«Толока»: диво-сила українців

Чому від ідеї до прокату фільму минуло 53 роки, як балада Шевченка надихнула режисера на кіносагу про 400 років української історії та до чого тут хата-мазанка?

Уже віднині, 12 березня, на великих екранах українських кінотеатрів ви зможете побачити романтичну баладу Михайла Іллєнка «Толока».  Це поетичне кіно, створене за мотивами невеликого твору Тараса Шевченка «У тієї Катерини хата на помості», охоплює 400 років української історії. Як його творцям вдалося втиснути у двогодинний твір усі біди, які випали на долю України за ці століття? Через історію нашої традиційної хати-мазанки, яку нищать вороги чи стихійні лиха і яку відбудовують усієї громадою. Бо, як стверджує режисер, автор сценарію і співпродюсер кінострічки Михайло Іллєнко, «толока – це не лише будівельний процес, але й стратегічний ресурс існування України навіть тоді, коли вона ще не називалася Україною».
Ідея створення фільму про феномен толоки, до якого ніхто раніше не звертався, з’явилася в митця понад півстоліття тому, а саме після розмови з братом – відомим режисером Юрієм Іллєнком. В основу стрічки лягли 66 рядків Шевченкової балади «У тієї Катерини…». Доповнився сюжет спогадами з дитинства легендарного актора Івана Миколайчука, якими він поділився з Михайлом Іллєнком незадовго до смерті. Геній українського кіно тоді признався, що в дитинстві ледь не загинув від рук душевно хворого чоловіка, і цей випадок сильно вплинув на його життя.
Зі слів Михайла Іллєнка, «Толоку» в поєднанні з його відомими фільмами «Фучжоу» (1994 р.) і «ТойХтоПройшовКрізьВогонь» (2011 р.) цілком можна вважати кінотрилогією.
Доля «Толоки», як і української хати, була дуже непростою. Проєкту не вдалося перемогти у 2012-ому на ІІ Пітчингу Держкіно. У 2013 році фільм все ж пройшов конкурс і отримав державне фінансування. Виробничий бюджет кінострічки мав становити 28 млн грн, з них держава мала дати половину цієї суми. У 2014-ому творці «Толоки» спробували зібрати додаткові 2 млн грн спільнокоштом на українській платформі «Велика ідея», але так і не зібрали всієї необхідної суми. У квітні 2017 року Держкіно на зустрічі з керівництвом Мінкульту рекомендувало дофінансувати заморожений проєкт як просвітницький фільм патріотичного спрямування, завдяки чому наприкінці року його творці отримали 14,4 млн грн від Держкіно. А вже у 2018-ому з пулу коштів «патріотичного» спрямування Мінкульту дали решту коштів. Загалом, за повідомленням Держкіно, держава профінансувала кошторис фільму на 98,02 відсотка, або на 28 млн грн із 28,4.
Як ви розумієте, від появи ідеї до її втілення сюжет «Толоки» змінювався не раз і не два. Силуети дійових осіб почали виростати до неочікуваних масштабів після зустрічей Михайла Іллєнка з добровольцями та волонтерами АТО, до яких режисер їздив упродовж 2014 – 2016 років, показуючи фрагменти незавершеної «Толоки» разом із фільмом  «ТойХтоПройШовКрізьВогонь».
 За задумом режисера, першими глядачами його творіння стали саме військовослужбовці та мирне населення зони проведення Операції об’єднаних сил (ООС). Допрем’єрний тур кінострічки зоною ООС пройшов восени 2019 року за підтримки Українського культурного фонду. Михайло Іллєнко та актори фільму відвідали понад 20 міст і селищ Донецької та Луганської областей. І лише в останні дні лютого творча команда проєкту вирушила у допрем’єрний тур Україною з «Толокою». Львів удостоївся честі першим приймати довгоочікувану кіноновинку, далі були Івано-Франківськ і Тернопіль, Житомир і Київ... Проте всюди фільм збирав повні зали. Що й не дивно, адже, як наголошує генеральний директор компанії Ukrainian Film Distribution, яка займається дистрибуцією «Толоки», Андрій Дяченко, «Толока» – один із найкращих українських  фільмів, знятих за останнє десятиріччя. Автору вдалося охопити найвизначніші моменти української історії. Хочеться, щоб цей фільм подивилося щонайбільше глядачів.
До слова, промокампанія фільму проходить за підтримки Благодійного фонду Ігоря Янковського. А от генеральним медійним партнером проєкту став телеканал ICTV. Тож саме на ньому ви зможете побачити телеверсію «Толоки».

«Толока». Жанр: романтична балада. Рік: 2020. Країна-виробник: Україна. Компанія-виробник: «Іллєнко Фільм» (за підтримки Держкіно та Міністерства культури України). Дистриб’ютор: компанія UFD. Телевізійний партнер: телеканал ICTV.
Режисер: Михайло Іллєнко. Продюсери: Михайло та Пилип Іллєнки, Маріанна Новікова, Андрій Різоль, Максим Асадчий, Олег Щербина, Юлія Чернявська та Віталій Шереметьєв. Сценарій: Михайло Іллєнко. Оператор: Олександр Кришталович. Художники-постановники: Роман Адамович, Микола Кіщук. Звукорежисер: Артем Мостовий. Композитор: Роман Вишневський.
У ролях: Іванна Іллєнко, Дмитро Лінартович, Богдан Бенюк, Олег Примогенов, Сергій Романюк, Мирослав Гай, Дмитро Рибалевський, Василь Кухарський, Костянтин Войтенко, Тетяна Нагірняк, Євгенія Конюх та інші. Камео-ролі у стрічці виконали зірки українського кіно, музики і телебачення: Ахтем Сеїтаблаєв, Олег Скрипка, Сергій «Фома» Фоменко, Олег «Фагот» Михайлюта, Іван Леньо, Галя і Леся Тельнюк, Тарас Компаніченко, Дмитро і Віталій Капранови, Анна Заклецька, Роман Коляда та інші.
У Тараса Шевченка є балада «У тієї Катерини хата на помості» про те, як закохалися в Катерину троє козаків. Свій вибір вона довірила долі: пообіцяла стати дружиною тому, хто визволить з полону її брата. Двоє з трьох козаків загинули, намагаючись виконати умови договору, третьому вдалося врятувати брата, але брат Катерини виявився не братом, а її коханим… Чекати «брата» Катерині в сюжеті фільму доведеться 400 років. За цей час вона переживає не одну війну і лихо,  проте не старіє та не втрачає надії. Ця розповідь, наче притча, пролітає крізь історію України, відтворює її драматичні та героїчні епізоди. Кожне випробування руйнує хату Катерини – за фільм її відбудовують 11 разів. Але вона вперто, як і багато поколінь українців, знову і знову піднімає її з руїн на толоці за допомоги сусідів, односельців. Завдяки толоці жодна хата в Україні ніколи не була «скраю» – завжди була в центрі громади.
Лейтмотивом фільму стала авторська версія української народної пісні «Чорні очка, як терен», або, як стверджує Михайло Іллєнко, «Українська народна Камасутра». Пісню у фільмі виконали відомі музиканти, актори, волонтери, а саунд-продюсером треку став Сергій Фоменко («Фома»). Ще до прем’єри фільму ICTV представив кліп на саундтрек до «Толоки». У роботі над ним взяли участь: Ганна Заклецька, Іванка Червінська, Галя і Леся Тельнюк, Іван Леньо, Олег Михайлюта («Фагот»), Тарас Компаніченко, Богдан Бенюк, Роман Коляда, Володимир Лавренчук і продюсер Андрій Різоль. Режисер кліпу – Кадім Тарасов.

Михайло Іллєнко, режисер, автор сценарію та співпродюсер «Толоки»:
– Вірш «У тієї Катерини хата на помості» Тарас Шевченко написав у засланні за мотивами кобзарського співу, який, можливо, і не дійшов би до наших днів, але поет увічнив його в своїх рядках. Пісні, кобзарські співи віками передавалися із вуст в уста і поступово відточувалися, набуваючи форм і рис шедеврів. Безцінні поради на всі випадки життя зберігалися у файлах, зручних для використання. Почувши пісню два-три рази, ви вже могли передати цей файл далі. У такий спосіб поширювалися коди виживання, вкарбовувалися в пам’ять паролі спільного існування, залишалися в генетичний пам’яті зразки, еталони, національні цінності. Момент, коли одна людина – Тарас Шевченко – зібрала ці коди під обкладинкою книжки, не міг залишитися непоміченим. З того часу їх можна було не лише співати, але й прочитати, сховати за іконою, торкнутися сторінок і літер, взяти зі собою в дорогу. Звичайно, Тарас Шевченко не тільки проник у таємниці кодів, а й сам їх створював. Хто тепер може сказати, де в його рядках закінчується відлуння віків і починається голос Тараса? У фільмі «Толока» ми описали чотирьохсотрічну «подорож» хати Катерини просторами ризикованого землеробства за умов, несумісних із життям, у пошуках таємниці толоки. Адже толока має багато таємниць: це не лише будівельний процес, а й стратегічний ресурс існування України навіть тоді, коли вона ще не називалася Україною. Для мене дуже важливо, щоби «Толока» була актуальною. Під час зустрічей з глядачами, а потім під час неформальних розмов я отримав підтвердження, що так і є.
Сергій «Фома» Фоменко, саундпродюсер, один із акторів «Толоки»:
– Для мене участь у «Толоці» почалася з пісні. Михайло Іллєнко дуже серйозно поставився до звукового оформлення фільму. Саме завдяки його задуму рядки пісні «Чорні очка, як терен» рефреном повторюються впродовж усієї кінострічки, лунають з уст різних героїв, у музичному супроводі та а капела. Зрештою, саме ця пісня є фінальним треком «Толоки». Там ви почуєте дуже багато куплетів, серед них і ті, які Михайло Іллєнко написав спеціально для своєї роботи. Уже під час втілення проєкту ми зрозуміли: треба записати всіх важливих людей, які беруть участь у «Толоці» – як у самому фільмі, так і в толоці як у історії нашої культури. Тому чи не кожен, залучений до зйомок, заспівав у нас хоча б один-два рядки цієї пісні. По суті, нові куплети змінили фінал фільму. Цей новий текст дав нам можливість вийти з минулого в сьогодення, додав позитиву, дозволив показати, що добро можна знайти навіть у безвиході. Бо наша сила в тому, що ми можемо діяти спільно. Якщо ми об’єднані – ми сильні, якщо роз’єднані – нас немає. У цьому головна ідея і пісні, і фільму. Варто розуміти, що «Толока» об’єднує історію України за 400 років і навіть дає можливість зазирнути в майбутнє. Це фактично вже класика українського кіно. Колись її оцінюватимуть як певний концептуально-художній документ часу. Після кожного перегляду цього фільму мене переповнюють дуже багато емоцій, відчуттів, адже це наша історія! Дуже тішить реакція залу: це справжнє диво, адже глядачі реагують на фільм як діти. Це історія, яку вони не чекали побачити.
Віталій Дейнега, засновник фонду «Повернись живим»:
– Фільм «Толока» – це сюрреалістична алюзія на історію України, показану через долю однієї хати. Хати, яка руйнується з кожним історичним катаклізмом і відбудовується знову. Хати, у якій Шевченкова Катерина чотири століття чекає на повернення коханого. Цей фільм для мене звучить як гімн українського волонтерства. Тому, якщо ви колись допомагали армії та Майдану або брали участь в історичних подіях у будь-який спосіб, то зможете відчути, що він – про вас. Ця кінострічка про історичну здатність українців гуртуватися і воскресати з попелу, щоб далі будувати своє. Насправді сам фільм робили за принципом толоки. Це ви побачите у фінальних титрах. «Толока» – надзвичайно круте авторське кіно, яке не зрозуміють за кордоном. Це якісна кінострічка, розрахована в першу чергу на українського глядача. Це драйвове, самобутнє і надзвичайно українське кіно, і я гарантую, що воно не залишить вас байдужими. Саме тому ми погодилися співпрацювати з його творцями і хочемо, щоб максимальна кількість людей його побачила. Адже сім гривень із кожного квитка (на перегляд цього фільму) через наш фонд піде на допомогу армії! Та річ тут не в грошах – це справді якісний продукт. Тому до зустрічі в кінозалах України з 12 березня!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6634 / 4.19MB / SQL:{query_count}