Почуйте майбутнє світового джазу!

Львів’ян запрошують на XVIII Фестиваль Jazz Bez. Дізнайтесь, хто із зірок зі світовим ім’ям виступить у нашому місті

Із 6 по 17 грудня в 11 містах України та чотирьох містах Польщі триватиме XVIII Джазовий фестиваль Jazz Bez. Jazz Bez. Це одинадцять днів джазу: традиційного і авангардного, українського і світового, елітарного і водночас доступного. Родзинкою фестивалю є поєднання максимальної кількості джазових стилів. До участі у Jazz Bez запрошують тих музикантів, які саме зараз творять майбутнє світового джазу!
Від заснування Jazz Bez у 2001 році кількість виконавців, які грали тут, перевищила тисячу! Щороку фестиваль розширює свої межі та запалює на своїй мапі щораз нові міста. Цього року, зокрема, до їхнього переліку вперше увійшли Одеса, Маріуполь, Бердичів та Кропивницький.
Спеціальним зірковим гостем XVIII Jazz Bez стане джазовий музикант-мультиінструменталіст і вокаліст, провідний викладач джазової імпровізації, відомий учений і методист Боб Столофф зі США.
Він розпочинав музичну кар’єру як барабанщик. Згодом це суттєво вплинуло на виразну й ритмічно вишукану манеру його джазового вокалу. Майже 35 років музикант викладав у Берклі та розробив унікальну методику вокальної джазової імпровізації, зокрема безтекстової, складової техніки скет-імпровізації.
Сьогодні вокальні джазові академії Столоффа відкриваються в різних куточках світу, а його надзвичайно популярні посібники стали освітнім інструментом для сучасних джазових виконавців, зокрема й українських.
Майстер-класи Боба Столоффа зазвичай мають комплексний характер і успішно поєднують вокальну практику з джазовою теорією, тренування слуху та ритмічний артикуляційний інтенсив, індивідуальний підхід і стихійну групову імпровізацію.
У рамках проекту “Мистецтво толерантності” за підтримки Посольства США в Україні та Міжнародного фонду “Відродження” Боб Столофф проведе такі майстер-класи у Львові, Києві та Харкові, а також візьме участь у науково-мистецькому форумі Jazz Science і конференції “Український джаз на перехресті культур” у Львівській національній музичній академії ім. М. Лисенка.
У нашому місті події фестивалю триватимуть шість днів: 7 – 9 і 14 – 16 грудня та охоплять цілковито нові локації – готель “Дністер”, !FESTrepublic і “Копальню кави”. Перші три дні у Львові концерти XVIII Jazz Bez відбуватимуться в готелі “Дністер” о 19.00. 7 грудня тут виступлять Ark Ovrutski New York Quartet feat. Benny Benack та Logan Richardson blues People. Лідер перших – Арк Овруцький – відомий український контрабасист, композитор і бенд-лідер, який нині проживає в Нью-Йорку. Закінчив аспірантуру Ратгерського університету і докторантуру Іллінойського університету по класу контрабаса. Останні 12 років Арк Овруцький співпрацював з цілою низкою всесвітньо відомих джазових артистів: Кертісом Фуллером, Грегорі Портером, Кармен Ланді, Стівом Вільямсом, Ларрі Віллісом та багатьма іншими. Спільно з американськими джазменами український контрабасист записав три диски, які отримали високі оцінки критиків. Цього разу Ark Ovrutski New York Quartet дасть в Україні концерт із зірковим трубачем Бенні Бенаком III. Це буде справжнє артистичне шоу, помножене на складну та водночас близьку за сприйняттям джазову музику, а також персональну харизму трубача. Уродженець Пітсбурга Бенні Бенак III швидко закріпився серед лідерів джазової сцени Нью-Йорка. Відзначений у “Нью-Йорк таймс” як віртуозний трубач, окремі компліменти отримав від критиків і як співак, що вміє зачаровувати публіку в дусі класиків жанру – таких як Френк Сінатра чи Мел Торм, перебуваючи під вагомим впливом легендарного Луї Армстронга.
А от лідера Logan Richardson blues People Логана Річардсона називають теперішнім і майбутнім актуального джазу. Цей молодий композитор-саксофоніст із містечка Канзас (штат Міссурі) зробив стрімку музичну кар’єру – став не лише видатним інструменталістом, а й справжнім “дизайнером урбаністичного саунду”. Провчившись всього один курс у знаменитому Берклі в Бостоні, вже за рік підкорював Нью-Йорк як стипендіат The New School University. А на третій сольній платівці йому підігрують 20-разовий власник Греммі Пет Метіні та легендарний піаніст Джейсон Моран.
Найновіший альбом Логан записав як лідер гурту blues People. Цей проект змушує Річардсона заходити на абсолютно іншу територію, занурюючись у своє коріння, представляючи науково-фантастичний і “накручений” на стилістиці 80-их звуковий супровід до власного життя. Саме з прем’єрною презентацією цього альбому Логан приїжджає на цьогорічний Jazz Bez.
У другий день фестивалю Jazz Bez в нашому місті поціновувачі джазу слухатимуть David Helbock’s Random і Silhouette and Vinx.
Експериментально-інструмен­тальне тріо Девіда Гелбока – це повний злам стереотипів. Дві нагороди і премія глядачів на найбільшому в світі джазовому фортепіанному конкурсі фестивалю Montreux, безліч захоплених міжнародних оглядів його компакт-дисків та найважливіша премія в Австрії – “Видатний артист” 2011 року. І це тільки початок!
Девід Гелбок, піаніст із невеликого містечка в Австрії під назвою Коблач, без сумніву, вже зробив міжнародну музичну кар’єру. Він не тільки чудовий піаніст, а й мислитель, який вкладає у свої проекти, окрім технічної вправності, ще й досить потужний інтелектуальний пласт.
Vinx, безумовно, найочікуваніша зірка цьогорічного Jazz Bez та один із найбільш обдарованих вокалістів-імпровізаторів сучасності. Один перелік його колаборацій викликає захоплення та священний трепет: Sting, Stevie Wonder, B.B. King, Herbie Hancock, Cassandra Wilson, Lou Reed, Kenny G, Sheryl Crow, Taj Mahal, Zap Mama… Цей перелік можна продовжити низкою не менш знакових в історії світової музики імен. Його неперевершений спів Al Jarreau назвав запорукою безпечного майбутнього вокальної джазової імпровізації. Складні багатошарові мелодії, унікальний тембр і барабан, із яким Vinx нерозлучний, роблять цього виконавця справді пізнаваним і особливим. Шоу Silhouette and Vinx – це витримана суміш джазу, фанку, bossa nova та блюзу.
А недільний вечір 9 грудня маєте нагоду провести разом із Antonio Flinta Quartet і Jonas Cambien Trio. Квартет відомого композитора та піаніста чилійського походження Антоніо Флінти виконує сучасний джаз у чуттєвих та багатошарових гармонійних конструкціях. Із різними складами Флінта виступав на фестивалях, театральних майданчиках і в джазових клубах від Китаю до Гватемали, від Фінляндії до Марокко. Виконуючи власні оригінальні композиції та інтенсивно взаємодіючи на сцені, квартет знаходить нові засоби вивчення настроїв, кольорів, текстури і простору. Через ритмічні мотиви або інтимні балади, заворожливу мантру або пісні довільної форми музика Антоніо Флінти завжди нагадує, що саме вона є універсальною мовою, якою варто спілкуватися…

Для фахівців “скандинавський джаз” – це термін, що не вимагає пояснень: холодність, пронизливість, крихкість і аскетична краса. Тріо Йонаса Камбіена – той випадок, коли до рецепта додано досить істинної та природної оригінальності. Камбіен і далі прогресує, залишаючись відкритим і доступним для найнесподіваніших залів.
Бельгієць за походженням і громадянством, Камбіен закінчив Музичну академію Осло. Як імпровізатор і професійний артист він відбувся саме в Норвегії. Працюючи з найсильнішими представниками норвезького джазу і будучи залученим у кілька різнотипних проектів, зі своїм тріо він випускає альбом на одному з найавторитетніших у цій галузі лейблів Clean Feed, що базується в Португалії.
Дебютний альбом тріо критики описують як украй цікаву суміш ідей сучасного джазу і “корінного фольклору країн, яких не існує”. Але Камбіен із товаришами бачить, як і належить освіченому сучасному музикантові, досить багато. І грає про це майстерно, без ексцентричних надмірностей чи експерименту заради експерименту.
Камбіен як лідер – насправді унікальне явище: він здатний органічно залучити до музики не тільки різнопланову, але й вельми велику аудиторію, яку, на відміну від середньостатистичного “авангардиста”, тримає до кінця концерту, а не до кінця композиції, коли можна залишити залу. Тріо Камбіена – це без перебільшення якісно новий формат, у першу чергу для великих майданчиків, яким здаються ризикованими експерименти з новою музикою. Саме у випадку з Камбіеном результати можуть перевершити всі сподівання.
Про інші концерти фестивалю, які відбуватимуться 14, 15 і 16 грудня, та музикантів, які виступатимуть у ці дні, розповімо в найближчих числах “Львівської Пошти”. Квитки на всі концерти XVIII Jazz Bez можна вже зараз придбати онлайн на сайті gastroli.ua.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7961 / 4.43MB / SQL:{query_count}