12 історій до «Дня в блакитному»

2 квітня відзначають Міжнародний день поширення інформації про аутизм. «Львівська Пошта» підготувала добірку фільмів і серіалів, які розповідають, що таке аутизм і як із ним жити

Художні фільми

«Особливі» (Франція, 2019 р.)

Головні герої комедійної драми«Особливі» Олів’є Накаша та Еріка Толедано – Бруно і Малік – працюють в організаціях, які допомагають дітям із аутичними розладами. До своєї діяльності вони залучають молодь із неблагополучних сімей. Однолітки з дуже різними проблемами допомагають одне одному знайти своє місце в світі, який зустрічає їх упереджено. Однак, присвятивши своє життя вихованню дітей, Бруно і Малік не одразу зрозуміли, що чи не найбільше зусиль доведеться докласти, «виховуючи» дорослих людей, адже бюрократична машина не готова терпіти інакшість.

«Будь ласка, заспокойся» (США, 2017 р.)

У центрі сюжету кіноісторії Бена Луїна дівчина Венді, в якої аутизм і яка живе в спеціалізованій установі в Каліфорнії. Кожен день Венді проводить строго за розкладом, підробляє у закладі швидкого харчування, гуляє з улюбленим псом, а на дозвіллі пише сценарій, розвиваючи всесвіт обожнюваного «Стартреку». Студія Paramount Pictures на честь 50-річчя проєкту оголошує конкурс на кращий аматорський сценарій, і дівчина вирішує взяти в ньому участь. Вона ретельно готує свою роботу, але в останній момент через сварку із сестрою Венді не вдається принести вже готовий сценарій на пошту. Тож героїня порушує всі правила і без супроводу вирушає на студію в Лос-Анджелес.

«X+Y» (Великобританія, 2015 р.)

Головний герой драми Моргана Меттьюза Нейтан Еліс – обдарований підліток, який живе в світі чисел. Оточення вважає його генієм, але хлопцеві до цього байдуже. Батьки стурбовані замкнутістю сина і вирішують його обстежити. Медики виявляють у Нейтана ознаки аутизму і попереджають, що без належної роботи аутизм прогресуватиме. Ще більше загострює ситуацію раптова смерть батька хлопця. Єдиною близькою людиною, яка розуміє героя, стає його вчитель математики, який посилає Нейтана на міжнародну олімпіаду з цього предмета. Але як Нейтан упорається, якщо заради перемоги йому доведеться  працювати в команді?..

«У космосі почуттів не буває» (Швеція, 2010 р.)

Легка сімейна романтична комедія Андреаса Еманна показує, як життя може перевернутися з ніг на голову. Саме так сталося з 18-річним Сімоном із синдромом Аспергера, коли  його брата Сема покинула дівчина. Герою потрібно, щоб у його житті все було на своїх місцях – їжа, одяг… І так тиждень за тижнем. Сем постійно піклувався про брата, але коли впав у депресію через розрив, світ Сімона перетворився на хаос. Хлопець намагається налагодити життя знову і вирішує, що для цього треба знайти Семові нову дівчину.

«Мері та Макс» (Австралія, 2009 р.)

Пластиліновий мультфільм Адама-Бенжаміна Елліота розповідає неймовірну історію дружби восьмирічної дівчинки Мері Дінкль із невеликого австралійського містечка і 44-річного єврея-атеїста Макса Хоровітца з Нью-Йорка. Нею абсолютно не цікавиться родина, він любить шоколад і має синдром Аспергера. Обоє вони дуже самотні, тож починають листуватися і стають друзями на все життя.
Режисер мультфільму в одному інтерв’ю зазначив, що на створення образу Макса його надихнув товариш із Нью-Йорка, з яким він листувався майже 20 років.

Документальні фільми

«Вареники» (Україна, 2017 р.)

Львів’яни Дарина і Сашко Балабаї у фільмі «Вареники» показали світ очима дітей з аутизмом та синдромом Дауна і порушили тему ставлення до них у нашому суспільстві. Герої проєкту із львівського театру тіней «Картинка» стали ще й операторами фільму. Це допомагає глядачам відчути особливість дітей, доторкнутися до їхнього світу і зрозуміти, що вони завжди раді брати участь в різних творчих заняттях та ділитися позитивними емоціями з різними людьми.

«Нормальний аутичний фільм» (Чехія, 2016 р.)

Мірослав Янек запитує себе, що значить бути аутистом, що спільного у аутистів, Маленького принца та чужопланетян. П’ятеро героїв його фільму – діти і підлітки, які живуть із ярликом, що відгороджує їх від інших. Але хто має право стверджувати, що нормально, а що ні?! Відомий чеський документаліст із унікальним авторським поглядом закликає нас раз і назавжди перестати сприймати аутизм як діагноз і спробувати побачити в ньому надзвичайний спосіб мислення, який часто заледве піддається розшифруванню.

«Найкраще тримати у таємниці» (США, 2013 р.)

Документальний фільм Саманти Бак присвячений викладачці державної школи JFK для учнів із особливими потребами в освіті, починаючи від аутизму і закінчуючи багатьма відхиленнями. Джанет Міно чотири роки вела клас дітей із аутизмом, а тепер шукає своїм випускникам місце в реальному світі. Їх треба влаштувати на роботу чи у рекреаційний центр, аби вони не зоставалися вдома чи не опинилися на вулиці.

«Аутизм: мюзикл» (США, 2007 р.)

Головними героями документальної кінострічки Тріши Ріган є п’ятеро дітей із аутизмом. Ніл, Лексі, Генрі, Адам і Ваєт разом із батьками відвідують театральну студію. Упродовж пів року вони долають розчарування, труднощі та здобувають маленькі перемоги. Фільм показує, як терпіння, любов, розуміння і взаємна підтримка можуть допомогти дітям із аутизмом краще пристосуватися до світу.

«Аутизм – це світ» (США, 2004 р.)

Фільм Жерардін Вюрцбург досліджує внутрішній світ людей із аутизмом на прикладі дівчинки Сью, в якої аутизм діагностували в чотири роки. До 13-ти її вважали розумово відсталою, але потім навчили спілкуватися із зовнішнім світом за допомоги спеціального комп’ютера і діагноз – розумова відсталість –  переглянули. Зараз Сью 26, її IQ – 133, вона вчиться у коледжі та захищає права людей з інвалідністю. Дівчина розуміє, що збоку виглядає щонайменше дивно. Вона не дивиться в очі співрозмовнику, не здатна простягнути руку для вітання, але може годинами стояти біля мийки і спостерігати, як із крана тече вода.

Серіали

«Хороший лікар» (США, 2017 р.)

Ця медична драма заснована на однойменному корейському серіалі. Її головний герой Шон Мерфі – молодий лікар із аутизмом та синдромом Cаванта, наділений унікальними здібностями. Хлопець змалечку мріяв про медичну кар’єру, тож переїхав у велике місто, щоби влаштуватися в хірургічне відділення престижної лікарні. Незважаючи на труднощі в спілкуванні, власні страхи, скептицизм та забобони колег, Шон потрапляє в команду і готовий працювати не покладаючи рук, щоб довести усім, що його незвичайний дар допоможе врятувати чимало життів.

«Слово на букву А» (Великобританія, 2016 р.)

Історію про п’ятирічного Джо Х’юза зняли за мотивами ізраїльського серіалу «Жовті перці». Неймовірно тямущий хлопчик значно випереджає однолітків у розвитку. Та його батьки Елісон і Пол помічають, що син намагається не контактувати з ровесниками: воліє залишатися осторонь і слухати через навушники улюблену музику. Хлопчика обстежують і констатують аутизм. Тож тепер уся родина працює над тим, аби знайти свій особливий підхід до дитини – дотримуватися правил і не робити поспішних висновків.

Сторінку підготувала Марічка Ільїна
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
7.9648 / 4.16MB / SQL:{query_count}