Географічний “Діапазон”

"Оргaн - це oрган, за допомогою якого Львів, а з ним і Решту Околиць, що їх називають Україною, під'єднано до Європи"

Тарас Стефанишин
stef.jpg

Швейцарський органіст Гі Бове розпочне Другий міжнародний фестиваль "Діапазон"

"Оргaн - це oрган, за допомогою якого Львів, а з ним і Решту Околиць, що їх називають Україною, під'єднано до Європи"... Відсутність музичної освіти не завадила Юрію Андруховичу стати хедлайнером Першого міжнародного фестивалю "Діапазон", що, нагадаємо, відбувся в нашому місті рік тому. Мотто, влучно сформульоване письменником, схоже, запрограмувало імпрезу на позитив - сьогодні у Львові розпочнеться друга едиція "Діапазону".

Наше місто недаремно пишається славою "органної столиці" України. Незважаючи на те, що виконавська школа із давніми міцними традиціями в останні роки почала занепадати, чимало львів'ян опанували або вдосконалили фах органіста в інших містах Європи. А збудований 1936 року в костелі Св. Марії-Магдалини інструмент відомої чесько-австрійської фірми "Рігер" (згодом - "Рігер-Кльос") знову забуяв усіма барвами тембрів після останньої черги реконструкції, здійсненої з ініціативи та значною мірою завдяки зібраним  колишньою львів'янкою Іриною Цайтц коштам. Вихованка Самуїла Дайча, найвідомішого в 1960-1980-х роках у Львові педагога-органіста, Ірина Цайтц  вдосконалювала майстерність у швейцарському Базелі, де живе й працює до сьогодні. Проте доля львівського органа не залишила її байдужою. Два роки тому вона організувала його експертизу та ремонт. Опісля з цієї нагоди в лютому 2006 р. відбувся міні-фестиваль органного виконавства "Ренесанс", восени того ж року - поважний органний симпозіум. За спільної ініціативи дирекції Будинку органної та камерної музики, Львівської міської ради й українсько-швейцарської органістки влітку минулого року у Львові відбувся ще один міжнародний фестиваль. "Сподіваюся, "Діапазон" стане щорічним, - говорить "Пошті" Ірина Цайтц,  - і посяде своє належне місце в переліку таких важливих музичних імпрез, як "Віртуози" чи "Контрасти".

Цього року за регістрами львівського органу знову варто очікувати поважних, відомих у цілому світі виконавців. Розпочне фестиваль сьогодні один із найбільш шанованих у Європі органістів та педагогів, композитор та координатор низки міжнародних органних товариств і часописів Гі Бове (Швейцарія). Нагадаємо, в нашому місті маестро не вперше: він брав участь в "інавгурації" відреставрованого органу два роки тому.

Наступні концерти фестивалю, що відбуватимуться щотижня в четвер та неділю аж до 17 липня, репрезентуватимуть мистецтво представників різних країн - Нідерландів (Берт Вісгергоф), Польщі (Вітольд Залєвскі), Франції (Едуард Оганесян) і навіть Японії (Кійомі Гігакі). Важливе місце в програмах знову відведене українським солістам. "Дуже цікаво не лише ствердити, що українська органна школа насправді не занепадає, а навпаки - трансфор­му­ється, - вважає Ірина Цайтц, - але й порівняти виконання українських та зарубіжних майстрів". Тож цього року виступлять у Львові й такі провідні столичні органісти, як Володимир Кошуба та Валерій Коростельов, і - вже традиційно - солістка Львівського будинку органної та камерної музики Надія Величко. Цікаво, що й виконавець, який вже багато років мешкає у Франції, Едуард Оганесян - родом із Дніпропетровська. Звісно ж, дасть концерт і організаторка фестивалю Ірина Цайтц. "Західні колеги мені навіть заздрять, - говорить вона. - Адже їм не завжди вдається отримати таку підтримку й розуміння міської влади, ініціюючи такі заходи в Європі". Окрім міської ради, фестиваль активно підтримали декілька поважних спонсорів та швейцарський фонд "Pro Helvetia".

"Діапазон-2008"

19 червня, четвер - Гі Бове, Швейцарія

22 червня, неділя - Надія Величко, Україна

26 червня, четвер - Берт Вісгергоф, Нідерланди

29 червня, неділя - Едуард Оганесян, Франція

3 липня, четвер - Кійомі Гіґакі, Японія

6 липня, неділя - Ірина Цайтц, Швейцарія

10 липня, четвер - Вітольд Залєвскі, Польща

13  липня, неділя - Володимир Кошуба, Україна

17 липня, четвер - Валерій Коростельов, Україна

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4120 / 4.01MB / SQL:{query_count}