Львівський Мікеланджело поїде до Парижа

У Луврі вперше в історії відбудеться виставка робіт Іоана Пінзеля

У Луврі вперше в історії відбудеться виставка робіт Іоана Пінзеля

Роботи загадкового львівського скульп­тора XVIII століття експонуватимуться в одному з найбільших музеїв світу чотири місяці. У листопаді цього року майже 30 творів Іоана Пінзеля виставлять у каплиці Людовіка XIV, яка входить до палацового комплексу Лувру. На цю виставку поїдуть скульп­тури з музеїв Львова, Івано-Франківська і Тернополя. 

“Виставка у Луврі відкриється першого листопада і триватиме до 25 лютого 2013 року. Ще ніколи у Луврі не виставлялися роботи українців, хоча власне роботи Пінзеля у 1988 році виставляли у Москві, 1989-го – у Празі, 1990-го – у Варшаві. А десь півтора року тому Пінзелем зацікавилися і французи, тоді до Львова приїхали представники дирекції Лувру, щоб ознайомитися з наявними творами”, – розповів “Пошті” Борис Возницький, директор Львівської галереї мистецтв, де перебуває більшість робіт скульптора. 

Французи фінансують виставку, транспортування творів і реставраційні роботи. “До Львова вже тричі приїжджали представники Лувру, вперше приїхали для ознайомлення, потім – щоб відібрати скульптури, втретє – дивилися, як це експонувати. На виставку поїде приблизно 30 робіт, в основному зі Львова, ще шість творів буде з Тернополя, три – з Івано-Франківська, а дві скульптури – з церков. Перед виставкою ми усі скульптури зберемо у Львові, щоб провести деяку реставрацію”, – продовжує Борис Возницький.  

Мистецтвознавці кажуть, що скульптури Іоана Пінзеля із дерева та каменю не мають аналогів у світі. Пінзель – представник пізнього бароко, його роботи вражають своєю оригінальністю, динамічністю та багатством емоцій. Це чудово видно, наприклад, у таких творах: “Ангел”, “Розп’яття”, “Жертвоприношення Авраама”, “Самсон, що роздирає пащу лева”, “Святий Юрій” (на парапеті собору Святого Юра у Львові) та інших.

ЦІКАВА

• 2007 рік був проголошений роком Іоана Георга Пінзеля у трьох областях України – Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській. 

• Уперше твори Іоана Пінзеля експонувалися у вересні 1987 року у виставкових залах музею “Олеський замок” – відділі Львівської галереї мистецтв.  

“Таких скульптур Європа не знає. Приїхавши на наші землі, Пінзель побачив поствізантійське мистецтво, ікони, фрески, мозаїки, тож він творив під впливом цього мистецтва. Нещодавно до нас приїздили скульптори з Іспанії, то, коли вони побачили Пінзеля, сказали, що нічого подібного в світі немає! А я їм кажу: “А Мікеланджело?”. На що вони відповіли, що Мікеланджело був прекрасним майстром, але нічого нового не зробив, а такого майстра як Пінзель світ не знає. Україна ще не навчилася цінувати своє. Ось поляки зробили альбом про роботи Пінзеля, також прилетіли до мене японці, які взяли матеріали для альбому, випустили книжку та фільм про Пінзеля”, – ділиться Борис Возницький. 

Іоанн Пінзель – таємничий майстер. Відомо лише, що він у другій половині XVIII століття працював у Львові, селах Ходовичі, Монастириська, у Бучачі, решта подробиць його походження, особистого життя та смерті досі не відомі. “Я почав шукати відомості про історію життя Пінзеля і з’ясував, що, коли він з’явився у Львові, то львівські скульптори, побачивши його талант, запротестували, адже через нього могли залишитися без роботи. Після того вони Пінзеля навіть побили і звернулися з претензіями до замовника, чому він замовив скульптуру у Пінзеля, а не у них”, – розповідає “Пошті” Борис Возницький. 

На превеликий жаль, мистецтво скульптора, хоч і визнане світом, але недофінансовується в Україні. “Музей Пінзеля зараз реставрують, але він відкритий для відвідувачів. Дах почали ремонтувати ще чотири роки тому, половину зробили, а згодом гроші закінчилися, отож дірка в даху й залишилася, все тече, у приміщенні відра стоять…” – бідкається пан Возницький.  Парадоксально, чи не так? 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.0723 / 4.1MB / SQL:{query_count}