Прем’єра, якої чекали 40 років

15, 16 і 17 грудня у Львові відбудеться презентація забороненої опери Євгена Станковича “Коли цвіте папороть”

Фото: Evgeny Kraws, Олена Храмова
Уже завтра, 15 грудня, у Львівському національному театрі опери та балету ім. С. Крушельницької вперше презентують феєрію “Коли цвіте папороть” Євгена Станковича. Режисером проекту є народний артист України, генеральний директор і художній керівник львівської опери Василь Вовкун. Він мріяв поставити цей твір двадцять років. Ба більше, саме “Коли цвіте папороть” має стати однією з перлин його програми “Український прорив”,  у рамках якої митець планує щороку додавати по одній постановці творів українських композиторів у репертуар оперного театру.
Фольк-опера-балет “Коли цвіте папороть” Євгена Станковича – унікальне і за жанром, і за сценічною історією явище в музиці. Твір був написаний у 1977 році на замовлення французької концертної фірми “Алітепа” для презентації  на всесвітній виставці в Парижі. Прем’єра опери в Україні була запланована на 1978 рік і мала відбутися в Палаці “Україна”, на неї були запрошені французькі представники. Однак під час генеральної репетиції надійшов дзвінок із Москви від секретаря ЦК ВКП(б) – ЦК КПРС Михайла Суслова щодо заборони вистави. Опера так злякала партійне керівництво, що навіть декорації та костюми, створені львівським сценографом Євгеном Лисиком до цієї постановки, просто знищили.
Вже після розвалу СРСР цей твір Євгена Станковича намагалися втілити на сцені кілька разів, проте щоразу роботу припиняли з різних причин. Прем’єра опери, щоправда, лише в концертному виконанні, відбулася 8 квітня 2011 року, здійснена силами Національного симфонічного оркестру України та Народного хору ім. Г. Верьовки (для якого й була написана) під орудою Володимира Сіренка в залі Київської філармонії у рамках фестивалю “Прем’єри сезону”.
І ось тепер, за 40 років після створення, оперу “Коли цвіте папороть” нарешті представлять на суд публіки. Щоправда, Василь Вовкун трансформував твір із фольк-опери у феєрію, об’єднавши в постановці спів, танець і відеовізуалізацію. У ньому немає традиційного сюжету, притаманного опері. Перша дія розповідає про яскраві часи язичництва, коли формувалася прадавня культура українського народу в єднанні людини й природи. Друга передає дух наших бурхливих днів із відлунням війни, героїку, навіяну спогадами про волелюбне козацтво, тривогу про загрозу можливої майбутньої катастрофи…
Окрім Василя Вовкуна, над постановкою працювали: народний артист України, київський диригент Володимир Сіренко, народний художник України Тадей Риндзак, столична художниця по костюмах Ганна Іпатьєва, лауреати всеукраїнських конкурсів хормейстер Василь Коваль і балетмейстер Артем Шошин та київський художник по світлу, режисер відеопроекції Дмитро Ципердюк. Хотілося б звернути увагу на те, що в прем’єрних виставах братиме участь народна артистка України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, Герой України Ніна Матвієнко, яка була залучена й до першої постановки.
А ще 15 грудня о 15.00 в Дзеркальній залі Опери відбудеться зустріч-концерт із самим автором твору – видатним композитором Євгеном Станковичем. І вже того ж вечора маестро зможе оцінити те, наскільки вдалося режисерові-постановнику та всій команді втілити його творчий задум на сцені за чотири десятиліття після написання опери “Коли цвіте папороть”.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7635 / 4.37MB / SQL:{query_count}