“Цей фестиваль робить високе мистецтво доступним”

У нашому місті відлунали останні акорди V Фестивалю “Музика у старому Львові”

фото: westnews.info
У цілому світі класична музика надзвичайно цінується. Та, на жаль, долучитись до цього високого мистецтва можуть далеко не всі. Адже квитки на концерти і фестивалі класичної музики коштують дуже дорого, і навіть якщо ви маєте потрібну суму грошей, не факт, що зможете потрапити на такий захід. На них надзвичайний попит, відтак нагоди насолодитися віртуозним виконанням творів знаних композиторів можете чекати від пів до півтора року. Щоправда, у Львові потрапити на концерти класичної музики значно простіше. Проте й у нашому місті це задоволення доступне не кожному. Тож постає логічне питання: як зробити класичну музику доступнішою для людей? Відповідь на неї ось уже п’ять років поспіль дають організатори фестивалю “Музика у старому Львові”. Адже саме завдяки їм та їхнім партнерам львів’яни і гості міста мають унікальну можливість відвідувати концерти цього свята музики, яке проводять у Львові в серпні безкоштовно! 
Ідея проведення спільного українсько-польського фестивалю належить засновнику відомого камерного оркестру “Віртуози Львова”, народному артистові України Сергієві Бурку та засновникові польської капели “Краковєнсіс”, багаторічного польського фестивалю “Музика у старому Кракові” Станіславу Галонському, тісна співпраця між якими триває вже понад 20 років. Започаткували цю мистецьку подію в 2014 році до 20-річчя Академічного камерного оркестру “Віртуози Львова”. Відтоді п’ять років поспіль львів’яни мають можливість насолоджуватися високою класикою водночас із поляками.
“Приємно, що львівський і краківський фестивалі є дуже близькими партнерами. Завдяки польським колегам та їхнім підказкам працювати нам значно простіше, бо маємо вірних друзів і порадників, які охоче діляться власним досвідом, – розповів засновник “Музики у старому Львові” Сергій Бурко. – Зауважу, що ми у Львові взяли за основу напрацювання краківського фестивалю – проводимо наші заходи в храмах та інших історично важливих і пам’ятних місцях. Вірю, що цю традицію збережемо впродовж багатьох років, а ще дамо їй розвиток. Уже зараз маємо багато ідей. Зокрема, плануємо в найближчому майбутньому впровадити у програму концерти просто неба, для яких пропонуватимемо більш відомі та популярні музичні проекти. Щоправда, аби втілити цей задум в життя, потрібне неабияке технічне забезпечення. Найперше тому, що, як ви знаєте, львівська погода дуже мінлива”.
Звісно, “Музика у старому Кракові” значно поважніша від нашого молодого фестивалю – цього року їй виповнилось уже 43 роки. Тож маємо до чого прагнути і водночас чим пишатися – як-не-як перший свій ювілей “Музика у старому Львові” відзначила гідно. З 11 по 25 серпня в рамках свята виступили понад сто виконавців зі Львова і Кракова, Дніпра і Запоріжжя, Харкова і Маріуполя. Цікаво, що серед них були й сімейні пари – дует харківських гітаристів, львів’яни Олена та Ігор Мацелюхи, подружжя Беруцьких з Польщі. За час фестивалю музиканти виконали твори класичних європейських композиторів, церковні твори українських композиторів і кілька творів наших львівських композиторів.
Концерти V Фестивалю “Музика у старому Львові” відбувалися по п’ятницях, суботах та неділях, тобто в ті дні, коли у нашому місті спостерігаємо найбільший потік туристів. А в рамках святкування Дня Незалежності України (з 24 по 26 серпня) акцій було навіть по дві на день. Саме в цей період організатори дійства презентували спеціальний цикл “Музика у княжому Львові”, який виконували в храмах княжої доби, зокрема у церквах Івана Хрестителя і святого Миколая. Як пояснив музичний координатор фестивалю, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка Юрій Луців, ці локації вибрали для того, щоб зробити доступними і більш зрозумілими історичні цінності Львова не тільки для містян, а й для туристів – як українських, так і з-за кордону.
Важливо і надзвичайно приємно, що на відкриття львівського ювілейного фестивалю завітав директор фестивалю “Музика у старому Кракові” Станіслав Галонський. Саме він був диригентом концерту-відкриття, який відбувся 11 серпня в соборі святого Юра. 
“Пам’ятаю, я дуже втішився, коли Сергій Бурко і професор Юрій Луців запропонували мені співпрацю. Для мене вкрай важливо, що цього року беру участь у цьому заході. Взагалі такі події треба підтримувати й розвивати, бо Львів – це європейське місто!” – наголосив він. А ще, зі слів диригента, ця подія має для нього таке ж значення, як і концерт для Папи Римського Івана Павла II у Ватикані. Тоді пан Галонський також диригував.
Саме 11 серпня заступник міського голови Львова Андрій Москаленко вручив Станіславу Галонському та Сергієві Бурку пам’ятні ювілейні монети (медалі) князя Данила Галицького. Варто зауважити, що особливим гостем цього концерту став Високопреосвященний владика Ігор Возьняк, архиєпископ і митрополит Львівський.
Після відкриття фестивалю в нашому місті делегація львівських артистів разом із директором “Музики у старому Львові” Сергієм Бурком вирушила до Кракова для відкриття краківського фестивалю з програмою, яка вже прозвучала у Львові.
А от заключний концерт фестивалю відбувся в Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла. І в цьому є певний символізм, адже п’ять років тому саме на цій локації дебютувала “Музика у старому Львові”. 
Що ж, як бачите, фестиваль росте і розвивається з року в рік. Та чи складалась би його доля так успішно, якби не підтримка добрих друзів і партнерів? Чи не головним з них є “Кредобанк”, який допомагає фестивалю “Музика в старому Львові” вже чотири роки!
“Нам особливо приємно, що з роками цей фестиваль став не тільки показовим прикладом українсько-польської культурної співпраці, а й справді знаковою подією в культурному житті Львова, – вважає керівник прес-служби “Кредобанку” Віктор Гальчинський. – Важливо, що “Музика у старому Львові” є доступною широкому загалу подією. Фестиваль робить високе мистецтво доступним, і це одна з основних причин, чому ми підтримуємо цей захід. Бо концерти може відвідати кожен, і для цього не обов’язково купувати квиток – можна просто прийти і послухати добру музику”.
Генеральний консул Республіки Польща у Львові Рафал Вольський також відзначив важливість підтримки такої події.
“Знаковим є те, що потужна українська фінансова компанія “Кредобанк”, член PKO Bank Polski group – генеральний партнер цього заходу, – зауважив він. –  Адже ця культурна і музична подія показує взаємну близькість наших країн і народів. У її рамках лунає класична музика, яка є величезною спадщиною Європи. Завдяки цьому фестивалю ми презентуємо у Львові польську музику і польських виконавців та водночас показуємо світові нашу єдність – і культурну, і європейську”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7262 / 4.13MB / SQL:{query_count}