Побачити небачене

Містянам представили виставку “Антимінси і плащаниці у збірці Львівського музею історії релігії”

До 7 травня у Львівському музеї історії релігії (пл. Музейна, 1) можна оглянути нову виставку “Антимінси і плащаниці у збірці Львівського музею історії релігії”. У фондовій колекції цього музею зберігається чимала колекція культових предметів, виготовлених для релігійних потреб і призначених виконувати основну сакральну функцію. Та водночас це зразки мистецтва, які представляють наукову та історичну цінність. Для ознайомлення широкого кола відвідувачів із невеликою частиною культових предметів музейники й підготували нову виставку.
Антимінс (грецьке слово, що означає “замість престолу”) – це прямокутний особливий лляний чи шовковий плат, на тканині якого – відбитки зображення найчастіше сцени “Покладення Христа до гробу” і в яку вшиті мощі святого. Без антимінса звершення літургії є немислиме і заборонене постановами Церкви, проте під час його використання він не потрапляє у поле зору мирянина, адже вживається лише у вівтарі, на престолі.
Музейна збірка антимінсів налічує 50 одиниць. Їх датують XVIII – XX століттями. Найдавніший з них виготовлений на замовлення Юрія (Георгія) Винницького, єпископа Перемишльського, адміністратора Володимирського і Львівського, митрополита Київського, фундатора Перемишльської духовної семінарії. Також до експозиції ввійшли антимінси, освячені для церков, вівтарів каплиць Георгієм Винницьким, Атанасієм, Левом і Андреєм Шептицькими, Сильвестром Сембратовичем, Михайлом Левицьким, Томою Полянським, Констянтином Чеховичем. На виставці представлені й новітні антимінси. Зокрема два антимінси “Оплакування Ісуса Христа”, які освятив кардинал Мирослав-Іван Любачівський у Львові 21 липня 1991 року в часі, коли вийшла з підпілля Українська греко-католицька церква.
Проекти освячених антимінсів виготовляли відомі на той час майстри гравюри: церковно-культурний діяч Іван Щирський, львівський друкар Іван Филипович, почаївський друкар Йосип Гочемський, польський художник і реставратор Юліан Макаревич. Кліше останнього зберігається в колекції Музею історії релігії.
У експозиції також привертають увагу плащаниці – чотирикутне полотнище великого розміру із зображенням відбитка Ісуса Христа. Їх використовують під час богослужіння напередодні свята Воскресіння Господнього – у Страсні п’ятницю та суботу. Це речі з фондової групи “Живопис”.
Доповненням до виставки антимінсів і плащаниць є матриці, живописні полотна, скульптури та інші речі з музейної колекції.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8227 / 4.36MB / SQL:{query_count}