Гоголеві не до сміху

1 квітня виповнюється 200 років із дня народження видатного письменника

1 квітня виповнюється 200 років із дня народження видатного письменника

gogol.jpgКожен, хто цього року вже відвідував Росію, передовсім Москву чи Петербург, звернув увагу, як активно готуються там до відзначення двохсотліт­тя від дня народження Миколи Гоголя. Наукові семінари та конференції, виставки, фестивалі, кінопокази та інші заходи відбуваються майже в кожній культурній інституції. На такому яскравому тлі тривалий час блідла не вельми публічна підготовка до ювілею в Україні.

Нагадаємо, й досі не вщухають суперечки про національну приналежність письменника, про те, чия країна "гоголіша". Тож патріоти слушно нарікали, що велика дата в календарі минає тут майже не зауваженою. Насправді дається взнаки радше брак реклами, адже гоголівські святкування все ж відбудуться. І в Україні відзначити ювілей також планують із розмахом. Принаймні на офіційному рівні. Як свідчить План урочистих заходів з нагоди відзначення 200-річчя від дня народження М.В. Гоголя на сайті Міністерства культури й туризму України, з 1 по 8 квітня Тиждень Гоголя відбуватиметься навіть у паризькій штаб-квартирі ЮНЕСКО. Там покажуть виставку графічних робіт Сергія Якутовича за мотивами гоголівських творів, а також кінострічки "Гоголь. Загублений рай" (світова прем'єра), "Тарас Бульба", "Вечір на Івана Купала", "Пропала грамота".

А ще в селі Келіберда, що на Полтавщині, 1 квітня планують відкрити пам'ятник... Тарасові Бульбі. "Скульптура зображає Тараса Бульбу, який сидить на березі Дніпра, а поряд з ним пасеться його кінь. Автор композиції - народний художник України, голова Національної спілки художників Володимир Чепелик, - йдеться в офіційному повідомленні УНІАН. - Спершу образ Тараса Бульби хотіли виліпити схожим на Богдана Ступку, який зіграв героя в однойменному російському фільмі, але потім вирішили створити збірний образ українського козака".

У Києві кульмінація урочистостей припаде на 8 квітня. Вже о 9-й ранку покладатимуть квіти до пам'ятника письменнику, трохи згодом відкриється виставка в Українському домі. Документальні експозиції підготував також Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва. А майже всі столичні театри покажуть свої "гоголівські" вистави. Зокрема, Національний академічний драматичний театр ім. І.Франка готує прем'єру "Одруження" (львівський театр ім. М. Заньковецької також, але трохи згодом), а муніципальний театр "Київ" -  "Мертві душі", у Національному академічному театрі опери та балету ім. Т.Г. Шевченка відбудуться спектаклі балету сучасного українського композитора Євгена Станковича "Різдвяна ніч" та опери класика Миколи Лисенка "Тарас Бульба", а в Національному академічному театрі російської драми ім. Лесі Українки покажуть "Ревізора". Також до ювілею Кабінет Міністрів України заснував літературно-творчу премію ім. Гоголя у розмірі 12 тисяч гривень, а Національний банк випустив ювілейну монету номіналом 5 гривень.

Проте  свято не обмежиться лише офіціозом. Як розповів "Пошті" відомий київський режисер (театр "Дах") Влад Троїцький, знову відбудеться цього року й заснований ним фестиваль "Гоголь-фест". Його пік припаде на вересень, але вже 1 квітня, у день народження письменника, театр вирушить на його батьківщину - село Гоголеве, де влаштує великий перформенс спільно із гуртом "Даха Браха". Не менш цікавим буде й організований театром гоголівський концерт у столиці. 11 квітня в "Альта-Центрі" виступить культовий британський гурт "The Future Fusion Sound Of London", а також відома прибалтійська виконавиця Аліна Орлова та, звісно ж, "Даха Браха". Улітку "Гоголь-фест" презентуватимуть також у Москві, Парижі та Брюсселі. А от від "офіційного візиту" до штаб-квартири ЮНЕСКО "да­хівці" відмовились.

У Львові у "гоголівські дні" відбудеться кінофестиваль "Герої Гоголя на екрані". Про це "Пошті" розповів начальник відділу культурно-просвіт­ницької роботи і навчальних закладів управління культури й туризму ЛОДА Орест Малиць. З 28 березня в кінотеатрах "Львів" та "Київ", а також на екранах у Кам'янці-Бузькій, Сокалі та Жовкві можна буде переглянути фільми за гоголівськими мотивами. А  дітям Львова та області адресована низка заходів у бібліотеках та навчальних закладах. Про "альтернативні" ж способи святкування у Львові ювілею одного із най­більших "неформалів" свого часу "Пошті" наразі довідатись не вдалося.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
14.4236 / 4.11MB / SQL:{query_count}