Від міністра до директора

Новим очільником Львівської опери став колишній міністр культури Василь Вовкун

фото: Андрій Куб’як
Львівський національний академічний театр опери та балету ім. С. Крушельницької  справедливо вважають перлиною нашого міста – як архітектурною, так і культурною. І якщо вражаюча будівля цього храму культури, як і раніше, приваблює і українських, і зарубіжних туристів, то події, які відбуваються в ній, не надто подобаються самим львів’янам. Адже надати приміщення для концерту когось із зірок шоу-бізнесу – це одне, а здивувати власною сучасною прем’єрою – зовсім інше. Особливо коли нові постановки, яких і так мало, – це дитячі класичні вистави, якими дуже важко здивувати навіть наймолодше покоління театралів… 
Тож не дивно, що оголошений конкурс на посаду генерального директора – художнього керівника Львівської опери привернув неабияку увагу професіоналів і широкої громадськості. Варто зауважити, що заслужений працівник культури України Тадей Едер, який 17 лютого відсвяткував 74-ліття, очолював цей театр понад чверть століття – з 1998-го. До 10 березня він ще виконуватиме посадові обов’язки генерального директора Опери, а з 11 числа цього місяця офіційно припинить трудову діяльність через вихід на пенсію.
На посаду генерального директора – художнього керівника Львівської опери (саме так, бо тепер ці дві посади суміщатиме одна людина. – “Пошта”) претендували сім кандидатів: соліст опери Львівського театру опери і балету Роман Ковальчук, соліст балету цього ж театру Олег Петрик, член правління ПАТ “Іскра” Орест Щудло, постановник і продюсер Євген Лавренчук, артист оркестру Львівського театру опери і балету Олег Федик, художній керівник цього ж театру Василь Вовкун і гендиректор Хмельницької філармонії Олександр Драган. 
У понеділок в сесійній залі Львівської міської ради відбулася зустріч представників громадськості, мистецьких організацій, медіа та артистів театру з п’ятьма із семи претендентів на посаду (Євген Лавренчук і Василь Вовкун не змогли відвідати громадські слухання).
Кожен кандидат говорив про необхідність дієвих змін та впровадження нового підходу в адмініструванні театру задля підвищення його мистецького рівня і популяризації високого мистецтва в Україні та за її межами. Саме за підсумками громадських обговорень ініціативна група, до якої ввійшли артисти Львівської опери, голова профкому театру Ігор Гресько та представники мистецької ради “Діалог”, мистецьких об’єднань “Дзиґа” і НУРТ та Інституту актуального мистецтва підписали відкритого листа на підтримку одного з кандидатів, а саме Олександра Драгана. 
“Воліємо висловити свою підтримку тому, кого вважаємо достойним обійняти таку відповідальну посаду, а саме Олександру Драгану. Його професійний досвід, особливе поєднання персональних якостей і менеджерських навичок переконують нас, що він зміг би якісно змінити майбутнє Львівського театру опери та балету, – йдеться в листі. – Вболіваємо за прозорість процесу обрання претендентів і очікуємо від переможця конкурсу здійснення закладених програм у майбутньому”.
Наступного дня в Міністерстві культури відбулося перше засідання конкурсної комісії з проведення конкурсного відбору. За його результатами комісія допустила до участі в другому турі конкурсу чинного художнього керівника Львівської опери Василя Вовкуна і гендиректора Хмельницької філармонії, керівника ГО “Самопоміч” у Хмельницькому Олександра Драгана (у 2007 – 2009 роках – студентський мер Львова і радник міського голови). 
Учора в Мінкульті відбулося друге засідання конкурсної комісії, під час якого провели співбесіду з двома кандидатами, заслухали їхні публічні презентації проектів програм розвитку театру на один і п’ять років та провели голосування. За його результатами новим генеральним директором Львівської опери став Василь Вовкун – його підтримали більшість членів комісії (шестеро з дев’яти), повідомляє zaxid.net. Натомість за Олександра Драгана було лише три голоси.
Варто зауважити, що Василь Вовкун з червня 2014 року обіймає посаду художнього керівника Львівської національної опери, в нього ще чинний контракт. Тож у разі перемоги в конкурсі будь-якого іншого кандидата йому довелося б обіймати посаду лише гендиректора, а не об’єднану – гендиректора – художнього керівника. 
Чого ж чекати від нового очільника Львівського національного академічного театру опери та балету ім. С. Крушельницької? У мотиваційному листі, який був обов’язковим для всіх претендентів на цю посаду, Василь Вовкун зауважив: “Мотивацією подання заяви про мою участь у конкурсі є прагнення вивести театр на європейський конкурентоспроможний художній рівень, акцентуючи в репертуарі театру на твори українських композиторів”. А хто як не він зможе дати собі раду з таким завданням? Адже за два з половиною роки роботи у Львівській опері художнім керівником він добре вивчив як традиції театру, так і можливості його колективу. Що ж, з Богом!

Василь Вовкун народився 16 червня 1957 року в селі Мацошин Жовківського району на Львівщині.  Навчався в студії при Львівському академічному українському драматичному театрі ім. М. Заньковецької, закінчив акторський факультет Київського державного інституту театрального мистецтва ім. І. Карпенка-Карого. Працював актором у Чернівецькому українському музично-драматичному театрі ім. О. Кобилянської, у Київському театрі-студії “Будьмо!”. З 1994 року – головний режисер-постановник Українського державного центру культурних ініціатив Міністерства культури України, засновник та художній керівник режисерської майстерні “Мистецьке агентство “Арт Велес”.
У 2006 і 2007 роках – заступник голови Національної ради з питань культури й духовності при Президентові України. У 2007 – 2010 роках – міністр культури України.
На посаді міністра культури Василь Вовкун запровадив театралізоване відзначення Голодомору на державному рівні та український дубляж іноземних фільмів. Він головний режисер-постановник понад 300 культурно-мистецьких подій: видовищ, неомістерій, класичних опер, державних, релігійних та професійних свят, народних дійств, вітчизняних і міжнародних конкурсів та фестивалів, молодіжних масових акцій, альтернативних концертів, Днів української культури і мистецтва в Німеччині, Франції, Китаї, Словаччині, Польщі, Сербії, Грузії, Азербайджані.
Заслужений діяч мистецтв України (1998 р.), народний артист України (2007 р.), кавалер ордена “За заслуги” III ступеня (2005 р.). Кандидат культурології – дисертація “Український авангард в контексті західноєвропейських культуротворчих процесів (10-их – початку 30-их рр. ХХ ст.). Доцент, професор кафедри режисури театралізованих видовищ і свят Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв.

24.02.2017 21:56
Полин Теар

Підтримайте будь ласка дане звернення до Міністра, якщо ми виступаємо за прозорість та чесність конкурсу. https://www.facebook.com/groups/1555711671332455/permalink/1892771007626518/


Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7997 / 4.52MB / SQL:{query_count}