Рабин і Лицар

Львівський музей історії релігії запрошує одразу на дві події – виставку “Династія Медальє” і показ фільму та презентацію книги “Лицар Святоюрської гори. Як Західна Україна стала католицькою”

Львівський музей історії релігії цього тижня підготував для львів’ян і гостей міста одразу дві події. Перш за все колектив закладу запрошує на виставку “Династія Медальє”. Історія родини рабина Шмарьяху Медальє – це 200-річна історія покоління ортодоксальних євреїв колишньої Російської імперії, які намагалися зберегти єврейські традиції в умовах ленінсько-сталінського комуністичного правління. Її члени були учасниками всіх трагічних подій: безправного життя, межі осілості, погромів, революції, еміграції, гонінь на релігію, катастрофи європейського єврейства під час Голокосту…
“Засновник династії був рабином у багатьох містах і містечках України, Білорусі, Росії, поєднуючи релігійне служіння з активною громадською діяльністю, – розповідає науковий співробітник ЛМІР, куратор виставки Максим Мартин. –  Після Жовтневого перевороту його переслідувала влада. Він намагався протидіяти закриттю хедерів (релігійних шкіл), виступав проти вилучення цінностей із синагог… У розпал сталінського терору, в січні 1938 року, Медальє заарештували, 26 квітня – розстріляли...”
Життя рабина тісно пов’язане з Україною: у повітовому місті Кролевці Чернігівської губернії (тепер – Сумська область) він одружився з дочкою відомого гаона Карасика з Ніжина. Після смерті тестя ще п’ять років очолював релігійну громаду міста. 
Матеріали експозиції – це оригінальні речі, збережені в музеях, архівах, приватних збірках нащадків родини не тільки в Україні, а й далеко за її межами. Серед експонатів – численні фотографії родини різних часів (у т.ч. світлини кролевецького періоду дітей Медальє, його дружини і тестя), документи, особисті речі, нагороди Шмарьяху. Заслуговує уваги золотий годинник, який рабин подарував своєму молодшому синові Гілелю. Доповненням виставки стануть оригінальні богослужбові та синагогальні речі з фондів Музею історії релігії.

Лицар Святоюрської гори

А вже цієї суботи, 27 лютого, о 16 годині у виставковій залі Львівського музею історії релігії відбудеться показ науково-популярного фільму і презентація однойменної книги “Лицар Святоюрської гори. Як Західна Україна стала католицькою” Віктора Заславського. 
Віктор Заславський (народився в 1983 р.) – історик, літератор, перекладач, сценарист, автор багатьох науково-популярних статей на тему історії християнства, а також історичного циклу передач “Відкриваючи таємниці християнства” на Радіо Марія.
Це розповідь про життя і діяльність Йосифа Шумлянського, православного, а згодом греко-католицького єпископа Львівського, Галицького і Кам’янець-Подільського (1643 – 1708 рр.). У додатку до книжки вміщені фрагменти його творів для священиків “Зерцало” і “Метрика”, а також заповіт.   
Слід зазначити, що це були часи постійних війн із турками і татарами, непростих стосунків з козаками та Росією. І лише рішучі та сміливі могли перемагати. Саме до них належав єпископ-реформатор, просвітник, воїн і дипломат Йосип Шумлянський, який прославився як перемогами на полі бою, так і служінням народу і Церкві.
“За сорок років свого архиєпископського служіння Йосип Шумлянський устиг зробити чимало. Він запровадив у своїй єпархії реформи, які можна порівняти хіба що з реформами Петра Могили. Він зміг навести лад в адміністративній системі Львівської єпархії, першим звернув увагу на проблеми сільських священиків та доклав чимало зусиль для підняття рівня їхньої освіти та моралі. Він вдало захищав права Руської Церкви перед королем і магнатами. І голов­не він зміг запровадити на Західній Україні унію мирно, без конфліктів, зберігши при цьому обряд, культуру та ідентичність Руської Церкви. Цим він відкрив нову сторінку в історії нашого краю, поклав початок новій добі в історії Західної України”, – пише в своїй книзі Віктор Заславський.   
Сучасники писали про Шумлянського: “Людина молода, енергійна, підприємлива і відважна до авантюрності: веселий, рухливий, сміливий, говіркий, до того ж честолюбний, відданий душею інтересам Речі Посполитої й одночасно і руському народу, і Східній Церкві”. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6418 / 4.09MB / SQL:{query_count}