Відпустка за кордоном в умовах пандемії: можливості і проблеми

Деякі популярні серед туристів країни заявляють про готовність приймати українців

За останні роки багато хто вже звик проводити літні відпустки на закордонних курортах. Однак цьогоріч більшості відпочивальників, швидше за все, доведеться вдовольнитися вітчизняними пляжами, походами в Карпати, або й банальним сапанням картоплі в рідних селах.
Хоча багато країн, перш за все, тих, чиї бюджети напряму залежать від туристичних потоків, починають послаблювати карантинні обмеження, залишаються принаймні дві великих проблеми. По-перше, до омріяних теплих країв ще потрібно якось дістатися в умовах існуючих обмежень на перетин кордонів громадянами країн з-поза Шенгенської зони та фактичної відсутності міжнародного регулярного авіасполучення.
По-друге, ситуація в кожній окремо взятій країні постійно змінюється, і часто – в гірший бік. Наочний приклад – Ізраїль, де уряд нібито зітхнув спокійно, мовляв, узяли ситуацію з коронавірусом під контроль, але вже цього тижня знову заговорив про «відкат» запроваджених раніше послаблень. Причина та сама, що в Україні – ізраїльтяни сприйняли зняття деяких обмежень, як повне скасування карантину, і пустилися берега. Відповідно, крива епідеміологічної статистики різко пішла вгору.

В які країни пускатимуть українських туристів

Згідно із інформацією Мінінфраструктури, станом на п’ятницю, 19 червня, без обмежень готові приймати українських громадян Албанія (з якою в нас діє безвізовий режим) та США (куди отримати візу вкрай складно). Албанія, яка в останні роки дедалі більше приваблює туристів, 14 червня зустріла перший після карантину чартерний рейс - із Білорусі. І чекає на українців.
Велика Британія також відкрита для українців, повідомляє ВВС-Україна. Але на туристів чекає двотижнева обсервація. Туреччина, Єгипет, Туніс, Грузія повідомили, що готові зустрічати українців з початку липня. Кожна з цих країн матиме власні вимоги до відпочивальників задля убезпечення від зараження. Зокрема, турецький уряд попередив, що усім іноземцям, які прилітатимуть на відпочинок, робитимуть тести на коронавірус - одразу ж в аеропорту.
Єгипет дозволить із 1 липня прибуття лише до головних морських курортів: у Шарм-ель-Шейх, Дахаб, Хургаду. Єгиптяни планують заповнювати готелі на 75% задля дотримання соціальної дистанції. У випадку зараження коронавірусом під час відпочинку туристові забезпечать лікування коштом створеного у країні фонду для боротьби з COVID-19.
Туніс зустрічатиме перших туристів 27 червня. В аеропорту іноземці проходитимуть тест. Також туристи мають надати документ, який підтверджує, що вони не інфіковані COVID-19. Після цього - семиденний карантин. Потім їх перевірять ще раз. Карантин туристи проходитимуть у готелях.
Грузія планує відкрити кордони для іноземців 1 липня. Уряд обіцяє, що туристи відпочиватимуть тільки у так званих «зелених зонах», тобто на курортах із нормальною епідеміологічною ситуацією.
Інші популярні курортні країни - Хорватія, Греція, Кіпр, Болгарія, які є членами Євросоюзу, а також Чорногорія, котра не входить до ЄС, також можуть відкрити кордони для українців 1 липня. Чорногорія вже дозволила приїздити на відпочинок туристам із понад 100 країн, але України серед них немає.

Авіасполучення: конкретики досі немає

У четвер, 18 червня, польські авіалінії LOT повідомили, що з 2 липня повернуть рейси до Києва. Водночас портал avianews.com наголошує, що перш ніж бронювати квитки, слід брати до уваги можливість скасування рейсів через рішення влади, а також можливу відмову в допуску на борт літака через обмеження на в’їзд іноземців. Нагадаємо, що 16 червня лоукостер WizzAir скасував раніше анонсовані рейси з Києва до Варшави і Кракова, а Ryanair закрив продаж квитків на маршрут Київ-Краків, який планував відновити у червні. Зараз громадяни України можуть в’їхати до Польщі тільки якщо мають офіційний дозвіл на роботу в цій країні, перебувають в шлюбі з громадянами Польщі або є дітьми польських громадян.
Між країнами Шенгену авіапольоти повноцінно відновили з 15 червня. Але громадяни інших країн ще чекатимуть окремого рішення. Воно має з’явитися наприкінці червня. В Євросоюзі вирішили створити для Шенгенської зони список держав, туристам яких з 1 липня дозволять перетинати кордон. В рекомендаціях ідеться, що обмеження мають бути зняті, в першу чергу, з тих третіх країн, котрі мають таку ж або кращу епідеміологічну ситуацію, ніж по Євросоюзу загалом. Очевидно, що Україну з її останніми коронавірусними «рекордами» до цього списку включати не поспішатимуть.


У понеділок, 15 червня, Міністерство закордонних справ на своєму сайті опублікувало рекомендації громадянам України, які планують здійснити подорожі за кордон.
У зв’язку з пандемією коронавірусу COVID-19 у світі та зростанням кількості нових випадків захворювання МЗС України рекомендує українським громадянам утриматися від поїздок за межі України без нагальної необхідності. При ухваленні рішення просимо також орієнтуватися на актуальні офіційні дані Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) щодо поширення коронавірусної інфекції у світі та найбільш уражених регіонів.

Що робити, якщо...

...я вже запланував подорож та навіть сплатив кошти?

Перш за все, переконайтесь, що ви насправді зможете здійснити подорож.
Для цього:
зв’яжіться з авіакомпанією, туристичною фірмою або тим оператором, через якого ви бронювали поїздку, та уточніть актуальний стан карантинних обмежень у країні та перевірте статус вашого бронювання. Ситуація може змінюватись, тож, перебувайте з оператором на постійному зв’язку;
паралельно зв’яжіться з дипломатичною установою України в країні, куди запланували подорож, а також із представництвом цієї держави в Україні. Офіційні органи зможуть надати найповнішу та найактуальнішу інформацію щодо чинних карантинних обмежень.
Максимально подбайте про власну безпеку. Ретельно вивчіть умови вашого страхового полісу. Переконайтесь, що він покриває втрати, що можуть виникнути у випадку надзвичайної ситуації, в тому числі, інфікування коронавірусом;
Подбайте про наявність додаткових коштів на випадок надзвичайної ситуації (скасування зворотних рейсів та необхідність придбати нові квитки, вимушене перебування в країні понад запланований термін тощо). Візьміть з собою різні платіжні засоби - платіжні картки, готівку тощо.
Потурбуйтесь про власне здоров’я. Візьміть з собою необхідні особисто вам медичні препарати «із запасом» - на випадок вимушеної затримки за кордоном.
Перевірте стан вашого здоров’я перед поїздкою. Особливо це стосується осіб старшого віку та тих, хто має хронічні захворювання, наприклад, бронхіальну астму, діабет, серцево-судинні захворювання тощо.

...я вже в перебуваю в країні, де продовжують реєструвати випадки інфікування громадян COVID-19?

Обов’язково зв’яжіться з найближчою до вас дипломатичною установою України та надайте інформацію про своє місце перебування та контактні дані. Консули зможуть вам допомогти, лише якщо ви повідомите про себе. Список закордонних дипломатичних установ України.
Зареєструйтесь на вебресурсі «ДРУГ» (https://friend.mfa.gov.ua/#/) - так наші консули матимуть інформацію про вас одразу в цифровій базі.
Виявляйте підвищену увагу та обережність.
Уникайте відвідання уражених вірусом регіонів.
Слідкуйте за всіма повідомленнями місцевих органів влади та в обов’язковому порядку дотримуйтесь всіх наявних вимог.
Слідкуйте за рекомендаціями подорожуючим на сайті МЗС України, вебресурсі «Поради подорожуючим від Консульської служби України» та оперативній сторінці МЗС у Facebook (налаштуйте миттєві сповіщення на власному смартфоні для зручності).

...я за кордоном, і моє здоров’я чи життя в небезпеці.

Зберігайте спокій та невідкладно звертайтесь на «гарячу лінію» найближчої дипломатичної установи України або на цілодобову «гарячу лінію» МЗС України: +38-044-238-16-57, адреса електронної пошти: cons_or@mfa.gov.ua.
Просимо також ретельно дотримуватись рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я та органів охорони здоров’я України.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
18.3819 / 4.15MB / SQL:{query_count}