Шульц: забутий і віднайдений

У 2012 році відзначають подвійну річницю автора “Цинамонових крамниць” і “Санаторію під Клепсидрою”

У 2012 році відзначають подвійну річницю автора “Цинамонових крамниць” і “Санаторію під Клепсидрою”

Цього року поціновувачі творчості письменника і художника Бруно Шульца відзначають 120-річчя з дня його народження та 70-річчя з часу трагічної загибелі митця. Його знають у всьому світі, називають генієм, а ми – львів’яни  – чомусь надто часто забуваємо, що він був нашим земляком, народився, помер і творив зовсім поруч. У 2012-му про нього почали потрохи згадувати... Проте хотілося б, щоб ця увага не минула разом із ювілеєм і роковинами смерті дрогобицького Кафки. Хоча, може, не варто забігати наперед?..

Як би там не було, впродовж вересня на Львівщині відбудеться стільки подій, заходів, акцій і презентацій, присвячених Шульцу, що їх важко перелічити. Видається, ніби за місяць люди, захоплені його творчістю, хочуть ураз компенсувати той багаторічний брак уваги – принаймні два одночасні фестивалі промовисто свідчать про такі наміри.

Зауважу, що навіть одну з основних програм Форуму видавців у Львові присвятили саме цьому митцеві. Йдеться про фестиваль “Бруно Шульц у Львові”, який поєднає у собі виставки, кіно- і театральні покази, літературні дискусії, книжкові презентації. Програма фестивалю дуже насичена, різноманітна, тож кожен зможе відкрити для себе усю багатогранність творчості цього письменника і художника. 

Магічний світ Шульца

Фест стартує 4 вересня масштабною виставкою графіки цього митця і творів живопису його сучасників у Львівській галереї мистецтв. На ній будуть представлені роботи з фондів Музею літератури у Варшаві та Львівської національної галереї мистецтв, а також з приватних колекцій. Рисунки та графічні роботи Шульца супроводжуватимуться образами Марселя Гарасимовича, Фріца Кляйнмана, Ярослави Музики, Анджея Пронашка, Вільгельма Вахтеля та інших його сучасників. Окрім цього, на виставці можна буде ознайомитися з не відомими досі документами та іконографією головної постаті фестивалю. У той же день львів’яни та гості міста зможуть переглянути театралізовану частину акції – “Кімнати пам’яті Бруно Шульца”, яку підготували Театр пластичної сцени Люблінського католицького університету та Лєшек Мондзік.

У рамках фестивалю буде презентована ще одна виставка – “Магічний світ Шульца”. З її допомогою українські митці представлять свій погляд на сучасну львівську кераміку крізь призму творчості Бруно Шульца. До експозиції увійдуть роботи Ігоря і Тамари Берез, Людмили Богуславської, Ігоря Ковалевича, Анни Лисик, Юрія Мусатова, Тетяни Павлишин-Святун, Романа Петрука та Олександра і Лесі Рось.

Знане і невідоме

Літературна частина фестивалю “Бруно Шульц у Львові” розкриє письменницький талант митця. Зокрема, відбудеться кілька презентацій його прози – як відомої у новому перекладі Юрія Андруховича від видавництва “А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА”, так і щойно виданої. Цікавими новинками є переклади українською “Книги листів” від Андрія Павлишина та збірки есеїстики, над якою працювала Віра Меньок.

Варто згадати й інші видання, що прямо чи опосередковано пов’язані з Бруно Шульцом і будуть представлені на фестивалі уперше. Це “Дрогобич, Дрогобич” Генрика Ґрінберґа у перекладі Андрія Павлишина, документалістика “До пробачення у пеклі” від Войцеха Пестки та книга “Бруно Шульц” авторства львів’янина Тараса Возняка,.

Крім цього, у програмі фестивалю – публічні лекції Адама Заґаєвського (Польща) і Віктора Єрофєєва (Росія), демонстрація і обговорення фільму В. Гаса “Санаторій під Клепсидрою” (оновлена оцифрована копія, один із двох легальних публічних показів в Україні) та численні тематичні дискусії.

Мала батьківщина

Від 6 до 12 вересня 2012 року в Дрогобичі, звідки митець родом, відбудеться ще один ювілейний V Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца. Його програма складатиметься з двох частин: перша (з 6 до 9 вересня) запропонує концерти, виставки, театральні вистави та інші мистецькі заходи; друга  (з 10 до 12 вересня) матиме літературно-науковий характер.

Фестиваль розпочнеться виступами Тараса Прохаська, Адама Міхніка, Давида Ґроссмана і Віктора Єрофєєва та вечірніми концертами Bester Quartet. А ще на “Шульцфесті” виступатимуть найбільша зірка української етнофолькової музики – київський гурт “ДахаБраха”, Юрій Андрухович із гуртом Karbido та польський рок-гурт Bruno Schulz.

З 10 до 12 вересня відбудеться міжнародна літературознавча сесія,  програма заходів якої величезна, тож із нею варто ознайомитися окремо. Хотілося б лише наголосити на тому, що на Фестивалі відбудеться перша презентація нових перекладів “Цинамонових крамниць” і “Санаторію під Клепсидрою”, зроблених Юрієм Андруховичем.

V Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца відбуватиметься під почесним патронатом міністра культури та національної спадщини Республіки Польща, міністра культури України, Надзвичайного і повноважного посла Республіки Польща в Україні, Генерального консула Республіки Польща у Львові та управління культури Львівської облдержадміністрації.

 Бруно&Влодко

 Вшанування Бруно Шульца як митця та непересічної особистості не обмежиться фестивалями. Окремою програмою стануть кілька атракцій від Влодка Кауфмана – культового львівського художника, співзасновника “Інституту Актуального Мистецтва”.

На вересень він підготував ряд акцій у руслі творчості Бруно Шульца, які відбудуться в рамках бієнале “Тиждень актуального мистецтва”, V Ювілейного фестивалю Бруно Шульца в Дрогобичі та львівського Міжнародного літературного фестивалю (у рамках Форуму видавців). Зокрема виставка мистецьких інсталяцій “РИБОТЕРАПІЯ”. Йдеться про третю частину великого проекту (перша була відкрита у Познані 11 травня 2012 року, а друга – в Харкові 17 травня 2012 року). В інсталяції буде використана відеодокументація попередніх перформенсів Влодка Кауфмана за 10 останніх років, а також Особливий Об’єкт – Книгу (примірник оповідань Бруно Шульца, з яким художник активно працював упродовж останнього п’ятнадцятиріччя). 

ДО ТЕМИ

Бруно Шульц (12 липня 1892 — 19 листопада 1942) – письменник та художник родом із Дрогобича, писав польською та німецькою мовами. Літературні критики ставлять його книжки на один рівень з творами Марселя Пруста і Франца Кафки. 

Більшість художніх робіт та рукописів Шульца втрачені. Досі не відомим залишається місце, де він похований. Найбільша збірка рукописів, рисунків, графіки та листів митця зберігається у Варшавському музеї літератури ім. А. Міцкевича. 

Найвідоміший цикл його рисунків – “Ідолопоклонна книга” – викликав у свій час різну реакцію:  від визнання Шульца як талановитого художника до звинувачень у порнографії. Частина їх виконана олівцем, а частина – важкою та рідковживаною технікою “cliche-verre” (продряпування на засвіченому фотопапері).

Фрагменти стінопису, виконаного Б. Шульцом у 1942 р. на віллі Ландау в Дрогобичі. Фото Любомира Криси.

 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
4.0825 / 4.15MB / SQL:{query_count}