“Букера-2012” отримала жінка

Письменниця Гіларі Ментел стала лауреатом престижної літературної премії 

Письменниця Гіларі Ментел стала лауреатом престижної літературної премії 

Вчора у Гілдхоллі – церемоніальній ратуші лондонського Ситі відбулася урочиста церемонія нагородження переможців найпрестижнішою британською літературною премією, яка за 40 років стала провідною в цій галузі у світі, – Букерівською. Її цьогорічним лауреатом стала Гіларі Ментел за роман Bring up the Bodies (“Внесіть тіла”). Про це повідомляється на офіційному сайті Букерівської премії.

Гіларі Ментел вже отримала “Букера” в 2009 році за роман про Томаса Кромвеля “Вовчий зал” (Wolf Hall). Цьогорічний роман-переможець є його продов­женням. 

“Внесіть тіла” – друга частина вигаданої авторкою біографії Кромвеля. У новому романі його очима показана історія падіння Анни Болейн, другої дружини Генріха VIII. У мить, коли король вирішує позбавитись Анни, плести інтриги проти неї та її впливової родини починає його радник, який використовує становище королеви як шанс звести рахунки зі своїми ворогами.

Ментел стала третім в історії премії автором, після Джозефа Кутзеє з Кейптауна (ПАР) і австралійського письменника Пітера Керрі,  кому вдалося отримати нагороду двічі. А ще вона перша з тих, хто здобув перемогу після такої короткої перерви, і наразі є єдиним автором, якого преміювали за сиквел. 

“Спочатку ти чекаєш Букерівської премії двадцять років, а потім отримуєш одразу дві”, – пожартувала Ментел зі сцени Гілдхолла. 

До слова, у планах нової володарки “Букера” – ще одна книжка, яка завершить трилогію про Томаса Кромвеля. Тож історія нагородження Ментел може мати продовження… 

“Зараз на мене чекає складне завдання: піти і написати третю частину. Я, звичайно, не розраховую стояти на цій сцені знову, але розглядаю премію як знак довіри”, – додала вона.

Сам роман члени журі Букерівської премії називають “одним із найбільших досягнень сучасної літератури”. “Мабуть, найбільше можна заздрити не переможцеві, хоч вона й заслужила цю нагороду, а тим читачам, які тільки починають читати Bring Up the Bodies. Вони щойно теж виграли приз”, – кажуть члени журі.

Проте, за даними букмекерів, перемога Ментел не є аж такою беззаперечною. Адже за популярністю її майже наздогнав письменник Вілл Селф, який цього року вперше потрапив до короткого списку премії завдяки роману “Парасолька”. Особливістю цього 400-сторінкового твору про епідемію “сонної хвороби” після Першої світової війни є те, що він написаний без розділів і абзаців.

 

ДО ТЕМИ

Букерівську премію вручають з 1969 року. На неї можуть претендувати письменники з країн – членів Співдружності націй, а також громадяни Ірландії та Зімбабве. Влітку журі оголошує довгий список (long list), що включає 20 – 25 назв, а потім у вересні з нього вибирають шість учасників короткого списку (short list) премії. Переможця Букерівської премії оголошують у жовтні на спеціальній церемонії. Кожен із учасників короткого списку отримує нагороду – 2,5 тис. фунтів стерлінгів, а володар премії 2012 року – 50 тисяч. Торік лауреатом британської премії став Джуліан Барнс за роман “Передчуття кінця”.

Окрім британської, у 2005 році було засновано ще й міжнародну літературну премію Букера. Її вручають кожні два роки за заслуги в галузі художньої літератури, причому не за конкретний твір, а за “творчу активність, розвиток і загальний внесок у світову художню літературу”. Її володарем може стати не лише англомовний письменник, але й той, чиї твори перекладені англійською. Лауреат цієї премії отримує 60 тис. фунтів стерлінгів. Останнім з них став американський романіст Філіп Рот.

 

 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
6.8939 / 4.1MB / SQL:{query_count}