«Із українцями рахуватимуться, коли їх знатиме увесь світ!»

У Львові презентують великий проєкт до 70-ліття з дня народження Грицька Чубая

Уже 20 вересня о 20.00 в театрі ім. М. Заньковецької презентують унікальний проєкт «Чубай. Україна. Любов», присвячений 70-літтю з дня народження Грицька Чубая (1949 – 1982 рр.), який творив лише до 20 років, та й ті припали на період засилля радянщини.
Попри це, він і близьке до нього літературно-мистецьке середовище витворили новий канон української культури. Проєкт «Чубай. Україна. Любов» – це поезія та музика, що об’єднує поетів трьох століть і засвідчує спадкоємність української поезії, а також любові і пам’яті, яку наш народ проніс крізь дві світові війни аж до ХХІ століття – Майдану, анексії Криму, війни на Донбасі та інших випробувань, долати які судилося поколінням народжених у вже незалежній Україні.
Як розповіла ведуча концерту Тетяна Пилипець, проєкт «Чубай. Україна. Любов» став можливим завдяки Соломії Чубай – доньці поета, яка виношувала цей задум не один рік. «Такими проєктами Соломія повертає собі батька. Тішить, що вона така щедра і відкриває його нам, – розповідає ведуча. – Цей проєкт – суцільна магія, адже ми постійно відчуваємо Чубая поміж нами. Це в жодному разі не меморіальний захід чи вечір пам’яті, жалоби і смутку. Це абсолютний діалог. Сценарій вечора настільки живий, що наприкінці події ми навіть зможемо поговорити із самим Чубаєм.
Не сподівайтеся на езотерику – це буде мистецький діалог. Тож якщо хочете побачити містки між нами і цим поколінням, до якого ми всі так чи інакше дотичні, вам просто необхідно прийти на цю подію! Наразі я не бачу кращого медіатора, аніж Грицько Чубай, для того, щоби відчути, що таке тоталітарна система і боротьба, яка не закінчується ніколи, щоби відчути, які свободи ми маємо зараз».
Проєкт складається із музично-поетичного симфо-арт-концерту і двомовного альбому-книжки Poety, до якого ввійшли десять пісень-симфоній на слова десяти культових поетів України. Це неймовірні пісні на слова Лесі Українки, Павла Тичини, Миколи Вінграновського, Василя Стуса, Грицька Чубая, Наталі Білоцерківець, Юрка Іздрика, Маріанни Кіяновської, Мар’яни Савки, Сергія Жадана, які зазвучать у супроводі симфонічного оркестру. Музику до віршів цих поетів написали Соломія Чубай та учасники гурту «Джалапіта» Том Луголообі, Сашко Главацький, Андрій Коник, Ігор Гнидин. Оркестрове аранжування здійснив гурт Rockoko, а саме Михайло Романишин, Володимир Котляров та Ігор Процик.
«У цьому концерті буде лиш один батьків твір – «Вертеп». Це симфо-рок-композиція, яку читатиме, навіть репуватиме Сергій Жадан. Узагалі для цього проєкту я обирала поезію саме тих авторів, про яких читала в листах батька, і тих, що близькі мені по духу. Ми поєднали українську поезію від Лесі Українки до Сергія Жадана, – пояснює авторка проєкту, донька Грицька Чубая Соломія. – Ми уже вкотре демонструємо: душу нашої літератури не знищити, як би нас не «заганяли» на Соловки, Сибір, як писав мій тато... І в ХХІ столітті нам це не байдуже. Ми все одно говоримо про людину, яку вбили у 33 роки, – у 1982-ому. Мені тоді було два рочки. Вважаю, що вбили, бо його морально добили, докатували, але він лишив нам свою поезію. Через такі великі проєкти я намагаюся здійснити татову велику мрію. Він казав: «Тільки коли ми, українці, станемо дуже відомими, ми зможемо впливати на цей світ. Система нас не ламатиме, ми зможемо диктувати світові наші побажання».
Ви почуєте всі пісні, які ввійшли до диска, у виконанні Соломії Чубай, Віктора Морозова та Сергія Жадана у супроводі гуртів «Джалапіта», Rockoko, Ігора Гнидина (барабани) та академічного симфонічного оркестру INSO-Lviv. Також участь у проєкті візьмуть Мар’яна Савка і Юрій Винничук.
Відеоарт для заходу створив Олексій Хорошко з Луганська. Як уже анонсувала Соломія Чубай, у ньому автор використовує уривки з фільму Сергія Параджанова: «Чому Параджанов? Виявляється, вони з Грицьком Чубаєм таємно спілкувалися у Києві. Про це я дізналася лише в грудні минулого року. Також дуже важливою є сама локація, де відбудеться концерт. Адже батько працював у театрі Заньковецької робітником сцени – інакшої роботи у нього просто не було. Також він розвантажував вагони, працював на овочевій базі. А по ночах у театрі тато збирався зі Ступкою, Стригуном, до них заходив Стус, Ігор Калинець, вони читали українську поезію і співали українських пісень».
Як розповіла директорка офісу «Львів – місто літератури ЮНЕСКО» Богдана Брилинська, батько якої товаришував із Грицьком Чубаєм, гостями концерту стануть її колеги – представники ще п’яти міст літератури з Європи, тож українську поезію зможуть почути не лише українці.
«Людям важливо бачити такі проєкти, які демонструють нашу культуру і водночас мають потенціал стати міжнародними. Іноді не зовсім можливо повезти їх за кордон, але для цього й існує наш офіс, аби показувати їх світові. 30 жовтня у рамках вручення літературної премії «Львів – місто літератури ЮНЕСКО» ви зможете частково почути пісні з цього проєкту. Окрім того, ми сподіваємося показати цей проєкт на Франкфуртському книжковому ярмарку».
Тетяна Пилипець зауважила, що є можливість привезти проєкт «Чубай. Україна. Любов» на фестиваль літературного мистецтва на Донеччину і Луганщину (підконтрольні Україні території). «Уже понад тиждень ведемо такі перемовини. Не певна щодо формату, в рамках якого привеземо цей проєкт, але ми над цим активно працюємо. Взагалі не хочемо елітаризувати цей захід. Так, Львів – місто культури і літератури, ми панство, яке ходить до театрів. Насправді проєкт зовсім не про те, а про те, що Чубай, уночі розвантажуючи вагони, абсолютно претендував на нобеліатство. І те, що є, також створене з його спадку, також претендує… Думаю, Україна досить скоро зможе це представити».
 «Львівська Пошта» поцікавилася в організаторів проєкту, чи можна очікувати фільму про Грицька Чубая, адже він дуже на часі.
«Усе, що я дізналася, це те, що ми працюємо над фільмом. Трейлер мав бути представлений 20 вересня. Ми відзняли частину матеріалу самі, ще із частиною нам допоміг офіс «Львів – місто літератури ЮНЕСКО». Їздили до тата на батьківщину, знімали інтерв’ю у Львові. Фільм мав бути... Але наш режисер Михайло Крупієвський періодично відчуває занепад духу, бо вважає, що українське мистецтво нікому не потрібне і ніким не підтримується. Сподіваюся, що до концерту він надішле мені хоч якісь нарізки, які ми зможемо продемонструвати, – пояснює Соломія Чубай. – Фільм має бути, бо історія Грицька Чубая просто вражаюча. Наразі не можу оприлюднити всієї інформації, яку дізналася в грудні: люди ще живі, і в цій історії фігурує КГБ. Але сам фільм дасть певні натяки, покаже, чому Грицько Чубай перестав писати у 20 років. Чи в цьому винне КГБ, а чи інші чинники? Він перестав писати саме у Львові, тобто це місто спочатку його начебто прийняло, але потім, через те ж КГБ, зламало. Чомусь на Рівненщині про Чубая найтепліше відгукуються. Там є фестиваль і премія його імені, там багато роблять для популяризації його імені».
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
4.7503 / 4.13MB / SQL:{query_count}