Перші щасливці

Великобританія розпочала вакцинацію. Україна очікує вакцину проти коронавірусу на кінець першого – початок другого кварталу 2021 року. Щеплення планують у три етапи: кому і коли

Вівторок, 8 грудня, 06.30 за місцевим часом (08.30 за київським), місто Ковентрі в Британії, університетська лікарня. 90-річна Маргарет Кінан, бабуся чотирьох онуків, стала першою людиною, якій ввели вакцину проти коронавірусу SARS-CoV-2. «Це найкращий подарунок на день народження, який я могла б побажати, бо це означає, що я нарешті можу провести час зі сім’єю та друзями на Новий рік після того, як я була одна більшу частину року», – розповіла розчулена жінка, повідомляє ВВС.
Напередодні міністр охорони здоров’я і соціальних справ Британії Метт Генкок повідомив, що дози вакцини, розробленої компаніями BioNTech та Pfizer, уже доставили в різні частини країни, де в приблизно 50 клініках відкриють центри вакцинування.

40 мільйонів доз

Національна служба здоров’я Британії (NHS) першою в світі видала дозвіл на застосування вакцини спільного виробництва фармацевтичних компаній Pfizer (США) і BioNTech (Німеччина), яка показала 95% ефективності. Як пише Голос Америки, впродовж цього тижня Британія отримає зі заводу в Бельгії, де виробляють вакцину, 800 тис. доз. Через особливі вимоги щодо зберігання (мінус 70 градусів за Цельсієм) препарат зберігатимуть в лікарнях зі спеціальним устаткуванням. Першими щеплення отримуватимуть працівники системи охорони здоров’я, а також люди похилого віку.
Загалом Велика Британія попередньо замовила 40 млн доз – їх вистачить, щоб вакцинувати 20 млн людей, адже вакцину потрібно вводити двічі з інтервалом у 21 день (населення країни – приблизно 67 млн осіб).
Першими в списку на вакцинацію є люди з груп ризику (мешканці та персонал будинків для літніх людей, люди віком від 80 років, медичні та соціальні працівники). Масова імунізація всіх людей віком від 50 років, а також молодших, які мають різноманітні хронічні хвороби, відбуватиметься впродовж наступного року, коли країна отримає більше доз вакцин.
Окрім Pfizer/BioNTech, міністерство охорони здоров’я Великої Британії також уклало угоди з американською компанією Moderna (7 млн доз) та британською компанією АstraZeneca, що розробила свій варіант вакцини проти коронавірусу спільно з Оксфордським університетом (100 млн доз).

Решта – на низькому старті

Британці вже розпочали. Інші країни теж не тупцюють на місці. У понеділок, 7 грудня, міністр охорони здоров’я Італії Роберто Сперанца заявив, що його відомство планує розпочати масову безкоштовну вакцинацію жителів країни на початку наступного року. «Ми нарешті бачимо світло наприкінці тунелю, в нас є чіткий шлях до безпечної гавані. Цілком імовірно, що з січня в нас будуть перші вакцини», – цитує італійського міністра агентство Reuters.
За його словами, уряд Італії має змогу закупити 202 млн доз вакцин від різних компаній (Навіщо так багато – незрозуміло, адже населення країни становить приблизно 60 млн осіб.«Львівська Пошта») і чекає дозволу на їх використання від європейських органів з контролю за ліками. Міністр повідомив, що основна частина кампанії з вакцинації очікується навесні та влітку наступного року. Першими планують вакцинувати медичних і соціальних працівників, мешканців і персонал будинків для людей літнього віку, аби охопити людей із вищими факторами ризику. Для допомоги уряд має намір залучити військових.
Дональд Трамп, який програв президентські перегони, але до 20 січня залишається легітимним главою держави, у неділю, 6 грудня, заявив, що вакцинація в його країні розпочнеться наступного тижня. Наразі останнє слово за Управлінням зі санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США (FDA), яке надає офіційні дозволи на використання тих чи інших медичних препаратів на території Сполучених Штатів Америки. Наприкінці листопада Pfizer/BioNTech та Moderna майже одночасно подали заявки до FDA для отримання дозволу на використання їхніх препаратів у екстрених випадках. На момент підготовки цього матеріалу до друку офіційного рішення FDA ще не було.
Те саме стосується й Європейського агентства з лікарських засобів (EMA), куди обидва розробники звернулися з проханням про умовний дозвіл на використання їхніх вакцин. Щоб не виникло плутанини, оскільки Велика Британія формально завершила процедуру виходу зі складу Європейського Союзу (ЄС), то спирається на висновки виключно Національної служби здоров’я (NHS). Натомість решта країн-членів ЄС можуть застосовувати вакцини тільки після перевірки в Європейському агентстві з лікарських засобів.
Представник Литви в Європейській комісії Віргініюс Сінкевічюс розповів агентству BNS, що перші вакцини проти коронавірусу можуть доставити в держави-члени ЄС через три-чотири тижні. За його словами, всі країни, які беруть участь в спільних закупівлях Євросоюзу, отримають вакцину одночасно.
«Зараз важливо підготуватися до логістики всередині країни, щоб правильно підготуватися до вакцинації. Ми говоримо про період від трьох до чотирьох тижнів, коли вакцина дійсно може потрапити у держави-члени. Найважливіші акценти – забезпечення логістики всередині країни, підтримання необхідних температур та умов, а також забезпечення їх доступності не тільки в містах, але і в сільській місцевості», – сказав єврокомісар.

Україна теж готується

Про важливість не просто надходження вакцин, а й забезпечення логістики говорили і в Україні. В понеділок, 7 грудня, президент Володимир Зеленський на традиційній селекторній нараді щодо ситуації з поширенням Covid-19 і протидією пандемії заявив, що тримає на контролі підготовку до закупівлі вакцини та наголошує на важливості підготовки алгоритму масової вакцинації українців. «Ми повинні бути готовими з алгоритмами дій під час вакцинації. Держава має визначитися, хто буде вакцинуватися першим, скільки пацієнтів зможуть прийняти лікарні за місяць, а головне допомогти медзакладам з вакцинацією. Адже таку масову вакцинацію в світі робитимуть вперше», – зазначив президент.
Бадьоро налаштовані й у столиці. Київ готовий розпочати вакцинацію від коронавірусу, щойно вакцина з’явиться в Україні, заявив у понеділок, 7 грудня, київський міський голова Віталій Кличко. «За необхідності місто готове придбати додаткове обладнання та провести навчання для медпрацівників щодо вакцинації проти коронавірусу. Тож коли вакцина з’явиться в Україні, столиця буде готова одразу розпочати вакцинацію», – повідомив він.
Також Віталій Кличко нагадав, що у столичних медзакладах первинної ланки працюють кабінети щеплень з медперсоналом та обладнанням для зберігання вакцини. Столичний мер зазначив, що в Києві є спеціалізоване комунальне підприємство, що може забезпечити логістику транспортування та зберігання вакцини, а медзаклади – саму процедуру вакцинації.
Натомість міністр охорони здоров’я Максим Степанов наприкінці минулого тижня під час години запитань до уряду у Верховній Раді заявив, що Україна очікує вакцину проти коронавірусної хвороби на кінець першого – початок другого кварталу 2021 року. На брифінгу 5 грудня він заявив, що підписав технічні документи з альянсом приватних та урядових організацій GAVI на постачання в Україну вакцини проти коронавірусу. «Відповідно до глобальної ініціативи зі справедливого розподілу вакцини проти коронавірусу між країнами світу COVAX, ми повинні отримати вісім мільйонів доз вакцин, які прийдуть до нас у країну», – зазначив Степанов.
Водночас, за словами міністра, в державному бюджеті на вакцинацію населення проти коронавірусної хвороби потрібно закласти 15,1 млрд гривень. «Згідно з розрахунками та попередніми домовленостями, ми отримаємо вакцину – вісім мільйонів доз. Усі закупівлі будуть проводитися через державне підприємство «Медичні закупівлі України». Згідно з розрахунками МОЗ, необхідна сума, яка має бути закладена у бюджеті на вакцинацію населення проти Covid-19, становить 15,1 мільярда гривень. Ці розрахунки прозорі та зрозумілі. Ми маємо попередню вартість вакцини, кількість людей, яку ми повинні вакцинувати коштом державного бюджету», – заявив Максим Степанов.
Виконувач обов’язків голови Центру громадського здоров’я МОЗ Ігор Кузін в інтерв’ю LIGA.Life розповів, що вакцинація проти коронавірусу в Україні відбуватиметься в три етапи. Першими вакцину отримають медики та групи ризику. Перший етап вакцинації, за його словами, відбудеться, коли Україна матиме вакцину у кількості не більше 10% від населення країни. Під час цього етапу вакцину отримають медпрацівники; військові, які беруть участь в операції Об’єднаних сил; працівники соціальної сфери; мешканці та персонал спецзакладів (інтернатів, будинків для літніх тощо).
Другий етап вакцинації, як розповів Кузін, почнеться, коли кількість вакцин становитиме від 11% до 20% від кількості населення. Вакцину отримають люди у групі ризику (хворі від 60 років); працівники закладів освіти; працівники силових структур та МЗС; ув’язнені та арештовані; персонал місць обмеження волі та слідчих ізоляторів.
Третій етап вакцинації відбудеться, коли Україна буде забезпечена вакциною проти коронавірусу в кількості 21-50% від кількості населення. Тоді вакцинувати будуть хворих від 18 до 59 років та інші категорії населення та професійні групи, які мають високий ризик підхопити вірус. «Якщо якась вища за рейтингом група відмовлятиметься, медики, наприклад, то вакцина піде наступним за рівнями групам», – додав Ігор Кузін.
А в понеділок, 7 грудня, Максим Степанов у телефонній розмові з тимчасово повіреною в справах США в Україні Крістіною Квін попросив визначити Україну пріоритетним кандидатом на отримання вакцини проти коронавірусної інфекції. Водночас в. о. генерального директора Центру громадського здоров’я Ігор Кузин заявив, що попередньо Україна може отримати першу партію вакцини проти коронавірусу до лютого наступного року.
«Максим Степанов звернувся з проханням розглянути Україну як потенційного пріоритетного кандидата на отримання вакцини в «режимі тестування і використання в надзвичайних ситуаціях», адже Україна перебуває в надскладних умовах через російську агресію на сході нашої країни», – інформує пресслужба Міністерства охорони здоров’я.
Міністр додав, що найближчі два тижні будуть підписані договори про постачання вакцини. Однак це не гарантує отримання Україною вакцин найближчими місяцями, адже перша вироблена партія вакцин буде закривати потреби механізму GAVI COVAX.

Чи готові українці до вакцинації?

Щеплення проти коронавірусу готові зробити 55% українців, якщо вакцина буде безкоштовною. Про це свідчать дані опитування, проведеного соціологічною групою «Рейтинг».
«55% готові особисто зробити щеплення проти коронавірусу, якщо вакцина буде безкоштовною (40% – не готові). Водночас якщо вакцина буде платною, охочих зробити щеплення менше – 35%, а 57% не будуть робити її в такому випадку», – інформує соціологічна група.
Прихильників безкоштовного вакцинування проти коронавірусу більше серед людей старшого віку, мешканців сіл, а платного – серед молоді та жителів Києва.
Опитування проводили 28 – 30 листопада 2020 року серед 2500 респондентів з усієї України, крім тимчасово окупованих територій, методом опитування CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing – телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 2,0%.

Захист від коронавірусу: які розроблені вакцини та чим вони відрізняються

Наразі найбільш результативною залишається вакцина, яку розробили компанії BioNTech і Pfizer (США та Німеччина). Під час фінальної стадії випробування її ефективність оцінили в 95%, незалежно від віку та статі вакцинованих. У дослідженнях взяли участь близько 44 тисяч осіб.
Вакцина компанії Pfizer – це РНК-вакцина. В організм людини вводиться фрагмент генетичного коду коронавірусу, який під час зіткнення із вірусом спричинює імунну відповідь і захищає людину від зараження. Потрібно ввести дві дози з інтервалом у три тижні. За 28 днів після щеплення вакцина зможе захистити від вірусу.
Вакцина, яку розробила американська компанія Moderna, має 94,1% ефективності, у разі важких випадків захворювання – 100%. У випробуваннях брали участь понад 30 тисяч волонтерів. Діє вакцина Moderna як і препарат компанії Pfizer: також потрібно дві дози, які почнуть захищати людину через 28 днів, інформує «Слово і діло».
Одна доза вакцини компанії Moderna може коштувати 25-37 доларів. Pfizer та BioNTech може коштувати 19,5 доларів за дозу.
Вакцина, яку розробили у Великій Британії компанія AstraZeneca та Оксфордський університет, поки що показує 70% ефективності. У випробуваннях брали участь близько 23 тисяч добровольців. Вакцина використовує віральний вектор, вона створена на базі геному коронавірусу. Після щеплення в організмі людини формується спеціальний білок, який допомагає імунній системі розпізнати коронавірус.
У вакцини цих розробників є безперечна перевага – ціна. Одна доза коштуватиме лише близько 3 доларів. Також вакцини компаній AstraZeneca і Moderna можуть зберігатися і транспортуватися за температури від 2 до 8 градусів Цельсія протягом не менш як шість місяців. Водночас препарат Pfizer вимагає зберігання за температури не вище мінус 70 градусів, а після розморожування її потрібно використати протягом п’яти днів.

джерело: slovoidilo.ua
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4321 / 4.12MB / SQL:{query_count}