День музеїв у Підгорецькому замку: як це було

Кілька номерів поспіль “Пошта” докладно розповідала про унікальний захід, зорганізований у співпраці Львівської обласної філармонії та Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Возницького

фото: Марічка Ільїна
Мовиться про подію, присвячену Міжнародному дню музеїв і початку XXXVI Міжнародного фестивалю музичного мистецтва “Віртуози”, а саме про постановку “Історії солдата” Ігоря Стравінського, яка вперше ожила не на сцені, а в стінах старовинного Підгорецького замку. Він є однією з найцінніших пам’яток Центрально-Східної Європи XVII – XVIII століть. “Пошта” не змогла змарнувати унікальної нагоди побачити це дійство на власні очі та показати його читачам газети! 
Разом із понад двома сотнями гостей зі Львова ми прибули на місце події близько восьмої вечора і, щойно вийшовши з автобуса, перенеслися на кілька століть назад у минуле. Перед очима виник живописний краєвид, у серці якого – величний, хоч і занедбаний Підгорецький “Версаль”. Ця перлина ренесансної та барокової архітектури змінила багатьох власників, які добудовували Підгірці. Але в ХХ столітті усе змінилося: замок розграбували, а те, що не винесли, знищила пожежа, сліди якої бачимо досі. У 2008 році Всесвітній фонд пам’яток вніс Підгорецький замок до переліку 100 пам’яток світу, що потребують негайної реставрації. Саме тому “Історію солдата” вирішили втілити тут, аби привернути увагу до безцінного спадку, який ми втрачаємо щодня і незабаром можемо втратити повністю.
   
При вході до замку і на замкових мурах гостей події зустрічали лицарі в обладунках із факелами, що підсвічували древні стіни споруди. Двориком і залами замку розливалася луна від бою барабанів і старовинної музики, під яку граційно танцювали дівчата в середньовічних сукнях. Та найцікавіше чекало нас усередині – в одній із зал другого поверху. Саме тут і розгорнулася “Історія солдата” Ігоря Стравінського. Написана в часі Першої світової війни, вона стосується всіх воєн. Історія душі солдата, яка потрапила до чорта в руки. Історія понищеної долі, яка дуже пасувала до понищених стін замку. Постановка Сергія Наєнка майстерно розкрила суть цієї притчі – іронічної, пронизливої та особливо актуальної зараз. Танцювальна  група поєднала модерний балет та блискучу взаємодію з Читцем. Камерний септет із солісткою-скрипалькою Лідією Футорською зірвав оплески. А Підгорецький замок ожив на цілий вечір, ставши місцем свята, яким він був у давні часи. І це вкрай важливо, адже зазвичай туристи не мають змоги потрапити всередину – для них відчинений лише дворик та невелика галерея, присвячена історії замку. 
Привезти “Історію солдата” до Підгірців вдалося завдяки співпраці ініціаторів та організаторів проекту і департаменту з питань культури, національностей та релігій ЛОДА, самої ЛОДА та Львівської обласної ради. Сподіваємося, що представники згаданих інституцій не зупиняться на цьому й у найближчому часі зроблять реальні кроки, аби Підгорецький замок змогли побачити щонайбільше українців і закордонних туристів. А ще докладуть максимум зусиль до того, щоб ця перлина архітектури відкрилася в усій своїй красі, відновлена з руїни!
  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7989 / 4.37MB / SQL:{query_count}