26 BookForum: що, де, коли?

Із 18 по 22 вересня у нашому місті триватиме головний культурний фестиваль країни. «Львівська Пошта» розповідає про його найцікавіші події

Менш ніж за тиждень у Львові розпочнеться головний культурний фестиваль країни – 26 BookForum. Його проводять із 1994 року, тож уже неможливо уявити без нього наше місто.
На гостей форуму чекає 25-та церемонія вручення книжкової премії BookForum Best Book Award, на яку подали 514 книг від 107 видавництв. 11-та Ніч поезії та музики non-stop дивуватиме джазом у клубі Picasso. 26 Національний львівський книжковий ярмарок – найбільший ярмарок української книги та один із наймасовіших заходів такого типу в Східній Європі – діятиме в Палаці мистецтв, біля палацу Потоцьких, а також на алеї просп. Свободи. На гостей ярмарку чекатимуть близько 2000 новинок від 300 видавничих та книготорговельних структур, поліграфічних підприємств, громадських організацій і фондів України. Більшість із них обіцяють знизити ціни на продукцію на стендах на 10%, частина запропонує знижки від 15 до 50% або ж готує спеціальні пропозиції для покупців.
Фокусна тема 26 Book­Forum – «Відшукування причетного» за однойменним віршем Грицька Чубая. Адже саме цього року відзначаємо 70-річчя від дня народження поета.
У програмі форуму понад 700 подій. Це дискусії і перформанси, лекції і воркшопи, презентації книжок та автограф-сесії, концерти та кінопокази, публічні інтерв’ю, виставки, сценічні читання і ще безліч інтерактивів.
Мапа фестивалю налічує понад 40 локацій у середмісті. Свято читання включатиме щонайменше 26 тематичних кластерів і спецпроектів – таких як «Приналежність», «Класика», «Фікшн: романтична література», «Фікшн: історична література», «Поезія», «Фантастика», «Крим», «Війна», «Політика», «Територія свободи: ЗМІ», «Комікси», «Освіта», «Креативні індустрії та урбаністика», «Бізнес та економіка», «Жінка в темі», «Історія», «Наука і технологія», «Мови та переклади», «Філософія», «Здоров’я», «Мандри», «Стиль життя», сценічні читання сучасної європейської драматургії «Жива сцена».
Сьогодні «Львівська Пошта» пропонує першу частину тексту «26 BookForum: що, де, коли?», у якій розповідає про все найцікавіше на Святі книги. Ви дізнаєтеся про події, які вперше супроводжуватимуться перекладом на жестову мову для людей із порушеннями слуху, програму заходів для підлітків і дорослих, що хочуть їх зрозуміти. А ще у цьому номері ми поділимось інформацією про кінопрограму 26 BookForum і три десятки акцій кластеру «Жінка в темі».
В наступних числах газети ми розкажемо про закордонних гостей і українських авторів, які не тільки представлятимуть свої нові книжки, але й співатимуть, дискутуватимуть, ділитимуться історіями з життя і текстами з іще не опублікованих книжок. Класики привезуть на форум свої нові романи, збірки та музичні альбоми. Навіть Олег Сенцов не омине 26 BookForum! І звичайно ж очікуйте нашу добірку новинок форуму.
Квиток на форум на день коштуватиме 50 грн, на 5 днів – 100 грн. Пільговий квиток для студентів, працівників навчальних закладів, закладів культури, бібліотек, музеїв на день – 30 грн, на 5 днів – 70 грн. Безкоштовно за умови пред’явлення документів можуть проходити діти до 16 років, особи з інвалідністю I та II груп, військовослужбовці строкової служби, учасники АТО і пенсіонери.

Події  для людей із порушеннями слуху

Уперше аж 14 подій одного з найбільших культурних фестивалів України супроводжуватимуться перекладом на жестову мову. Серед них презентації книг, дискусії, воркшопи, а також найрізноманітніші заходи для дітей. 
Це стало можливим завдяки кооперації команди форуму з інклюзивним мистецьким проєктом «Почути», який уже три роки робить мистецтво доступними для людей з інвалідністю. Його співзасновниця Олександра Смірнова каже: «BookForum – це велика культурна формація, що збирає сотні тисяч людей довкола мистецтва, літератури, творчості. Ми всі разом виступаємо за доступність і право кожного на змістовне дозвілля. Інклюзія – це не мода, а право однієї людини та повага іншої до потреб того, хто поруч».

Події для дітей

«Як не бути колючкою» (20 вересня о 12.00, Львівська обласна бібліотека для дітей)

Гостей чекають на захід, який поєднає в собі гру, розвагу і презентацію книжки-білінгви «Історії Люсі Робін», написаної українською і англійською мовами для дітей віком від трьох до 9 років. Це добрі повчальні історії про сімейні цінності, любов,  дружбу, вірність, наполегливість і те, як важливо слухатися батьків, цінувати себе та ближніх.

Квест-презентація (20 вересня о 12.00, Бібліотека на Ринку)

Ви зможете першими дізнатися про особливу серію книжок видавництва «Ранок» і літературної агенції BaraBooka, створену для дітей віком від 9 років. Подія поєднає інтерактивне читання та захопливу гру з авторками Олесею Мамчич, Галиною Ткачук, Ольгою Купріян і Ганною Осадко. А завдяки квесту читачі дізнаються про родзинки всіх новинок серії.

Зайчикові читання (20 вересня о 14.00, Львівська обласна бібліотека для дітей)

Усі, що завітають на цей захід, зможуть поспілкуватися з письменником Іваном Андрусяком, лауреатом премії імені Лесі Українки, головним редактором видавництва «Фонтан казок». Цей відомий український поет, прозаїк, талановитий літературний критик і перекладач з 2005 року після народження молодшої доньки присвятив себе дитячій літературі. Його вірші, які друкували в часописах, альманахах і антологіях, увійшли до книжки «М’яке і пухнасте». Згодом автор створив повість-казку для дошкільнят і молодших школярів «Стефа і її Чакалка». А головним своїм дитячим твором письменник називає повість «Дядько Барбатко сміється» .

Жахливі читання (20 вересня о 14.00, Львівська обласна бібліотека для дітей)

Цю дуже загадкову подію також організовує «Ранок» і BaraBooka. Основні її подробиці – страшна таємниця! Однак нам вдалося дізнатися, що її учасниками стануть авторка, поетеса і журналістка Марія Артеменко, автор і перекладач Володимир Арєнєв, авторка Слава Світова, дитяча письменниця і перекладачка Мія Марченко та дизайнерка і художниця Ірина Панаріна. А ще на цьому заході розповідатимуть дуже цікаві історії,  тож його обов’язково має відвідати кожен книгоман!

Я не читаю книжок (21 вересня об 11.00, Порохова вежа)

Чи знаєте ви, що таке артбук або графічний альбом? Це колекція зображень та ілюстрацій, зібрана у вигляді альбому під однією обкладинкою. Вміст графічного альбому майже завжди пов’язаний спільною темою незалежно від того, чи це твори окремого образотворчого жанру, образотворчого або фотомистецтва взагалі, чи конкретного художника або фотографа. Хочете більше дізнатися про історію походження артбуків? А створити власний примірник? Тоді приходьте на майстер-клас у Порохову вежу – команда BookForum вам усе розкаже і покаже!

Як створити шедевр? (21 вересня о 12.30, Порохова вежа)

Організатори запрошують всіх на знайомство з відомими картинами та скульптурами. Редакторки Ірина Пушкар і Катерина Трофимова у рамках воркшопу покажуть, що створити мистецький твір може кожна дитина. Учасники події виконуватимуть цікаві завдання, пов’язані з історією створення шедеврів, а у фіналі спільними зусиллями створять власний мистецький твір.

Події для дорослих

«Чоловік і жінка: парадокси стосунків» (20 вересня о 14.00, дворик гуртожитку Університету банківської справи)

Гостей чекають презентації довгоочікуваного роману письменниці і журналістки Галини Вдовиченко «Найважливіше – наприкінці», яку модеруватиме письменниця та правозахисниця Лариса Денисенко. Ця новинка, яка виходить спеціально до BookForum, про чоловіка і жінку в стані війни, перемир’я і розчарування, надії та віри. Коли пара 35 років разом, а діти вже дорослі, настає складний період життя. Той час, коли нарешті варто зрозуміти, що ж насправді єднало і роз’єднувало цих двох. Ця книжка про вміння прощати і співпереживати, не розмінюватися на дрібниці і бути уважними одне до одного та до себе, цінуючи кожну мить цього несамовито швидкоплинного життя. Окрім завжди актуальної теми міжособистісних стосунків, на читачів чекає приємний сюрприз – зустріч зі знайомими героями роману «Пів яблука».

Terra інклюзія – 2019 (21 вересня о 14.00, Львівська обласна універсальна бібліотека)

Гостей чекатимуть на презентації збірки інклюзивних оповідань «Terra інклюзія», до якої ввійшли твори переможців та фіналістів Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» у категорії спецвідзнаки. Подія відбуватиметься за участі авторки, видавчині, доцентки кафедри видавничої справи Інституту журналістики Київського університету ім. Б. Грінченка Олени Осмоловської. Ці оповідання абсолютно різні, але об’єднані любов’ю, спрагою до життя, силою людського характеру та волі. Життєві обставини в усіх літературних героїв різні, але всі вони прагнуть жити гідним і повноцінним життям. Всі ці роботи – про силу людини попри обставини та можливості, незалежно від віку і статі.

«Жіночі голоси сучасної літератури» (21 вересня о 15.30, готель «Ріус»)

Ця непересічна подія 26 BookForum стане однією з основоположних у кластері «Жінка в темі». Адже, погодьтеся, не так часто організаторам українських проєктів вдається зібрати на одній сцені таких потужних літераторок. Ці жіночі голоси сучасної літератури впевнено лунають на весь світ і своєю творчістю розповідають про нашу країну подекуди більше, аніж наші диппредставники. На цьому заході з вами спілкуватимуться та читатимуть свої твори адвокатеса, правозахисниця, письменниця, журналістка, радіоведуча Лариса Денисенко, поетка, письменниця, перекладачка з балканських мов Катерина Калитко, поетка Олена Гусейнова, письменниця, сценаристка, колумністка та журналістка Катерина Бабкіна, письменниця, перекладачка, дослідниця літератур Маріанна Кіяновська та письменниця, співачка, журналістка, телеведуча, перший секретар з питань культури Посольства України у Франції Ірена Карпа.

«Мій дід танцював краще за всіх» (21 вересня о 18.00, готель «Ріус»)

Захід присвячений новій книжці Катерини Бабкіної «Мій дід танцював краще за всіх». Це серія оповідань, що складаються в єдину історію п’яти родин, діти з яких знайомляться в школі першого вересня у перший рік незалежності України та залишаються друзями на все життя. Від 20-их років у Харкові і знищення театру Леся Курбаса через Голодомор, Другу світову, 90-ті та кілька хвиль еміграції до війни на Донбасі. Ця книжка найперше про прийняття минулого. Про те, як події та обставини впливають на нас незалежно від того, чи знаємо ми про них. Про тяглість і зв’язок поколінь, бажання любові та прийняття, самотність як наслідок або як причину. Про втрати – осмислені чи неосмислені, виправдані чи безглузді. Та, головне, про те, що навіть самотнім, відкинутим, поламаним теж можна вижити і жити, бо, попри все, завжди залишається можливість врешті стати щасливим.

You are the man (21 вересня о 18.00, Перший театр)

Автор і журналіст Дорж Бату і редакторка Видавництва Старого Лева Мар’яна Савка говоритимуть про історію однієї людини, яка захотіла все змінити. Як пройти шлях від історика до журналіста, а тоді стати працівником НАСА? Як із Бурятії переїхати в Україну, а далі вирушити за океан, щоб віднайти своє покликання?.. Про ці та інші переломні моменти життя та кордони, які існують в нашій голові, у відвертому інтерв’ю розкаже Дорж Бату.

«Червона сукня моєї тітоньки» (22 вересня об 11.00, готель «Ріус»)

На цьому заході авторка Таіс Золотковська представить свою нову книжку. Це історія хвороби, любові до життя, чесності та надії. У новинці – 717 слів про жінку, яка захворіла на рак грудей. Зворушлива ілюстрована поезія в прозі – не про мужність у боротьбі зі смертельною недугою, а про красу та жіночність, здатність проживати кожну мить яскраво і творчо, з любов’ю і радістю. У скрутні дні головна героїня дивиться чорно-білі французькі стрічки по ТБ, у хороші запускає повітряних зміїв.
«Вона прийшла до мене як книга-картинка для читачів від шести до 120 років. Вона прийшла до мене одним махом, як промінь сонця. Вона прийшла до мене в день, коли у Джорджії померла поетка Аня Сільвер, – розповідає про ідею книги авторка. – Сила Ані, її життя і боротьба за видимість хворих на рак, боротьба за дослідження надихнули мене».

Мандри за мапою серця (22 вересня о 13.00, ресторан «Дуже висока кухня»)

Цієї презентації новинки від Видавництва Старого Лева чекають дуже багато людей. Адже її створила відома українська телеведуча та громадська діячка Ольга Герасим’юк. Збірка «Я повернулася. Люблю»  об’єднала есеї, тревелоги та образки, написані за більш ніж десятиліття: від 2007 до 2019 року. На читача чекають захопливі подорожі, знайомство з історією, культурою, звичаями та ментальністю багатьох народів, але насамперед тут будуть зустрічі з людьми. Вдумлива та чутлива до найтонших деталей, до найглибших психологічних нюансів авторка (за сумісництвом героїня) не тільки розповідає багато нового про барвистий і строкатий світ, а й нагадує призабуте, зупиняється перед сакральним, міркує про вічне. В рамках події «Мандри за мапою серця» ви зможете дізнатися більше про цю книгу, а також поспілкуватися з Ольгою Герасим’юк та Мар’яною Савкою про втрати та віднайдення себе.

Для підлітків і тих, що хочуть їх зрозуміти

Попри те, що діти і підлітки мають свій Дитячий форум, 26 BookForum радо приймає любителів літератури будь-якого віку. Тож якщо хочете відірвати своїх підлітків від ґаджетів або просто краще зрозуміти тінейджерів, наступні події просто створені для вас.

«На що ти здатний заради мрії?» (19 вересня о 14.30, Львівська обласна бібліотека для дітей)
Видавництво «Брайт Букс» запропонує мотиваційний квест «Ціна успіху, або На що ти здатний заради мрії?» за мотивами книжки Олександри Яворівської «Юкі». Це історія хокейного воротаря, українця з походження Тараса Савчука про те, як мрія і любов сильніші за букет вроджених хвороб, несумісних зі спортом.

Інтерактив та інклюзія (20 вересня о 14.30, Львівська обласна універсальна бібліотека)
Видавничий центр «12» представить на розсуд гостей інклюзивні пригодницькі книжки Євгенії Пірог «Тридцять перший меридіан» та «Сім дорослих днів». Їхній головний герой – хлопець з інвалідністю Петрик, який, незважаючи ні на що, мандрує країною і наважується на подорож за кордон.

Підліткове фентезі (20 вересня о 17.00, Львівська обласна бібліотека для дітей)
Автори і перекладачі серії книжок «Час фентезі» видавництва «АССА» на 26 BookForum шукатимуть дорослі відповіді на недитячі питання. Польський фантаст Рафал Косік та українські письменники Володимир Арєнєв, Євген Лір, Остап Українець, Ольга Мігель та Наталія Матолінець дискутуватимуть про сучасне підліткове фентезі.

Відволікти(сь) від ґаджетів (21 вересня о 10.00, URBAN бібліотека)
На відкритій дискусії «Література унісекс» письменниця Олена Рижко, бібліотекарка Юліє Чернієнко і директор видавничого центру «Академія» Василь Теремко спробують з’ясувати, якою має бути сучасна книжка про і для підлітків, щоб догодити всім. Як знайти підхід до читача-підлітка, щоб відволікти його від ґаджета (і відволіктись самому) та розкрутити на відвертий діалог? В ігровій формі учасники події поділяться власними успішними і провальними кейсами в роботі з читачами-тінейджерами.

Подискутуємо про кохання? (21 вересня о 12.00, Дворик гуртожитку Університету банківської справи)
Сучасні українські автори, які пишуть підліткову літературу, поговорять про романи для тінейджерів. Письменник Сергій Гридін і письменниці Анастасія Левкова, Тетяна Стус та Анастасія Нікуліна розкажуть, що говорити зарано, запізно, а що дуже вчасно у книжках про підліткове кохання. Подія відбуватиметься в рамках кураторської програми Галини Вдовиченко «Художня література: романтична література у світі глобальних змін».

Від втрат до пошуків себе (21 вересня о 13.00, Театр ім. Леся Курбаса)
Самоствердження, перші заробітки, стосунки, проблеми з батьками та однолітками – ось, теми знайомі більшості тінейджерів. Яке воно – дорослішання у 1990-их та 2000-их? Як змінилося життя підлітків за це десятиріччя? Про українсько-литовські паралелі цих питань Павло Коробчук поговорить з литовським письменником Кмітою Рімантасом під час презентації українського перекладу його книжки «Хроніки Південного» від Видавництва Старого Лева у рамках спецпроєкту «Стиль життя».

Технофентезі для підлітків (21 вересня о 14.00, Львівська обласна бібліотека для юнацтва ім. Р. Іваничука)
Як саме інформаційний світ впливає на нас? Однозначної відповіді бути не може, проте сучасна фентезійна література для підлітків пропонує кілька альтернатив. А от яких саме, матимете нагоду дізнатися на 26 BookForum під час дискусії «Технофентезі для підлітків та сучасний інформаційний світ», яку проводитимуть у рамках спецпроєкту «Фантастика».

Пригоди таких як ти (21 вересня о 18.00, Бібліотека ім. Р. Іваничука)
Видавництво АССА запрошує підлітків на зустріч із польським письменником Рафалом Косіком і презентацію перекладів його пригодницьких підліткових романів серії «Фелікс, Нет і Ніка», популярної в усьому світі. Герої цих бестселерів – звичайні 13-річні підлітки із незвичайним умінням знаходити собі пригоди. Фелікс – розумник та винахідник, який буквально з нічого може розробити геніальний план і нову модель робота. Нет – комп’ютерний геній, що примудрився потоваришувати зі штучним інтелектом. Ніка – дівчина-таємниця, здатна підкорити будь-яку вершину, серце хлопця і… силу тяжіння. Разом вони – непереможна команда, яка повсякчас потрапляє в різні детективні історії і якій до снаги протистояти шкільним хуліганам, банді грабіжників і навіть духам.

Мертві філософи – це цікаво! (21 вересня о 19.00  ГО «Новий Акрополь», вул. Дорошенка, 7)
Що ховається під палітуркою книжки «Кав’ярня мертвих філософів»? Історія  реального листування між дорослим філософом Вітторіо Гесле і дівчинкою Норою. На початку листування їй було 11 років, а наприкінці книжки виповнилося 13-ть. Дитячі запитання Нори насправді є великими питаннями філософії. Чи є душа безсмертною? Чи мають тварини свідомість? Чи є Всесвіт нескінченним? Вітторіо Гесле упевненою рукою веде Нору в своїх відповідях лабіринтами філософської думки. Разом вони вигадують собі фантастичну кав’ярню, де великі філософи, від Платона до Ганса Йонаса, дискутують про Бога, про світ та про правильне життя. Це незвичне листування між ними обома і є, власне, вступом до філософії для дітей та дорослих. Про все це і ще більше зможете дізнатися під час театралізованого читання книги.

Література навиворіт (22 вересня об 11.00, Бібліотека ім. Р. Іваничука)
Директорка Бібліотеки на Ринку Тетяна Пилипець, автори Анастасія Нікуліна, Юлія Мурашова, Ксенія Сокульська, Олег Сілін, письменник і директор видавництва Vivat Ігор Зарудко та керівниця відділу маркетингу і PR «Видавничої групи КМ-Букс», мережі книгарень «Буква» Олена Одинока дискутуватимуть про те, чого саме шукають у книжках підлітки. Вони певні, що тінейджери хочуть знайти достовірний образ себе, вільний від стереотипів, у який можна повірити. Але чи видавці, батьки, бібліотекарі  готові дослухатися до голосу «дитини»?

Кожному по реактивному наплічнику! (22 вересня о 12.00, Tech StartUp School)
На події довкола підліткової тематики дуже щедрим є спецпроєкт «Фантастика». Особливо цікавою обіцяє бути дискусія у Tech StartUp School – стартап-школі від Львівської політехніки, яку цінують за комфортне інноваційне середовище для продукування та реалізації креативних ідей. Та й сама назва події інтригує – «Кожному по реактивному наплічнику! Майбутнє в підлітковій прозі». Цікава тема, чи не так? Тож приходьте, спілкуйтеся з автором, перекладачем Володимиром Арєнєвим, перекладачкою Мариною Дубиною, польським письменником Рафалом Косіком та науковцем Євгеном Пілецьким! Дізнаєтесь про тінейджерську літературу майбутнього.

Все про кіно на 26 BookForum

«Ніч кіно про поетів» (18 вересня о 18.30, Палац мистецтв)

На розсуд глядачів представлять цикл фільмів Олександра Фразе-Фразенка, до якого вввійшли роботи «Пан Ніхто», «Акваріум в морі», «Дім на сімох вітрах» і «Чубай». Перегляд стартує з прем’єри кінострічки про українсько-американського письменника Юрія Тарнавського Casi Desnudo та її обговорення за участі головного героя.

«Намір»  (9 вересня о 13.00, кінотеатр «Коперник»)

Цей короткометражний фільм Анни Смолій знятий за мотивами однойменного роману Любка Дереша, який побачив світ у 2006 році. Проєкт підтримало Держкіно, реалізували його у Львові. Це історія  молодого хлопця Петра з феноменальною пам’яттю, який досліджує межі часу та простору і можливості людського мозку. Петро зустрічає українську художницю-абстракціоністку Гоцу, яка на кілька місяців приїхала до Львова з Канади. Хлопець намагається поділитися з нею своїми знаннями, змінити її погляд на деякі речі, а дівчина, натомість, намагається змінити його.

«Заборонений» (19 вересня о 18.30, кінотеатр «Коперник»)

Ті, що не встигли подивитися фільм Романа Бровка про непросте життя Василя Стуса в кінотеатрі, матимуть змогу зробити це в рамках 26 BookForum. Окрім перегляду кінострічки, проведуть презентацію однойменної книги видавництва «Фабула» від Сергія Дзюби та Артемія Кірсанова. Після показу глядачів запрошують на зустріч із творцями фільму та авторами книги.

Постдок про права людини (20 вересня о 10.00, готель «Ріус»)

Львів’ян і гостей міста запрошують на кінопоказ постдоку (пограничний жанр між ігровим та документальним кіно) реальних історій реальних людей з обговоренням від Експертного центру з прав людини. Ця організація здійснює науково-прикладні дослідження з актуальних проблем забезпечення прав людини у сфері кримінальної юстиції.

«Розділові наживо» (20 вересня о 12.00, КМЦ «Дзиґа»)

Це фільм-концерт про культовий мультидисциплінарний проєкт «РоздІловІ»  Сергія Жадана, Олі Михайлюк, Олексія Ворсоби, Томека Сікори та Сергія Пілявця. Ви побачите ексклюзивні робочі матеріали фільму-концерту. Сергій Жадан, режисер Вадим Ільков та продюсерка Дар’я Бассель говоритимуть про жанр фільму-концерту та його роль у поширенні та збереженні сучасних культурних явищ, а також розкажуть про знімальний процес і те, чому фільм є крапкою в житті проєкту «РоздІловІ» у тому форматі, в якому він існує зараз.

«Кончений» (20 вересня о 20.00, кінотеатр «Коперник»)

Короткометражну кінострічку «Кончений» Маргарита Кузьміна зняла в 2015 році за сценарієм Катерини Бабкіної. Це комедія про Настю, яка зустрічається з Дімою. Вони закохані та покладають великі надії на свої стосунки. Але найкраща подруга Насті каже, що Діма «кончений»… 13-хвилинна робота здобула нагороди в номінаціях найкращий фільм і найкращий сценарій на фестивалі «Відкрита ніч» та в номінації найкраща ідея фільму на маріупольському фестивалі «Кити».

«Солодка Даруся» (21 вересня о 10.30, кінотеатр «Коперник»)

Ця 18-хвилинна кінострічка знята за мотивами бестселера Марії Матіос режисеркою Олександрою Степашко і стала кращим студентським фільмом фестивалю ClassFest у Молдові в 2016 році. Розуміння життя гуцулів як об’єкта дискримінаційної політики за різних окупаційних режимів передають напружені стосунки між селянами та владою, що існувала на Буковині та в Галичині, крах філософії, злам психіки, світогляду, сприйняття світу, що відбуваються в людей під час карколомних історичних подій. Знімали фільм в Українських Карпатах, зокрема на Львівщині, за участі українських, польських та французьких акторів.

«Іван Лисяк-Рудницький: біографія інтелектуала» (21 вересня о 16.30, Центр Шептицького в УКУ (Паркова авдиторія))

Гостей запрошують на прем’єру фільму, створеного на честь видатного історика. Його представлять у рамках наукової конференції «Між історією та політикою: Іван Лисяк-Рудницький та його спадщина», яка триватиме в УКУ 20 – 21 вересня. Серед українських інтелектуалів середини та другої половини ХХ століття важко знайти когось іншого, хто мав би такий вплив на українську історичну й політичну думку, як Іван Лисяк-Рудницький (1919 – 1984 рр). Він народився і прожив перші двадцять років свого життя у Львові, але інтелектуально зреалізував себе на еміграції, головним чином у Північній Америці. Усе своє творче життя присвятив великому проєкту – переосмисленню історії України відповідно до викликів сучасності.

«Боротьба Джамали» (21 вересня о 16.30, Центр Шептицького в УКУ (Велика зала))

Документальний фільм шведської журналістки Елін Йонссон, який представить docudays ua, – про життя Джамали та її родини в Криму, а також про нинішнє скрутне становище кримських татар. Це дуже особистий і потужний портрет надзвичайно талановитої жінки, а також історія пісні та виступу, які пролили світло на історичні події та сучасну політичну ситуацію. Сусанна Джамаладінова народилася в Оші (Киргизька РСР) у сім’ї кримського татарина і вірменки. Після переселення з Криму до цієї центральноазійської республіки під час Другої світової війни її родина повернулася до Криму лише в 1989 році. Її родичі по материній лінії були заможними вірменськими селянами, доки землю її прапрадіда не відібрали, а його самого не вислали до Оші. Щоб її родина мала змогу купити нерухомість в Криму, її мати мусила на чотири роки розлучитися з батьком і повернути собі дівоче прізвище.

«Лишатися не можна тікати» (22 вересня о 19.30, кінотеатр «Коперник»)

22-хвилинну короткометражну стрічку – дипломну роботу – режисерка Марина Лопушин зняла за оповіданням Андрія Любки «Королева рами» з книги «Кімната для печалі», виданої Meridian Czernowitz. Історія заснована на реальних подіях, що відбулися в Унгварі (нині Ужгород) 1944 року. Це розповідь про втечу пари – Рудольфа та Сільвії – від окупації Червоної армії. Кожна їхня спроба покинути країну заходить у глухий кут. Однак коли вони нарешті знаходять спосіб утечі, то починають вагатися. Знімали фільм у Львові впродовж дев’яти днів – потроху в квітні, травні та вересні 2017 року. У головних ролях знялись актори Львівського академічного театру ім. Леся Курбаса Денис Соколов, Наталія Рибка-Пархоменко і Артем Мануйлов.

Кластер «Жінка в темі»

Кластер «Жінка в темі», який курирують Лариса Денисенко та Ірина Славінська, об’єднає майже три десятки найрізноманітніших заходів, серед яких презентації книг, дискусії, лекції, читання, воркшоп, публічне інтерв’ю і навіть гра про стереотипи та гендерну дискримінацію. Цього року у фокусі тема взаємодії літератури і правозахисту. В центрі уваги покоління 25 – 45+, чиї голоси зазвучали на повну силу впродовж останніх років. Вони сформували цікаву та нову солідарну спільноту, що тяжіє до творення спільних проєктів і перетворення культурного простору навколо себе. Під час подій цього кластеру ви дізнаєтесь про історії формування ґендерної політики в Україні, починаючи з часів становлення незалежної Української держави, жіночі обличчя лідерства в культурі, поширені архетипи образу жінки в українській літературі, як їх визначати і як бути експерткою, стати «видимою» та не боятися.
Гостям форуму запропонують стати учасниками розмови про матерів, які, виховуючи одну доньку, фактично плекають сад, і почути історії Надії Забужко та Оксани Забужко, Ірини Савки та Мар’яни Савки, Марії-Одарки Майданської і Софії Майданської та інших.
Кураторки кластеру разом із Ольгою Герасим’юк, Галиною Вдовиченко та Оксаною Луцишиною розкажуть про дружбу, зраду, підтримку, успіхи та поразки і поділяться власними історіями та роздумами про те, якою є сучасна жінка, з якими викликами вона стикається щодня і як у вирі мінливого світу не загубити себе, перетворюючи перешкоди на можливості.
На 26 BookForum до України вперше приїде американська письменниця і журналістка, фіналістка Пулітцерівської премії 2018 року Еліф Батуман. Під час заходів кластеру ви почуєте жіночу поезію львівських авторок і дізнаєтесь більше про жіночі голоси в сучасній українській літературі. Крім того, першими побуваєте на презентації та обговоренні збірника «Інша оптика: гендерні виклики сучасності», виданого на пошану Соломії Павличко. А ще матимете нагоду стати учасниками воркшопу від автора мотиваційної книжки «Неідеальний тато» Володимира Багненка і знатимете, як із найменшими втратами чоловікові перейти зі статусу «воїна» в статус «сім’янина».
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
12.6221 / 4.42MB / SQL:{query_count}