Музичний діалог між Україною та Польщею

Львів, Київ і Хмельницький зможуть насолодитися концертами до 210-річчя Шопена від Романа Реваковича

Цього року весь музичний світ відзначає 210-річчя від дня народження Фридерика Шопена. Україна музична приєднується до вшанування великого композитора-романтика концертами. Зокрема й подіями від фундації Pro Musica Viva та диригента і великого подвижника в царині академічної музики – Романа Реваковича, який вже більше 30 років активно підтримує музичний діалог між Україною та Польщею. Протягом жовтня-листопада філармонічній публіці представлять три концерти у Львові (9 жовтня о 19.00), Києві (28 жовтня) та Хмельницькому (20 листопада). Програма цих подій складається з концерту №1 для фортепіано з оркестром мі мінор Фридерика Шопена (1830), Серенади для струнних Мєчислава Карловіча (1897) та Orawa для камерного оркестру Войцєха Кіляра (1986)
До заходів долучиться молодий польський піаніст Томаш Марут, який перебуває під мистецькою опікою Інституту імені Фридерика Шопена в рамках програми «Молоді таланти» та Академічний симфонічний оркестр Львівської національної філармонії, а згодом Національний симфонічний оркестр України та оркестр Хмельницької філармонії. Диригент – Роман Ревакович.
Концерти стали першими значними творами, які Шопен створив після закінчення навчання. Твори були представлені музичній еліті Варшави, а потім – широкій публіці в Театрі Народовому. Рецензент Стефан Витвицький, який слухав прем'єру Концерту e-moll, писав: «Фридерик Шопен створив другий великий концерт. Цей твір генія». Він створювався під впливом першого кохання композитора до Констанції Гладковської та представляє тип романтичного концерту. Саме його ми і почуємо у виконанні українського оркестру та польського піаніста – лауреата багатьох міжнародних конкурсів, зокрема IV премії 50-го Польського національного конкурсу піаністів Фридерика Шопена у Варшаві-2020.
З легкої диригентської палички Романа Реваковича музика композитора, диригента і… піонера польського альпінізму Мєчислава Карловіча, звучатиме в Україні не вперше. Завдяки своїм симфонічним творам Карлович зайняв в неоромантичному напрямку музики Європи початку ХХ століття одне з найпомітніших місць. Якби він не загинув у віці тридцяти трьох років під лавиною, зміг би створити ще багато видатних творів, проте його звершення в області симфонічної музики і так залишаються унікальними.
Ім’я сучасного польського композитора Войцеха Кіляра – також не випадкове у цій програмі, адже народився він у 1932 році у Львові. Один з найбільш значних – поряд з Лютославським, Пендерецьким і Гурецьким – польських композиторів другої половини XX століття. Більш широкому загалу композитор відомий за музику до більш ніж 160 фільмів, серед яких: «Земля обітована» Aнджея Вайди, майже всі фільми Kшіштофа Зануссі, «Дев’яті врата» та «Піаніст» Романа Поланського, «Дракула» Френсіса Форд Копполи. До того, як Кіляр написав свій найвідоміший твір – симфонічну поему «Кшесани» - він вважався провідним представником польського музичного авангарду. Orawa для камерного оркестру, яка прозвучить в цій українській серії концертів написана в іншій стилістиці: Кіляр майже відмовився від авангардних технічних засобів, користувався більш спрощеною музичною мовою, вважав за краще використовувати сильне звучання і впливати на емоції.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.3665 / 3.99MB / SQL:{query_count}