Про давню фортецю – по-новому

У Музеї Тустані в селі Урич на Львівщині до двадцятиріччя відкриття представили оновлену експозицію

Звідки взялася фортеця посеред карпатських лісів? Хто і як збудував могутню твердиню на скелях? Кого і від кого обороняла фортеця? Як виглядали її воїни? Відповіді на ці питання дає виставка, яку днями відкрили у Музеї Тустані (село Урич, Сколівського району, що на Львівщині). У перший день оновлену експозицію, присвячену 20-річчю відкриття музею, оглянуло майже півтисячі відвідувачів.
Мета виставки – максимально доступно та повно подати відвідувачам заповідника знання про середньовічну наскельну фортецю Тустань. Артефактів у експозиційній кімнаті не стало більше, та тепер працівники музею дещо змінили акценти, що допомогло ширше розкрити значення цих експонатів. Тож зараз кожен предмет у новій виставці розповідає унікальну історію.
В Музеї вперше експонуються оригінали та копії найцікавіших знахідок та документів. Зросла кількість мультимедійних засобів та макетів, які допомагають осмислити життя фортеці, її вигляд, масштаби та функції.

До експозиції увійшли реконструкції готичних кахлів XVI ст., фрагменти яких знайдені в Тустані під час розкопок. До цих копій можна доторкнутися. Представлені також два нові інтерактивні макети: один з них демонструє спосіб вкладання дерева в пази при наскельному будівництві, інший – принцип дії талуса (спосіб оборони середньовічних замків). Окрім археологічних знахідок експонатами виставки слугують експедиційні предмети часів досліджень фортеці під проводом Михайла Рожка.
Нову виставку керівництво заповідника називає тимчасовою. За словами директора Андрія Котлярчука, будівля музею належить релігійній громаді села Урич, а його експозиційна площа є надто малою для повної презентації історії пам’ятки. Тож у планах заповідника – будівництво власного приміщення музею. “Стрімке зростання відвідуваності та інші виклики часу спонукали нас до невідкладних рішень по зміні експозиції. Наш відвідувач повинен бачити сучасний музейний продукт вже сьогодні” – каже Андрій Котлярчук.
До створення виставки було залучено команду спеціалістів різних галузей. Координатором виставки стала завідувач відділу прикладної музеології ДПМ НАН України, керівник проекту “Динамічний музей” Наталія Дзюбенко,  кураторами – історик, старший науковий співробітник заповідника “Тустань” Роман Стрехалюк, засновник заповідника та фестивалю “Ту Стань!” Василь Рожко і директор заповідника Андрій Котлярчук. Тексти написала критик і журналіст Євгенія Нестерович, а візуальний стиль та дизайн розробив архітектор, засновник “Проектної Майстерні Бєляєвих” Андрій Бєляєв.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7814 / 4.36MB / SQL:{query_count}