Кіно по-французьки

Львівський глядач побачив допрем’єрні покази французьких стрічок про вічне кохання, зламані надії та звичайні будні непростого міністра

Львівський глядач побачив допрем’єрні покази французьких стрічок про вічне кохання, зламані надії та звичайні будні непростого міністра

Уже вдев’яте Львів поринув у світ французького кіно. Зокрема, цьогорічний фестиваль “Французька весна” відкривали допрем’єрні покази різножанрових стрічок.  Щороку французький кінематограф завойовує усе більшу кількість львівських поціновувачів тамтешнього кіномистецтва. “Пошта” оглядає дві з представлених стрічок – “Курча з чорносливом” та “Управління державою”.

“Курча з чорносливом”: чи можливе життя без сенсу?

Що буде, коли в людини забрати сенс її існування? Нассера Алі (Матьє Альмарік), головного героя стрічки “Курча з чорносливом”, це спіткало двічі: вперше – коли через суворість батька своєї нареченої  закохані повинні були назавжди розлучитися,  вдруге – коли нав’язана традиціями дружина зламала його улюблену скрипку. 

Нассер Алі вирішує, що залишається лише очікувати смерті і шукати у власних спогадах минулого трохи відради та розуміння для себе самого. “Курча з чорносливом” – дебютний фільм іранської режисерки Маржан Сатрапі у тандемі з французом Венсаном Паранно. Мабуть, через те, що попередня робота постановниці – мультиплікація, остання кінокартина, попри свою знімальну, а не мальовану природу, все ж таки нагадує мультик. Починаючи від дуже прямолінійної міміки героїв у стилі “сумую – плачу, щасливий – сміюсь” і аж до всюди проникного диму, який то символізує вільну душу, то є проходом у виміри минулих днів. 

Ще одним казковим елементом є закадровий голос, який все знає та разом з тим співчуває, а також різка зміна кадрів – ніби малюнки з коміксів. “Курча з чорносливом” – це також традиційний європейський надзвичайно тонкий чорний гумор, і кожен, на перший погляд, жарт, є справжньою тінню реального. Кожен персонаж стрічки напрочуд самостійний та довершений. Наприклад, французький актор Жамель Деббуз перевтілюється у фільмі і в дивакуватого продавця-любителя опіуму, і в старця-мудреця, що роздає поради заблукалим. 

Ідейність цієї картини у тому, що кожна людина повинна мати сенс у своєму житті, у тому, що причини чорної смуги в житті можуть приховуватися у минулому, тому не треба боятися ретроспектив у власні спогади.

Стрічка стала лауреатом гран-прі кінофестивалю в Абу-Дабі у 2011-му. Цього року картина була учасником конкурсної програми Венеціанського кінофестивалю.

Одіссея, або “Управління державою”

Для звичайної людини політик – це постійний персонаж новин чи просто частина держави. Зрідка він захисник народу і ще рідше безкорисливий добродій. Кіноробота “Управління державою” відчайдушно прагне спростувати подібні думки, помістивши у центр фільму міністра транспорту Бертрана Сен-Жана, який бореться одразу на кількох фронтах: державному, народному та особистому. 

Режисер стрічки П’єр Шоллер  намагається показати глядачеві, що державні діячі часто позбавлені вибору, тому можуть видаватися надто прямолінійними та несправедливими. Поки міністр Сен-Жан вирішує, чи дозволити приватизацію французької залізниці, його донька вже два дні відпочиває у Каїрі, а батько навіть не знає. Більшість свого часу герой проводить у державному автомобілі  дорогою на дипломатичні зустрічі і розмовляє телефоном, використовуючи підказки власного секретаря. 

Реалістичні сцени, понівечені тіла загиблих в автокатастрофах та десятки журналістських мікрофонів та  камер – такі будні головного героя. Як відволіктися, якщо на твоїх плечах доля всієї держави? У певному сенсі у фільмі зображені поневіряння головного героя у складному світі з десятками супротивників. Бути міністром – носити на собі кілька масок, кожну з яких потрібно зняти у відповідний момент, – справа не для боягузів, але хтось повинен це робити, коли під загрозою доля цілої держави. 

Головний герой не шукає виправдань своїм учинкам, він діє, адже колесо держави постійно крутиться, і Сен-Жан повинен врятувати якомога більше людей від наявної загрози, але чи не забуде він про себе? “Управління державою” – невідомий бік перипетій у широко відомій політиці країни.

Фільм отримав приз у номінації “Особливий погляд” Каннського кінофестивалю-2011, а також три нагороди “Сезар-2011”. 

 

 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
6.2346 / 4.1MB / SQL:{query_count}