На день народження до Лесі

Львівський академічний драматичний театр імені Лесі Українки запрошує відсвяткувати разом уродини їхньої патронеси

Уже завтра, 25 лютого, увесь світ відзначатиме 147-ому річницю з дня народження Лесі Українки. Львівський академічний драматичний театр імені Лесі Українки з радістю долучається до святкування цього дня і запрошує львів’ян та гостей міста розділити цю подію з усією театральною родиною.
З нагоди свята театр оголосив конкурс портретів своєї патронеси. В його рамках дизайнерам та художникам запропонували створити нетипове зображення письменниці, спираючись на власний досвід прочитання її творів та сприйняття її життя загалом. У підсумку на конкурс учасники надіслали 40 портретів. А перемогу в ньому здобула київська дизайнерка Марія Крутоголова.
Та це лише перша з подій від театру Лесі, приурочених до дня народження його патронеси. Зокрема, днями актори провели цікаву акцію в громадському транспорті міста: читали у трамваях вірші Лесі Українки, навіть співали пісень. Пасажири реагували на це дійство трохи насторожено, та в підсумку визнали таку ідею цікавою.
Безпосередньо на неділю в театрі Лесі готують одразу три заходи. Перший із них розпочнеться о 12.00 на Малій сцені. Акторське подружжя Назара та Галі-Марії Павликів разом зі студентами Харківської державної академії культури представлять на розсуд глядачів поетично-музичну композицію за поезіями Лесі Українки.
За півгодини після цього, о 12.30, також на Малій, сцені актори Інна Лиховид та Дмитро Наумець запропонують гостям свята поринути в читання листів письменниці. Тож якщо ваше знання Лесі Українки закінчується на “Лісовій пісні” чи портреті письменниці на грошовій купюрі, ви зможете відкрити її для себе з іншого боку. 
А о 19.00 на Головній сцені театру розпочнеться показ вистави “Любов” за п’єсою “Блакитна троянда” для публіки від 16 років і старшої. Вхід на всі події, за винятком вистави “Любов”, вільний. А от глядачів, які прийдуть на згадану постановку саме 25 лютого, чекають кілька приємних сюрпризів. 
Проте відсвяткувати день народження Лесі Українки містяни зможуть не тільки в театрі. 25 лютого о 15.00  гостей чекають в Художньо-меморіальному музеї Івана Труша (вул. І. Труша, 28). У цей час тут розпочнеться лекція “Іван Труш та Леся Українка: шляхами долі”. Ви дізнаєтесь про стосунки художника і поетеси. Вони народилися та зростали у різних куточках України: для Труша рідною була Галичина, а для Лесі – Волинське Полісся. Однак обох єднало середовище, в якому закладались початки світосприйняття і світогляду, а головне у цьому середовищі зберігалась рідна мова, плекалась давня культура і традиції народу. Іван Труш та Леся Українка – дві яскраві особистості, що вписали знакові сторінки до історії української культури.
Вартість вхідного квитка на подію – 25 грн (для студентів – 15 грн).
А в середу, 28 лютого, о 15.00 вже у Львівському національному літературно-меморіальному музеї Івана Франка (вул. І. Франка, 150 – 152) у рамках наукового семінару “Франко в ХХІ столітті” доповідь “Франки й Косачі: multa paucis” читатиме Соломія Вівчар (за модерації Михайла Гнатюка). Стосунки між родинами Франків і Косачів були дуже близькими і стосувалися не лише громадських справ, але й охоплювали сферу особистого. З Оленою Пчілкою Іван Франко познайомився ще в 1879 році, про що згадує у листі до Ольги Рошкевич. Це знайомство поклало початок тривалій і достатньо інтенсивній співпраці – до спільних проектів можна зарахувати альманах “Перший вінок”, видання збірки поезій Лесі Українки “На крилах пісень” і багатьох її перекладів, а також публікації творів самої Олени Пчілки на сторінках українських галицьких журналів. Окремої уваги заслуговують їхні особисті стосунки – Олена Пчілка була присутньою на вінчанні Івана Франка та Ольги Хоружинської і навіть присвятила їм вірша. Ольга Хоружинська на запрошення Олени Пчілки відпочивала з дітьми у Колодяжному, а Леся Українка, коли їхала на лікування до Європи, завжди зупинялася в теплому домі Франків. До речі, саме Леся Українка стала першою з видатних великоукраїнських діячів, які відвідали Івана Франка у його власному домі в 1902 році.
В основі дослідження листування Косачів та Франків, яке є досить великим, – 31 лист Олени Пчілки до Івана Франка, 9 листів Івана Франка до Олени Пчілки, 19 листів Олени Пчілки до Ольги Франко і 4 листи Ольги до Олени Пчілки, а також листи Лесі Українки до подружжя Франків.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9444 / 4.38MB / SQL:{query_count}