“З дитинства у мене віра: Бог і Україна”

У Львівському музеї історії релігії відкривають виставку робіт Стефанії Шабатури

Сьогодні, 25 жовтня, о 16.00 у виставковій залі Львівського музею історії релігії відбудеться урочисте відкриття виставки “Стефанія Шабатура. Ткацтво, живопис, графіка” до 80-річчя з дня народження мисткині. Це спільна робота музею і Марійського товариства “Милосердя”. Львів’яни і гості міста матимуть нагоду оглянути експозицію робіт Стефанії Шабатури до 15 листопада.
Родом із мальовничого села Іване-Золоте на Тернопіллі Стефанія Шабатура пов’язала своє життя зі Львовом. Тут закінчила училище прикладного мистецтва імені Івана Труша, Інститут прикладного та декоративного мистецтва. Проектувала і ткала гобелени, створювала великі монументальні роботи, була учасником численних виставок. Брала участь у роботі львівського клубу творчої молоді “Пролісок”, розповсюджувала самвидав.
Слід зазначити, що як митець вона дуже різнобічна: від гобеленів до вишивки, писанки, книжкової графіки. Її ілюстрації знаходимо і на сторінках самвидаву “Євшан-зілля”, “Українського вісника” В’ячеслава Чорновола.
Не обминув Стефанію Шабатуру період репресій української еліти у 70-х роках ХХ століття. Саме за активну громадянську позицію, гобелени “Касандра”, “Леся Українка”, “Ватра” її заарештували, а 12 січня 1972 року вона була засуджена на п’ять років мордовських таборів і три роки спецпоселення в Курганській області Сибіру із забороною малювати. Допомогло голодування, їй дозволили займатися улюбленою справою. Однак “кагебісти” проводили постійні обшуки, під час яких було вилучено 100 екслібрисів, рисунки портретів жінок-політв’язнів, ескізи гобеленів – понад 250 робіт!
Вона вірила, що “настане час, коли все стане на місце і  правда переможе”. Він настав, і Стефанія Шабатура присвятила себе громадській роботі. Мисткиня стала активісткою львівських організацій Меморіалу, Народного Руху України, брала участь у боротьбі за відродження репресованої Української греко-католицької церкви, була головою жіночого християнського Марійського товариства “Милосердя” у Львові. Її обрано депутатом І демократичного скликання Львівської міської ради, одне із перших рішень якої – здійняти синьо-жовтий прапор на будівлі міської Ратуші. Прапор урочисто підняли депутати Стефанія Шабатура, Зеновій Саляк та Євген Шморгун.
Поет Ігор Калинець писав про неї: “Стефанія Шабатура належить до грона мистців, які своєю творчістю і принциповою життєвою позицією вибороли Незалежну Україну, заплативши за це  роками неволі в радянських концтаборах та забороною на творчість”. Про себе Стефанія Шабатура казала: “З дитинства у мене віра: Бог і Україна”. Померла вона 14 грудня 2014 року.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7072 / 4.35MB / SQL:{query_count}