, чудовий професійний звук, артистизм і невимушеність гри музикантів витворили неймовірно живу атмосферу концерту.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
4.1063 / 4.1MB / SQL:{query_count}