Під іменем Целана

У Чернівцях із 7 по 9 вересня вируватиме ІХ Міжнародний поетичний фестиваль Meridian Czernowitz

Усього шість днів залишилось до старту найбільшого в Україні поетичного фестивалю Meridian Czernowitz. Дев’ятий рік поспіль його організатори дарують нам можливість поринути в затишну літературну атмосферу, посмакувати добірну європейську поезію, насолодитися мистецтвом, яке не має кордонів. І все це у супроводі цікавих українських і закордонних поетів. Цього року Meridian Czernowitz триватиме з 7 по 9 вересня. Свою творчість за три дні дев’ятого фестивалю в рамках 26 подій, які відбуватимуться на 12 локаціях, представлять понад 30 митців із восьми країн світу.
Кожен Meridian Czernowitz має особливу фокусну тему. А от яку організатори запропонують на дев’ятому фестивалі, розповідає його директорка Євгенія Лопата: “Фокусна тема цьогорічного фестивалю, як і двох майбутніх, – життя і творчість Пауля Целана. З часу заснування чернівецький “Меридіан” щороку звертається до особистості цього поета. Наступні три роки ми також присвятимо організації низки подій з нагоди 100-річчя від дня його народження, яке святкуватимемо у 2020-ому в Чернівцях, – пояснює вона. –  Зокрема, у рамках проекту проведемо літературно-дискусійні заходи з українськими та закордонними поетами і перекладачами в Україні, Німеччині, Франції, Австрії, звертаючись до особистості найвідомішого поета повоєнної Європи. А почнеться реалізація цього масштабного задуму з дев’ятого фестивалю Meridian Czernowitz”.
Програма цьогорічного фестивалю задовольнить навіть найвибагливіших поціновувачів поезії. Спеціально для вас організатори Meridian Czernowitz пропонують поетичні читання, презентації книжок, дискусії, лекції, музичні події та виставки. Нижче подана повна програма заходів від наших багаторічних партнерів. Звичайно, про кожну з цих подій ми просто не в змозі розповісти докладніше, та інформацією про найважливіші і найцікавіші все-таки поділимося.
Однією з центральних подій Meridian Czernowitz, яка матиме продовження у майбутніх заходах до святкування 100-ої річниці від дня народження Пауля Целана в Чернівцях, стане дискусія на тему “Пауль Целан 100. Меридіан великого майстра німецької мови: Чернівці – Париж – Вічність” за участі Герхарда Фалькнера, Петра Рихла, Марка Бєлорусця, Сергія Жадана та Ігоря Померанцева. Окрім цього, під час фестивалю учасники дискутуватимуть про мистецтво поезії, “токсичну” пропаганду і свободу слова.
А 8 вересня в Літературному целанівському центрі у рамках проекту “Czernowitz: Єврейські цінності крізь призму культури та літератури” радимо відвідати лекцію про українські сторінки життя і творчості ізраїльського письменника Агарона Аппельфельда.
Впродовж фестивалю у Літературному целанівському центрі можна буде оглянути виставку німецьких митців Герхарда Фалькнера та Нори Матоци “Деконструкція Жизель / Deconstructing Gisele”. Вона є результатом переосмислення та роботи над аналізом арт-видань Schwarzmaut та Atemkristall – збірок віршів Пауля Целана, що прикрашені гравіюваннями французької художниці Жизель Лестранж. Цей проект виник під час перебування авторів у рідному місті Пауля Целана Чернівцях на стипендії від Міжнародної літературної корпорації Meridian Czernowitz у 2014 році. Гравіювання, зроблені Норою, по-новому чітко наслідують та інтерпретують художній стиль дружини Пауля Целана Жизель Лестранж, на художній почерк якої свого часу вплинули такі поставангардисти, як Анрі Мішо, Ів Тангі та інші.
Уже традиційно до фестивалю Meridian Czernowitz у світ виходять нові книжки як зарубіжних авторів, так і новинки топових українських письменників. Якими ж прем’єрами дивуватимуть нас цього року? Перш за все варто розповісти про новинку “Мій друг машиніст крана” швейцарського письменника Педро Ленца. Він є одним із найвідоміших сучасних авторів, володарем численних літературних нагород. Свої тексти пише, зокрема, й швейцарським діалектом. Збірка містить близько 50 віршів. З німецької її переклали Сергій Жадан і Євгенія Лопата, а художнє оформлення видання здійснила фотограф Юлія Вебер. Варто зауважити, що це перша збірка поетичної “Перекладної серії Сергія Жадана” – нового проекту, який автор реалізовуватиме разом із видавництвом Meridian Czernowitz. У цій серії виходитимуть друком перекладні книжки відомих світових поетів, що пишуть (чи писали) різними мовами в різні часи. Поєднуватиме видання любов перекладача до поетів, чиї голоси він відтворює.
До слова, саме Жаданова “Антена” є ще однією новинкою, яка вийшла друком якраз до фестивалю. Ця поетична книжка містить 80 нових віршів, написаних автором упродовж останніх двох років. Ілюстрації до збірки зробив харківський художник Гамлет. “Антена” вийшла відразу в двох форматах – повноколірний арт-бук та його чорно-біла кишенькова версія. Перша презентація книжки відбудеться 8 вересня під час фестивалю Meridian Czernowitz у Чернівцях. Наступні – 14 вересня у Києві, 18 вересня у Харкові, 19 вересня в Одесі та 22 вересня у Львові в рамках Форуму видавців.
Не відстає від колеги і Андрій Любка, який 9 вересня презентує на фестивалі своє найсвіжіше творіння – детектив “Твій погляд, Чіо-Чіо-сан”. За сюжетом твору, п’яний суддя на пішохідному переході збиває на смерть молоду жінку і, ясна річ, без особливих зусиль уникає покарання. Але чоловік збитої – не з тих, кого можна купити чи залякати. Він втратить усе, але відомстить. “Твій погляд, Чіо-Чіо-сан” – це психологічний трилер про сучасну Україну, де вартість людського життя вимірюється хабарами, а вбивці стоять у перших рядах на церковних службах. 
Особливо очікуваними Meridian Czernowitz  є події за участі письменника та радіожурналіста Ігоря Померанцева. Цього разу автор представить на фестивалі свою нову книгу “Вы меня слышите?”. До неї ввійшли вибрані репортажі, коментарі, переклади, радіоесе та розповіді, що звучали в ефірі й/або були опубліковані в блозі автора. Художнє оформлення видання здійснила Лідія Стародубцева. Презентація книжки відбудеться у перший день фестивалю – 7 вересня.

Програма ІХ Міжнародного поетичного фестивалю Meridian Czernowitz

7 вересня

11.15 – Літературний целанівський центр (вул. Кобилянської, 51).
Офіційне відкриття фестивалю (модерація – Євгенія Лопата).
12.30 – Німецький Народний Дім (вул. Кобилянської, 53).
Поетичні читання: Німеччина. Учасники: Герхард Фалькнер, Зімона Трідер; модерація та переклад – Петро Рихло, Марк Бєлорусець.
14.00 – Культурно-мистецький, туристично-інформаційний Центр Czernowitz (вул. Б. Хмельницького, 68).
Неформальне спілкування з учасниками та організаторами фестивалю.
15.00 – Центральний палац культури (пл. Театральна, 5, 3 поверх).
Театр вух. Аудіовистава за книжкою Христі Венгринюк “Народжуватися і помирати взутими”. Учасники: Христя Венгринюк (тексти та голос), Ірина Фінгерова (голос), Денис Піліпенко (гітара, перкусія), Агата Єгошина (відеоарт).
16.30 –  Центральний палац культури.
Дискусія “Ars Poetica. Окремий випадок”. Учасники: Ігор Померанцев, Олександр Бойченко, Катерина Калитко.
18.15 – Буковинський Медіа Центр / Belle Vue  (вхід з вул. Кобилянської, 2,  2 поверх).
Поетичні читання: Австрія. Учасники: Беттіна Балака, Міхаель Гаммершмід; модерація та переклад – Петро Рихло, Марк Бєлорусець.
19.30 – Літературний целанівський центр.
Відкриття виставки Герхарда Фалькнера і Нори Матоци “Деконструкція Жизель / Deconstructing Gisеle” (Німеччина) за участі її авторів.
21.00 Центральний палац культури.
Винно-поетичний вечір і презентація нової книжки Ігоря Померанцева “Вы меня слышите?” за участі автора. Модератор – Лідія Стародубцева.
22.30 – Центральний палац культури.
Презентація нової поетичної книжки “Тривожні маки” Андрія Тужикова за участі автора. Модератор – Христя Венгринюк.

8 вересня

11.30 – Літературний целанівський центр.
Лекція Романа Дзика на тему “Українські сторінки життя і творчості Агарона Аппельфельда”.
12.45 – двір будинку Пауля Целана на вул. Саксаганського, 5.
Читання віршів Пауля Целана від Петра Рихла та Марка Бєлорусця.
14.00 – Центр культури “Вернісаж” (вул. Кобилянської, 53).
Поетичні читання: Україна. Учасники: Катерина Калитко, Христя Венгринюк (модератор).
15.15 – Steinbarg Gallery&Cafе (вул. Університетська, 11).
Поетичні читання: Литва, Польща, Румунія.
Учасники: Антанас Йонінас, Якуб Екер, Каюс Добреску, Андрій Курков (модератор).
16.30 – Центральний палац культури.
Дискусія “Токсична пропаганда проти свободи слова: що може література в добу постправди?”. 
Учасники: віце-президент Українського ПЕН-клубу Андрій Курков, президент Австрійського ПЕНу Гельмут Нідерле, членкиня Німецького ПЕНу Зімона Трідер, віце-президент Румунського ПЕНу Каюс Добреску, член Литовського ПЕНу Антанас Йонінас, член Польського ПЕНу Якуб Екер, український медійний експерт, член ПЕН-клубу Олексій Панич, Боріс Райтшустер (Німеччина).
19.00 – Центральний палац культури.
Поетичні читання: Німеччина.
Учасники: Дурс Грюнбайн, Петро Рихло і Марк Бєлорусець (обидва – модерація та переклад).
20.30 – Літній театр (вул. Садова, 1-а).
Презентація нової поетичної книжки Сергія Жадана “Антена” за участі автора.
21.30 – Літній театр.
Парад поетів-учасників фестивалю. 
Учасники: Беттіна Балака (Австрія), Сіґал Бен-Яір (Ізраїль), Міхаель Гаммершмід (Австрія), Дурс Грюнбайн (Німеччина), Катерина Калитко (Україна), Тіло Краузе (Швейцарія), Андрій Любка (Україна), Ігор Померанцев (Україна), Герхард Фалькнер (Німеччина), Хіла Лахав (Ізраїль).

9 вересня

10.45 – Садгірська синагога (вул. Ярослава Мудрого (колишня Моріса Тереза), 192-г).
Відвідування Садгірської синагоги і поетичні читання. Учасники: Дурс Грюнбайн (Німеччина), Хіла Лахав (Ізраїль), Катерина Калитко (Україна).
12.15 – Відвідування могили цадика на єврейському кладовищі у Садгорі за участі головного рабина Чернівецького регіону Менахема Менделя Гліценштейна.
14.00 – Чернівецький обласний художній музей (Центральна площа, 10).
Дискусія “Пауль Целан 100. Меридіан великого майстра німецької мови: Чернівці – Париж – Вічність”. Учасники: Герхард Фалькнер (Німеччина), Петро Рихло, Марк Бєлорусець, Сергій Жадан (Україна), Ігор Померанцев (модератор).
15.30 – Чернівецький обласний художній музей.
Поетичні читання: Швейцарія та Австрія. Учасники: Тіло Краузе, Гельмут Нідерле, Петро Рихло і Марк Бєлорусець (обидва – модерація та переклад).
16.45 – Буковинський Медіа Центр / Belle Vue.
Поетичні читання: Ізраїль. 
Учасники: Хіла Лахав, Сігал Бен-Яір, Андрій Любка (модерація та переклад).
17.45 – Буковинський Медіа Центр / Belle Vue.
Презентація книжок Педро Ленца “Мій друг машиніст крана” (перекладачі – Сергій Жадан і Євгенія Лопата) та “Кіпер – це я” (перекладач – Юрко Прохасько).
19.00 – Центральний палац культури.
Розмова про заборонені форми любові й роман “Коханці Юстиції” Юрія Андруховича за участі автора. Модератор події – Олександр Бойченко.
20.00 – Центральний палац культури.
Презентація нового роману Андрія Любки “Твій погляд, Чіо-Чіо-сан” за участі автора. Модератор події – Олександр Бойченко.
21.30 – Центральний палац культури.
Музично-поетичний проект “Літографії” на підтримку однойменного альбому Юрія Андруховича та гурту Karbido (Польща).
Вхід на всі заходи вільний!

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8999 / 4.47MB / SQL:{query_count}