Візит президента України до США: які перспективи

Новим послом Сполучених Штатів у Києві стане відставний генерал-лейтенант

Володимир Зеленський і Дональд Трамп під час 74-ї сесії Генасамблеї ООН, Нью-Йорк, 25 вересня 2019 року
Надзвичайний і Повноважний Посол України в США Володимир Єльченко не виключає, що візит президента України в Сполучені Штати може відбутися ще до листопадових виборів у цій країні, що призначені на 3 листопада, але наголошує, що цей візит має бути серйозним і добре підготовленим. Про це дипломат розповів у інтерв’ю інтернет-виданню РБК-Україна.
«Сказати складно. Це може статися і до виборів, але справа в тому, що ми працюємо над серйозним, добре підготовленим візитом, не візитом заради візиту. Якщо йшлося б про такий візит, він би міг вже відбутися, або ми б старалися його організувати ще до виборів. Але йдеться про повноцінний візит, з обов’язковим відвідуванням двох чи більше штатів», - зазначив дипломат.
За його словами, зараз триває підготовка до відкриття генерального консульства України в Г’юстоні, штат Техас, яке може відкрити Володимир Зеленський. «Це могла б бути поїздка до Каліфорнії, поки що жоден український президент там не був. Це могла б бути поїздка до штату Вашингтон, Сіетл, де найбільш динамічно зростаюча українська діаспора в США. В Сіетлі і біля нього, за нашими даними, вже працює близько 70 тисяч українців, це та кількість, яка склалася за останні 10 років, це нова діаспора. Вони там працюють у сферах від риболовного промислу і до різних айті-гігантів. Усе це дуже перспективні теми і нам хотілося би сподіватися, що президент Зеленський зможе відвідати Сіетл», - розповів дипломат.
Також, за його словами, потрібно підготувати торговельні угоди, угоди про інвестиції, щоб сторони могли їх підписати. «У нас є кілька серйозних проєктів, вони в стадії підготовки до реалізації», - додав Володимир Єльченко. Разом з тим він додав, що традиційно за кілька місяців до виборів США йдуть на своєрідні «зовнішньополітичні канікули», президент фактично не виїжджає з країни, набагато менше і візитів до США, а цього разу такі «канікули» співпали з пандемією COVID-19.
Також Володимир Єльченко розповів, що спеціальним представником Держдепартаменту з питань України може стати новий посол США в Україні Кіт Дейтон - його призначення може відбутися відразу після президентських виборів у листопаді. Дипломат наголосив, що зараз дійсно не вистачає людини, яка би займалася україно-американськими відносинами, а також відновила активну участь США у переговорних процесах навколо конфлікту України та РФ. «Нам потрібна така людина, і після листопадових виборів, сподіваюся, така людина буде призначена. Прямо про це не говорять, але є такі натяки, що хтось буде. На певному етапі були розрахунки на те, що такою людиною стане новий посол США в Україні Кіт Дейтон, але, на жаль, процес його затвердження в Сенаті затягнувся, зовсім не з політичних причин», - розповів Володимир Єльченко.
Посол заявив, що чув про цю кандидатуру лише позитивні відгуки, і «немає ніякого сумніву, що вона буде затверджена, як тільки Сенат збереться». «Але через пандемію графік роботи Конгресу поламаний, вони кілька місяців були на карантині. Іноді вони збираються, але у них безліч нагальних медичних і економічних питань», - зазначив Володимир Єльченко, додавши, що до листопадових виборів кандидатуру Дейтона, швидше за все, затвердять. Кіт Дейтон - генерал-лейтенант у відставці, був стратегічним радником Міністерства оборони України. У травні Дональд Трамп запропонував його кандидатуру на посаду посла США в Україні.
Також Володимир Єльченко заявив, що продовжуватимуть у 2021 році продаж Україні переносних протитанкових ракетних комплексів (ПТРК) Javelin та патрульних катерів. Водночас він підкреслив, що наразі на перше місце варто би поставити модернізацію українського флоту. Дипломат нагадав, що минулого року Україна отримала два кораблі класу Island, нещодавно США погодили продаж Києву 16 швидкісних катерів Марк VI, оснащених усім необхідним обладнанням і навіть гарматами. За його словами, це - сучасні патрульні катери, які США самі ввели в обіг лише у 2015 році, до цього часу вони нікому їх не передавали, тепер же вони будуть і в українських ВМС. «Головна мета цього полягає в тому, щоб припинити російське домінування в Чорному та Азовському морях, американці це визнають, розуміють і тому допомагають нам», - підкреслив Володимир Єльченко.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.1078 / 4.1MB / SQL:{query_count}