“Гастролі” без нот

"Пошта" з'ясовує причини інциденту у Львівській філармонії

"Пошта" з'ясовує причини інциденту у Львівській філармонії

Віталій Грабар
skrypkar.jpg

Поки говорять амбіції - струни мовчать

З "Контрастів" у конфлікт переросла драматургія одного з останніх концертів Міжнародного фестивалю сучасної музики, що днями завершився у нашому місті. Для публіки, яка прийшла послухати невідому музику каталонських композиторів, вона так і залишилася загадкою. Адже концерт просто не відбувся.

Після того, як пролунали привітальні оплески й на сцені з'явився оркестр, слово взяв його засновник та художній керівник іспанець Мелані Местре. Трохи розповівши про своє благородне бажання під­няти рівень української культури, він почав побиватися над тим, що так і не знайшов тут гідних однодумців, що майже всі музиканти, з якими довелося працювати у Львові, виявилися халтурниками. На цих словах оркестранти керованого промовцем колективу, які, природно, сприйняли його випади й на свою адресу, просто встали і пішли зі сцени. А директорові Львівської обласної філармонії Володимиру Сивохопу не залишилося нічого іншого, як вибачитися перед дещо заскоченою публікою за непередбачений фінал.

"Пошта" вирішила доклад­ніше з'ясувати, що ж відбувалося за лаштунками цього конфлікту. "Випадок для Львова й справді безпрецедентний, - погоджується пан Сивохіп. - Вважаю, іспанський дириґент зробив таким чином вельми неетичний випад і в бік керованого мною фестивалю "Контрасти", до програми якого ми включили його концерт, і в бік Львівської філармонії, яка безкоштовно надала йому зал, та - найголовніше - у бік львівської публіки, котра чекала на концерт!"

Нагадаємо, заснував Львів­ський симфонічний оркестр наприкінці минулого року молодий дириґент, піаніст та композитор із Барселони Мелані Местре. До того музикант був частим гостем у нашому місті, співпрацюючи із камерно-симфонічним оркестром "Леополіс". Зокрема, маестро Местре свого часу дириґував концертом за участі зірки світового масштабу Ала Ді Меоли. А згодом вирішив зібрати із львівських музикантів власний колектив. Його промоцією зайнялася новостворена концертна агенція "Імпровізація", а першим успішним проектом, про який повідомляла і "Пошта", став Міжнародний літній музичний фестиваль, що відбувся усього лиш місяць тому.

"Львівський симфонічний оркестр працюватиме й надалі", - запевнив "Пошту" його керівник Мелані Местре. Інцидент, що трапився, дириґент вважає можливим у своїй професії. "Просто чимало оркестрантів не виконали того обсягу  роботи, який потрібно було зробити ще до початку репетицій. Тому я прагнув пояснити це львівській публіці перед концертом - передовсім із поваги до неї, а також до тих музикантів, котрі сумлінно поставилися до своїх обов'язків".

Мав рацію іспанський колега чи ні - не варто було виносити конфлікт на публіку, вважає Володимир Сивохіп: "Це як у футболі: якщо головний тренер набрав збірну, то він за неї і відповідає. Програла команда - починаються "розбірки". Але ж матчу ніхто не скасовує!"

У серпні цього року М. Местре співпрацював і з Академічним симфонічним оркестром Львівської філармонії. Впродовж тижня здійснив запис компакт-диска і рівнем колективу був дуже задоволений. Схоже, не залишилося поганих вражень і в музикантів. До речі, частина їх була задіяною і в новому проекті. Вважають, що були належним чином готовими до концерту, який не відбувся. "Колектив зібрався гарний. І робота нам подобалась. Тому мені навіть складно пояснити причину інциденту. Люди працювали, програма була зробленою. Водночас дуже боляче чути, як нас, професіоналів, привселюдно назвали "халтурниками", - ділиться враженнями з "Поштою" один із учасників Львівського симфонічного оркестру. Поділяє точку зору музикантів і дириґент філармонії Юрій Бервецький, якого запросили покерувати "скандальним" концертом: "На мою думку, оркестр був дуже добре підготовленим. І не мною, а Мелані Местре, адже я підключився лише в останній репетиції. Та й репетиції відбувалися добре, тобто жодної установки на  свідоме "завалювання" концерту не було. За всіма показами він мав би відбутися. Зачепили музикантів, мабуть, лише закиди керівника".

Так уже склалося в нашому місті, що кількість оркестрів, як державних, так і приватних, часто - з іноземними інвестиціями - дозволяє одним і тим самим фахівцям працювати в кількох колективах. Поширилися ця практика з 1990-х років, коли зарплатня у бюджетних оркестрах (філармонії, оперного театру) була катастрофічно малою. У той же час почали реалізовувати свої амбіції й інші, недержавні антрепренери. Бо як кожен солдат мріє стати генералом, так і кожен дириґент прагне мати свій оркестр - байдуже, в рідній країні чи за тисячі кілометрів від неї. От у Львові й виник українсько-швейцарський колектив, набрала "свій" оркестр австрійська агенція... На щастя, впродовж років вони ще не встигли "прославитися" конфліктами. Хоча траплялися й курйозні випадки, коли місцевих музикантів, відомих високим фаховим рівнем та скромними матеріальними запитами, просто використовували "гастролери"-авантюрники. Так, досі для львівських меломанів залишається загадкою поява на афішах міста фестивалю симфоній Бетховена, причому лише за участі японських дириґентів. Обіцяних гонорарів з Краю квітучої вишні місцеві оркестранти чекають досі. Зазвичай їх праця знаходить більш гідну винагороду.

"Не слід обурюватися самим фактом того, що наших музикантів хтось "використовує", - висловлює свою думку В.Сивохіп. - Це практика, поширена в цілому світі. Якщо є пропозиція - то буде й реалізація. Музиканти часто готові грати хоч і цілодобово, в цьому, зрештою, полягає їхня робота. Інша річ - рівень цих фахівців, зокрема, тих, хто був задіяний у Львівському симфонічному оркестрі. Ні для кого не таємниця, що нашим музикантам часто бракує дисципліни, вміння швидко реагувати на зауваження керівника та виправляти помилки. Особливо це стосується учасників не стаціонарних колективів, а тих, у яких, умовно кажучи, панує дух приватності".

Назріла проблема рано чи пізно мала проявити себе у формі того інциденту, що трапився минулих вихідних, вважає і Мелані Местре. Проте розпускати оркестр не планує, адже в ньому залишилися люди, працювати з якими вважає щастям. "Про якісь конкретні плани говорити рано, але вже незабаром ви обов'язково знову почуєте Львівський симфонічний оркестр", - оптимістично налаштована директор концертної агенції "Імпровізація" Софія Габа.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8073 / 4.15MB / SQL:{query_count}