«У нього була інша зброя»

Знайдено нові докази невинуватості засудженого в Італії бійця Національної гвардії України Віталія Марківа

Таку заяву зробив міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков. Мовиться про низку свідків, експертиз і слідчих експериментів. Вони, стверджує міністр, переконливо засвідчили непричетність Віталія Марківа до загибелі 24 травня 2014 року під час боїв під Слов’янськом італійського фотографа Андреа Роккеллі та його російського перекладача Андрія Миронова. «Рокеллі загинув від мінометних осколків, а Марків мав у руках автомат, тому це неможливо – у нього була інша зброя», – наголосив Арсен Аваков.

24 роки тюрми

Нагадаємо, що 30-річний старший сержант Національної гвардії України Віталій Марків, який ще 2003-го разом із родиною переїхав до Італії та має подвійне громадянство, був улітку 2017 року затриманий італійськими правоохоронними органами. 12 липня 2019 року суд м. Павія визнав українця винним у сприянні умисному вбивству Андреа Рокеллі та Андрія Миронова і засудив його до 24 років позбавлення волі. 
Навіть Андреа Дзанончеллі, прокурор у справі, здивувався суворості цього вердикту, адже просив лише 17 років. Тоді Арсен Аваков, який був особисто присутній на процесі, заявив, що рішення суду буде оскаржено в апеляції, а президент України Володимир Зеленський доручив МЗС і ГПУ повернути Віталія Марківа в Україну.
Розгляд апеляції мав розпочатися у Мілані ще навесні 2020 року, але через пандемію Covid-19 його у підсумку перенесли на вересень. За словами Авакова, розгляд апеляції має розпочатися 29 вересня. У своєму клопотанні захист просить остаточно і беззаперечно виправдати Віталія Марківа.

Об’єктивного розслідування не було

На брифінгу 31 серпня Арсен Аваков підкреслив, що Марків був фактично позбавлений права на захист – жодного разу італійські правоохоронці не приїхали в Україну, незважаючи на те, що їх запрошували. «Будь-який незаангажований експерт, якщо підніметься на гору Карачун біля Слов’янська, погодиться, що Марків не міг здійснити постріл – це неможливо», – заявив міністр МВС.
«Хочу підкреслити, що, на жаль, працівники італійських правоохоронних органів жодного разу не приїздили в Україну і не були на місці загибелі італійського громадянина. Таким чином, слідство не було проведено в повному обсязі, і Віталій Марків був позбавлений безумовного права на об’єктивне розслідування і права на захист», – сказав міністр. Арсен Аваков закликав італійський суд взяти нові докази до уваги. «Хочемо дати сигнал про нашу повну готовність співпрацювати з італійськими правоохоронцями», – зазначив міністр МВС. Він також закликав уряд Італії не політизувати справу Віталія Марківа.

Провокація сепаратистів

Натомість заступник глави Нацполіції – начальник Головного слідчого управління НПУ Максим Цуцкірідзе теж підкреслив, що з тіла фотокореспондента експерти вилучили осколки від міни, яка була випущена з міномета. «Тобто міна, а не куля, стала причиною смерті Андреа Рокеллі», – наголосив він.
«Установлено, що відстань між позицією, на якій перебував і ніс службу солдат Марків, та місцем загибелі журналіста Роккеллі та Миронова, становить 1 кілометр 760 метрів. Із позиції солдата Марківа місце загибелі взагалі не проглядалося та було поза візуальним спостереженням. Насамперед через велику відстань, наявність на залізничному переїзді вагонів та густий покрив дерев у місці загибелі Рокеллі та Миронова», – сказав Цуцкірідзе.
Також він додав, що під час слідства було проаналізовано нормативні акти, на підставі яких військовослужбовці Нацгвардії та Збройних сил України перебували на своїх позиціях. «Згідно цих наказів, у наших солдатів Нацгвардії на озброєнні перебувала виключно стрілецька зброя. Це дуже важливо, бо ви знаєте, що згідно з актом розтину італійського журналіста, він загинув саме від осколків», – зазначив заступник глави Нацполіції.
За його словами, слідчі Нацполіції провели 11 експертиз, сім слідчих експериментів і допитали 70 свідків, аби дослідити хронологію подій артилерійського обстрілу, та встановили обставини смерті Рокеллі та Миронова. Також допити свідків і експерименти дозволили встановити позицію Марківа на горі Карачун. Як з’ясувалося, він перебував лівіше від телевежі, розташованої на горі в напрямку міста Слов’янськ, де загинули Роккеллі і Миронов.
«Допитано та проведено слідчий експеримент із солдатом Нацгвардії Кузиком, який пліч-о-пліч ніс службу на позиції разом із Марківим. Він підтвердив відсутність мінометів та наявність у Марківа виключно автомата. При цьому свідок Кузик на підтвердження своїх слів надав нам свій мобільний телефон, на якому було зроблено низку відеозаписів, які долучено до матеріалів провадження і які фіксують видимість позиції», – додав посадовець Нацполіції.
Крім того, він заявив про те, що зібрані правоохоронцями докази свідчать про провокаційні дії проросійських сепаратистів. Вони, за його словами, мали на меті компрометацію Збройних сил України і Національної гвардії. «За таких обставин не виключається версія умисного заманювання бойовиками незаконних збройних формувань італійського журналіста Роккеллі, росіянина Миронова та французького журналіста Вільяма Регулона до приміщення заводу «Зевс» із подальшою провокацією військовослужбовців України на перехресний вогонь, наслідком чого стала загибель двох іноземних громадян», – зазначив Максим Цуцкірідзе.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6672 / 4.1MB / SQL:{query_count}