Маланкування по-буковинськи

У  Вашківцях на Старий Новий рік традиційно відбувається ...зимовий карнавал

У  Вашківцях на Старий Новий рік традиційно відбувається ...зимовий карнавал

maska.jpg

maska2.jpg 

У грандіозний карнавал щороку перетворюється свято Василя та Маланки у містечку Вашківці у передгір'ї Карпат. Майже всі жителі одягають маски та костюми і виходять на вулиці маланкувати. Переодягаються не лише у тради­ційних героїв свята, але й із сучасними інтерпретаціями - у міліціонерів, терористів, лікарів, відомих політиків тощо.

Карнавал у Вашківцях почався у новорічну ніч за старим календарем - 13 січня. Охочі погуляти переодягнулися у Василя, Маланку, Ведмедя, а також у працівників ДАІ та представників інших популярних професій, в ролі яких можна просто збирати коляду. І тоді на вулицях Вашківців почалася велика гулянка. Як і в інших карпатських містах і селах, цієї ночі з'явилися блокпости: хлопці у костюмах ставали посеред дороги, зупиняли автомобілі й кожен, входячи у свою роль, пробував "вициганити" у водія кілька гривень.

Свято тривало і наступного дня, але ще з більшим розмахом: до карнавалу приєдналися переодягнені діти, дідусі, бабусі. Всюди у містечку розгулювали костюмовані герої: "ведмеді" у кожухах боролися один з одним; "лікарі" пропонували за невеликий хабар 40-градусну вакцину; "чорти" викрадали дівчат і натирали їх снігом. Фантазія вашківчан вражала: на вулицях можна було поспілкуватися із Путіним, який зізнавався у любові до українців, а також представників "Газпрому", які тягнули на возику газовий балон і переконували підписати контракт на суперумовах. А ще Вашківцями роз'їжджав "Банк у Тьопи", який розмістився у кузові розмальованої вантажівки: хитрі маланкарі пропонували усім обміняти на гривні фальшиву валюту.

Через надмір костюмованих правоохоронців на дорогах утворився велетенський корок: кожен зупиняв автомобілі й починав вигадувати усілякі ймовірні правопорушення. Якщо хтось відмовлявся платити хабара, то маланкарі навіть вилазили на дах автомобіля. Цікаво, що костюмовані лікарі та міліціонери роз'їжджали зазвичай на "Запорожцях" і "Жигулях", а от власники дорогих іномарок переодягалися здебільшого у терористів та гангстерів.

"Цього року ми попросили наших земляків, аби не перевдягалися у Ющенка і Тимошенко, бо від їхнього карнавалу всі вже втомилися, - розповів тутешній учитель історії Микола Степаняк. - Просили молодь, аби більше дотримувалася традиційного сценарію: Василь засіває, Ведмеді борються між собою, Дід розливає горілку, а Баба вимітає злих духів віником. Але на те він і карнавал, що кожен переодягається так, як хоче: для молоді веселіше пародіювати нинішні будні".

Горілку на карнавалі наливав не лише Дід, а Баба виганяла мітлою духів зазвичай із скупих перехожих, які не поспішали розщедритися хоч на гривню. Того дня у Вашківцях важко було віднайти тверезого маланкаря. Атмосфера свята охопила всіх гостей міста, хоча жарти карнавалу часто зводилися до стилю Вєрки Сердючки. Трохи вгамувало емоції традиційне купання, яке стало кульмінацією карнавалу: попри морозець маланкарі все ж знімали маски та костюми, з вереском занурювалися у крижану воду і, стукаючи зубами, вибігали з річки. І лише під час купання можна було розгледіти, хто під якою маскою ховався.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
14.2283 / 4.08MB / SQL:{query_count}