Шкляр між Гофманом і Гібсоном

У письменника – нова ідея фікс

У письменника – нова ідея фікс

Учора у Львові, а сьогодні – в Дрогобичі гостював письменник Василь Шкляр. Зустріч із літератором у ЛНУ транслювали на площу біля пам’ятника Іванові Франку, що красномовно свідчить: відмова від Шевченківської премії лише додала авторові “Чорного Ворона” направду всенародної популярності.

“Адже це не тільки про гроші йшлося, – укотре пояснював свою позицію Шкляр на зустрічі із львівськими журналістами. – Шевченківська премія назавжди змінює соціальний статус, від пенсії до, даруйте за цинізм, місця поховання. Просто я знайшов відповідні час і місце, щоб зробити свою заяву”.

Зараз Василь Шкляр активно занятий збором коштів. Але не для компенсації премії, якої так і не отримав, а для втілення нової ідеї фікс – блокбастера за мотивами роману, наклад якого в Україні вже сягнув 60 тисяч. Фільм допоможе зробити тему, порушену в книзі, масовою, підніме нову хвилю зацікавлення “Чорним Вороном”. З огляду на це письменник погоджується на численні зустрічі із читачами. “Останнім часом з мене зробили гастролера. Але оскільки заходи супроводжуються збором коштів на блокбастер, я докладаю усіх зусиль і не відмовляюся від зустрічей”.

Від початку березня і до сьогодні вдалося зібрати трохи більше ніж 60 тис. грн. А за найбільш скромними підрахунками письменника, стартовий бюджет кінокартини повинен становити 20 мільйонів грн. Якщо вдасться залучити відомого у світі кінорежисера, тоді, можливо, й більше. “Але в такому випадку й кошти знайти буде набагато легше”, – міркує Василь Шкляр. Переглянувши роботи багатьох українських кінорежисерів різних поколінь, від Михайла Іллєнка до Тараса Химича, літератор, хоч і не уявляв собі спочатку жодного іншого продуцента, крім вітчизняного, вирішив звернутися до знаменитостей з-за кордону. Спершу польські колеги порадили звернутися до Єжи Гофмана, тим паче, що свого часу письменник уже планував співпрацювати із культовим кінорежисером у проекті “Тарас Бульба”. Тоді, нагадаємо, головний спонсор картини “Індустріальний союз Донбасу”, в останній момент відмовився фінансувати проект, і фільм зняв російський режисер Володимир Бортко.

Цього разу, за словами В.Шкляра, Єжи Гофман неабияк зацікавився запропонованим матеріалом, адже саме завершив стрічку про російсько-польські взаємини 1920-х років. Однак сам український письменник виявився неготовим до подальшої співпраці, оскільки бракувало відповідного кіносценарію. З іншого боку, “авторитетні друзі” підказували звернутися й до Мела Гібсона, відомого своїм зацікавленням історією різних народів та її утіленням на кіноекранах. “Казали, з депресії його зможе вивести тільки “Чорний Ворон”, – розповідає В.Шкляр. Чим закінчилися перемовини українського письменника та запального ірландсько-американського актора та режисера – наразі не відомо. Василь Шкляр воліє не розголошувати імені майбутнього режисера кінокартини, обіцяє лише, що це неодмінно буде сенсаційна постать. Тому й шукає не спонсора, а інвестора.

Обговорювали у Львові й інше, не менш актуальне питання – перекладів “Залишенця”. За словами автора, досі не надходило ще жодної офіційної пропозиції випустити книгу англійською. Дрібні ініціативи друзів і знайомих з Канади, Австралії тощо  літератор до уваги не бере, оскільки вважає, що книга повинна вийти в поважному видавництві, аби справді знайти свого читача. Ще складнішою є ситуація із перекладами російською, якими певна група патріотів вже пропонувала “закидати” весь Донбас. “У Москві вже тричі купували права на книгу, платили гонорари мені й перекладачеві, та книжка так і не виходила. Зрештою, я не проти, щоб мене фінансували в такий спосіб”, – зауважує Шкляр.

Нагадаємо, днями депутат Львівської обласної ради від НСНУ Олесь Старовойт висловив ініціативу виділення коштів з обласного бюджету для друку книги Василя Шкляра “Чорний Ворон” для львівських бібліотек та закладів освіти.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
12.1800 / 4.09MB / SQL:{query_count}