Наша і польська історія на турецьких землях

Несподівана фотовиставка "За горами, за морями", запропонована Народним музеєм Перемиської землі, відкрилася у Музеї етно­графії та художнього промислу. Йдеться про історію єдиного на сьогодні польсько-козацького емігра­ційного села за межами Польщі - Адамполя, яке у 1842 році в Туреччині заснував під протекторатом князя Адама Єжи Чарторийського наш земляк Михайло Чайковський.

sadik.jpgНесподівана фотовиставка "За горами, за морями", запропонована Народним музеєм Перемиської землі, відкрилася у Музеї етно­графії та художнього промислу. Йдеться про історію єдиного на сьогодні польсько-козацького емігра­ційного села за межами Польщі - Адамполя, яке у 1842 році в Туреччині заснував під протекторатом князя Адама Єжи Чарторийського наш земляк Михайло Чайковський.

Народившись у  козацькій родині (яка мала стосунок до роду гетьмана Івана Брюховецького), Михайло Чайковський увійшов в історію передовсім як дослідник-етнограф - автор книг "Повісті козацькі", "Вернигора", "Українки" та інші. Кавалер Хреста Віртурі Мілітарі, найвищої нагороди Польської держави, він брав активну участь в боях проти Російської імперії на боці Польщі і навіть отримав таємне завдання зробити максимум для об'єднання антиросійської польської еміграції в Османській  імперії. Унаслідок цього і було засноване село Адамполь, жити в якому, проте, Михайло Чайковський не залишився, а повернувся в Україну, де й помер у січні 1883 року.

"Про Адамполь видано низку публікацій, автори яких описують село по-різному, - сказано в анотації до виставки. - Дехто писав, що насправді його не існує. А мешканці села, яке називалося колись Адамполем, зацікавлені в залученні заможних туристів. Однак насправді Адамполь - це реальна історія України і Польщі. Дещо призабута, але жива".

Зміст експозиції склали архівні та сучасні світлини, які багатогранно розповідають про життя мешканців Адамполя колись і сьогодні. Тобто виставка акцентує: Адамполь був, є і, швидше за все, буде, поки жива історія та жива пам'ять.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0587 / 4.08MB / SQL:{query_count}