Добра українська книжка

До Львова на ХХ Форум видавців його учасники привезли 100 тисяч книжок, із них майже 10 тисяч – це нові видання

фото: Андрій Польовий
Вересень в українських поціновувачів книги незмінно асоціюється з най­масштабнішим в країні Святом літератури. Щороку приблизно в той же час на тиждень наше місто стає місцем паломництва книголюбів і літераторів.
У ці дні на кожній вуличці, в будинку, кав’ярні  Львова читають – вголос і про себе поезію і прозу, художню і наукову літературу. І якщо Львів заполонили метушливі люди, які постійно кудись поспішають, а в руках у них невеличкі або й важелезні пакунки з новенькими виданнями –  значить у Львові триває Форум видавців!
Цього року він святкує свій ювілей – 20 років з того дня, як у нашому місті відбувся перший, на той час зовсім невеличкий книжковий ярмарок. Тепер він зміцнів, став відомим заходом не лише на європейській, але й світовій літературній мапі. 

фото: Андрій Польовий
ХХ Форум видавців впродовж майже тижня часу (з 10 до 15  вересня) пропонує своїм відвідувачам понад 800 літературних заходів, участь в яких беруть літератори, видавці, дипломати й митці з 23 країн світу. Офіційне відкриття свята відбулось у четвер, 12 вересня, тож не дивно, що саме цього дня серед яток у Палаці мистецтв – незмінному центрі форумних подій – було чимало почесних гостей з-за кордону та українських політиків.
Свою бібліотеку тут попов­нили віце-прем’єр-міністр України Костянтин Грищенко, міністр культури і національної спадщини Республіки Польща Богдан Здроєвський, посол Канади в Україні Трой Лулашник, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Польщі Маркіян Мальський, директор Гете інституту в Києві Вєра Багаліантц, політики Арсеній Яценюк, Петро Порошенко, Юрій Луценко, Олег Ляшко, очільники місцевої влади.
І хоча цьогорічний форум ювілейний, наш теперішній гарант Віктор Янукович не знайшов часу і можливості завітати хоча б на урочистості з нагоди відкриття львівського Свята книги. Добре хоч телеграму надіслав…
“За двадцять років цей захід став визнаним осередком культурного, інтелектуального життя суспільства, наочним відлунням новацій у науково-освітній та літературній сферах, – йдеться у вітальному слові глави держави. – Форум переконливо доводить, що книжка посідає важливе місце у житті кожного з нас, засвідчує зразкову якість українських видань, зростаюче міжнародне визнання наших авторів. Держава і надалі буде продовжувати вживати заходів з підтримки вітчизняного книговидання, стимулюючи економічну активність у галузі”.

фото: Андрій Польовий
Прочитавши телеграму, віце-прем’єр-міністр додав, що формат книжкового форуму стає щораз цікавішим. Зокрема зазначив, що цього року вперше запровадили інститут «країни – почесного гостя». А ось її представник, міністр культури і національної спадщини Республіки Польща Богдан Здроєвський, зауважив: «Хочеться, аби це був не лише якийсь час, але й увесь рік, адже книга – це космос, це можливість розуміти інших людей, це свобода».
Гадаю, хочеться цього не лише польському міністру, але й більшості свідомих людей в Україні. Так, це чудово – отак раз на рік зібратися і поговорити про те, як добре, що в нас є такий хороший Форум видавців. Тільки чомусь щоразу за кілька місяців до події його організатори починають оббивати пороги владних кабінетів, просячи фінансової підтримки –  бо ж треба десь узяти гроші, аби привезти гостей, провести всю цю величезну кількість акцій, відповідати рівню врешті-решт. Чому обов’язковим повинен бути цей ритуал «просіння»?..

фото: Андрій Польовий
Та не будемо про сумне. Форум – це перш за все Свято книги і читання. І попри всі закиди про якісність чи неякісність нашої літератури, її європейськість чи «совковість», ми повинні радіти, що маємо її. З кожним роком щораз більше тішитись, насолоджуватися, кайфуючи від видань, про які не так давно й мріяти не могли. Не зациклюватися на роздумах критиків, а шукати своє. І читати – електронну чи паперову, але НАШУ книжку рідною українською мовою. Добре, що вибір є, – учасники ХХ Форуму видавців привезли до Львова 100 тисяч (!) книжок, з них майже 10 тисяч – нові. 
А ще варто подякувати видавцям, які всупереч усьому друкують і створюють для нас чудові книжки, що на рівних можуть конкурувати з європейськими чи американськими, і всім, хто причетний до цього дивовижного процесу творення книги.
Ще два дні, і традиційне свято Форум видавців у Львові закінчиться. Всі хвалебні оди та критичні випади за кілька днів, тижнів, місяців струться з пам’яті... Залишаться лише факти і те, що може нагадати про ці прекрасні миті, – ДОБРА УКРАЇНСЬКА КНИЖКА. Тож не втрачайте часу і поспішайте зібрати жмуток наймиліших для вас мрій та спогадів у свій книжковий букет, в якому має бути все найкраще з цього свята не лише для нас, але й для прийдешніх поколінь.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.0899 / 4.14MB / SQL:{query_count}