Чехи вчитимуть Європу почуття гумору. Власним коштом?

Зі скандалу розпочалося піврічне головування Чеської Республіки в ЄС. Принаймні мистецького.

Зі скандалу розпочалося піврічне головування Чеської Республіки в ЄС. Принаймні мистецького. Інсталяція "Ентропа" відомого празького митця Давіда Черни, розташована на будівлі Ради Європи в Брюсселі з нагоди чеської каденції, викликала шквал міжнародних протестів уже в день встановлення. Лояльні європейці навіть хотіли її демонтувати. Наразі артоб'єкт і досі там, а от його авторові, можливо, доведеться повертати європейському співтовариству витрачені на його створення кошти. Це 10 мільйонів чеських крон (майже півмільйона доларів).

Мистецтво, як відомо, потребує жертв, і скандальний художник вже погодився відшкодувати збитки позбавленим почуття гумору глядачам і навіть державам. Суть інсталяції "Ентропа" - у розвінчанні найбільш поширених стереотипів про кожну із 27 країн співтовариства. "Гротескне перебільшення і містифікація - характерна риса чеської культури", - сказав Черни в інтерв'ю "France Presse". Він упродовж кількох місяців самотужки містифікував більшу частину Європи, стверджуючи, що над мистецькою презентацією кожної із країн працює її представник. Насправді цілу інсталяцію створив сам Черни за допомогою кількох чеських колег. 

Пронизаною "швейківським гумором" називає роботу й оглядач німецького телеканалу ARD.  Проте саме Німеччина виявилась у числі найбільш ображених країн: її стереотип художник зобразив у вигляді стилізованого під свастику перехрестя автобану. Пересічні суворі германці дотепу не сприйняли - в ЗМІ здійнялася справжня буча, а художника обізвали провокатором.

Наступні в переліку ображених - болгари, чий край Черни символізував унітазом, поль­ські священики під прапором гомосексуалістів та словаки-сардельки. Чеському міністру Європи Александру Вондрі вже довелося давати офіційні пояснення колегам. Вибачився і сам художник, стверджуючи, що не хотів образити нічиїх національних та людських почуттів.

Наразі на скандальній інсталяції завісили лише болгарську частину. Жителі Брюсселя вже укладають парі на те, як довго протримається цілим мистецький об'єкт. В ідеалі його можна було б споглядати до червня.

Найменше дивує розвиток подій самих чехів, яким уже давно відомо, на що здатен їх співвітчизник.  Ще 1991-го він перефарбував на рожево радянський танк, потім посадив покровителя своєї батьківщини, святого Вацлава, на дохлу коняку і замаринував "голову" Саддама Хусейна в акваріумі, пародіюючи відомого британського художника Демієна Герста (українці нещодавно мали нагоду познайомитися з його роботами на виставці у столичному Пінчук-арт-цент­рі). Чи привезуть нам Черни - наразі не відомо, хоча порція чорного гумору не завадила б сьогодні й українцям.

chernyj.jpg
Давід Черни та його  “Ентропа”

bolgaria.jpg
Болгарія

italia.jpg
Італія

niderlandy.jpg
Нідерланди

nimtsi.jpg
Німеччина

poland.jpg
Польща

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
12.0278 / 4.09MB / SQL:{query_count}