Праця, яка чекала свого часу 40 років!

Українською світ побачить видання унікальної книги про львівське мистецьке середовище “Артес”

Вже в понеділок, 22 жовтня, у нашому місті представлять україномовне видання унікальної книги про львівське мистецьке середовище “Об’єднання митців “Артес” (1929-1935 рр.)” авторства Пйотра Лукашевича. Захід відбудеться за участі координаторки проекту Ірини Мацевко, директора видавництва “Центр Європи” Антона Медведєва та незалежного художника і куратора Андрія Боярова. В цьому проекті він є науковим редактором та перекладачем. Як куратор і дослідник Андрій Бояров працює із темою львівського авангардного та модерного мистецтва. Oстання велика виставка, пов’язана з цією тематикою – “Монтажі. Дебора Фоґель і нова легенда міста”.
Сьогодні в Україні особливо великим є зацікавлення спадщиною авангарду. В який спосіб її досліджують, репрезентують, про що нам говорить цей рух з перспективи місця, часу і особистостей? Чому локальні контексти авангарду такі важливі для виходу за межі етнічного та національного? Відповіді на ці та інші питання особливо актуальні для вибудовування нових наративів історії та сучасного мистецтва України, для включення його у європейський та світовий контекст.
Історія групи “Артес” та львівського середовища авангардних митців залишається дотепер маловідомою сторінкою мистецтва України. Група була заснована у Львові наприкінці 1929-го року, після повернення молодих і радикально налаштованих львівських митців з навчання у Модерній Академії Фернана Леже та інших європейських осередках. Об’єднання включало митців різних спільнот Львова – поляків, євреїв, українців, а його виникнення і діяльність була пов’язана зі світовими мистецькими центрами – передусім Парижем. До групи між іншими входили: Єжи Яніш, Людвік Ліллє, Роман і Маргіт Сельскі (єдині, хто запишився у Львові після війни), Генрик Стренг, Александер Кшивоблоцький, Павло Ковжун, Тадеуш Войцеховський та інші. Історія та спадщина групи тепер є спільним надбанням культури України та Польщі.
Книга польського історика мистецтв Пьйотра Лукашевича “Об’єднання митців “Артес” (1929-1935 рр.)” описує львівське середо­вище митців-модерністів міжвоєнного періоду, з особ­ливою увагою до постатей та ідей, що формували групу. Це фундаментальна публікація для історії цього періоду у західному регіоні і добре відома спеціалістам як підставове джерело, хоча від її видання минуло понад 40 (!) років. Тираж видання був незначним, а українською книгу взагалі ніколи на перекладали. Тож україномовна публікація відкриє для широкої аудиторії надзвичайно важливу частину мистецької спадщини ХХ століття і стане одним із шляхів її “повернення” в локальні історії та включення у європейський та світовий контекст.
Видавництво “Центр Європи” та Центр міської історії об’єднали свої зусилля для привернення уваги до теми львівського авангарду через переклад і редагування книги. Україномовне видання матиме сучасний, “ефективний” дизайн книги, оновлені і доповнені коментарі та ілюстрації, до того ж у кольорі (на відміну від чорно-білого у першому виданні), авторський та редакторський вступи, а також післяслово. Проект реалізований за підтримки Українського культурного фонду та  Інституту Адама Міцкевича (Instytut Adama Mickiewicza).
А 20 листопада о 18.30 в конференц-залі Центру міської історії відбудеться презентація роботи над виданням книги про групу “Артес” та показ фільму “Сюрреалісти зі Львова” (2008 р.). Фільм “Сюрреалісти зі Львова” (2008 р.) розповідає про мистецьку групу “Артес”. Режисер Войцех Грабовський переплітає у кінострічці задокументовані кадри львівських вулиць та міського життя разом із роботами ”артесівців”, таким чином підкреслюючи ідею, щодо важливості впливу міста на формування і характер їх творчості. Саме у Львові, де молоді художники-авангардисти надихались міським фольклором та кітчем, а разом iз тим були знайомі з найновішими тенденціями світового мистецтва, стало можливе явище, яке Грабовський називає у своєму фільмі “львівським сюрреалізмом”.
Ви можете стати учасником розмови про спадщину львівського авангарду, про ті питання і виклики, які стоять перед дослідниками, музейниками та митцями у дослідженні та популяризації спадщини митців 20-30 років.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9664 / 4.37MB / SQL:{query_count}