Дональд Трамп знайшов винного в пандемії

США тимчасово припиняють фінансування Всесвітньої організації охорони здоров’я

Як заявив Дональд Трамп, фінансування припиняється на термін від 60 до 90 днів на період проведення розслідування, яке буде присвячено аналізу дій Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та ролі організації в приховуванні масштабів поширення коронавірусу. США надають ВООЗ більше, ніж будь-яка інша країна; 2019 року американський внесок перевищував 400 млн USD, що становило близько 10% бюджету організації.
Дональд Трамп нагадав, що в кінці січня керівництво ВООЗ виступило проти рішення про обмеження польотів до Китаю на ранніх етапах спалаху коронавірусу. «Інші країни і регіони, які, слідуючи рекомендаціям ВООЗ, тримали свої кордони з Китаєм відкритими, прискорили пандемію в усьому світі», – заявив Трамп. І додав, що це стало «однією з величезних трагедій» і призвело до втрати можливості зупинити пандемію на початку її розвитку. Він також заявив, що ВООЗ «не впоралася зі своїми основними обов’язками і повинна нести відповідальність за поширення коронавірусу по всьому світу».
Американські ЗМІ здебільшого вважають, що Трамп хоче відволікти увагу від власного провалу в приборканні епідемії COVID-19. Із лютого по середину березня він взагалі заперечував небезпечність коронавірусу. А тепер, вважають оглядачі, господар Білого дому шукає якогось зовнішнього ворога, на якого можна перекласти провину.

Рішення Трампа критикують всі

На демарш господаря Білого дому негайно відреагував генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Антоніу Ґутерріш. «Я вважаю, що Всесвітню організацію охорони здоров’я треба підтримувати, бо це дуже важливо для намагань світу перемогти у війні проти COVID-19. Коли ми остаточно перегорнемо сторінку цієї пандемії, тоді настане час озирнутися, щоб з’ясувати, як ця хвороба з’явилася і так катастрофічно швидко поширилася планетою, а також, як усі причетні реагувати на кризу. Але зараз не час для цього», – заявив генсек ООН.
Колишній британський прем’єр Ґордон Браун в інтерв’ю Німецькій хвилі сказав: «26 березня Дональд Трамп після зустрічі «великої двадцятки» підписав комюніке, яке передбачає посилення мандату ВООЗ, збільшення фінансування зусиль для боротьби з наслідками надзвичайних ситуацій, більше грошей на розробку нової вакцини і підтримку країн, що розвиваються. У теперішньому кроці президента США немає логіки. Це - акт самознищення. Адже якщо ми хочемо локально захиститися в Німеччині чи в США, то ми маємо діяти глобально». Якщо нині залишити сам на сам з пандемією, наприклад, країни Африки з їхніми слабкими системами охорони здоров’я, каже Гордон Браун, вірус може другою або третьою хвилею повернутися до США та Європи.
Схожа критика лунає і від провідних лікарів, дослідницьких інституцій, а також політиків по всьому світі. Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель написав у Twitter: «Ми глибоко шкодуємо про рішення США припинити фінансування ВООЗ. Цьому немає виправдання у часи, коли робота цієї організації потрібна як ніколи». 
Цікавою виявилася реакція австралійського прем’єрміністра Скотта Моррісона, який сказав, що згоден з критикою Трампа на адресу ВООЗ, зокрема стосовно підтримки організацією рішення Китаю заново відкрити ринки, де продають живих диких тварин і забивають їх на місці для споживання у їжу. «Але попри це зауваження, ВООЗ також є організацією, яка виконує багато важливої роботи, зокрема в нашому тихоокеанському регіоні, і ми тісно з нею співпрацюємо», – продовжив Скотт Моррісон. Австралійський прем’єр у стилі «і нашим, і вашим» закликав «не виливати дитину разом з купіллю», заявивши при цьому, що ВООЗ не повинна уникати критики.
Негативно на рішення Трампа відреагували також його політичні опоненти у Вашингтоні. Демократи в Конгресі США на чолі з Ненсі Пелосі заявили, що президент порушив закон, коли «замінив політичні пріоритети, прийняті Конгресом, на власні» та намагається перекроїти затверджене законодавчим органом фінансування. У цьому зв’язку демократи згадали про висновок Рахункової палати США щодо порушення Трампом закону, коли він розпорядився зупинити оборонну допомогу для України.
«Президент не має односторонніх повноважень припиняти обумовлений внесок Сполучених Штатів у ВООЗ. Крім того, відмова від фінансування ВООЗ є безглуздим кроком, який лише послаблює міжнародні інструменти боротьби з цією пандемією», – йдеться в офіційній заяві Комітету з асигнувань Палати представників.
«Відмова фінансувати ВООЗ у розпал найгіршої пандемії сторіччя схожа на відмову постачати набої союзнику під час наступу ворога», – заявив сенатор від Демократичної партії Патрік Лігі, інформує Голос Америки. Сенатор зазначив, що «Білий дім усвідомлює власні провальні дії у відповідь на кризу, від самого початку ігноруючи чисельні застереження, марнуючи цінний час, відкидаючи медицину, порівнюючи COVID-19 зі звичайною застудою і запевняючи, що усе буде гаразд».
До критики президента долучився й Наглядовий комітет Палати представників, який у спеціальному листі заявив, що звинувачення Трампа на адресу ВООЗ «відображає вражаючи рівень лицемірства, з огляду на його власну улесливість і вихваляння президента Сі Цзіньпіна та китайського уряду за дії в умовах цієї кризи».

Жалюгідне фінансування

«Негайні наслідки для роботи ВООЗ малоймовірні. Членські внески країн мають бути сплачені до першого січня кожного року. Отже, за цей рік США, певно, вже розрахувалися. Наразі незрозуміло, як виглядає ситуація з добровільними понаднормовими внесками США за 2020 рік. У всякому разі вони не є настільки великими, щоб їх неможливо було компенсувати зусиллями інших країн або приватних донорів», – пише Німецька хвиля.
ВООЗ фінансується обов’язковими внесками країн-членів, розмір яких залежить від рівня їхнього валового внутрішнього продукту. Крім того, країни можуть сплачувати добровільні внески, до фінансування долучаються і численні приватні донори. Обов’язкові членські внески складають лише близько 20% від загального бюджету ВООЗ і вже багато років вони не індексуються з урахуванням інфляції.
Загальний бюджет ВООЗ на 2020 рік становить усього 4,4 млрд USD. Це приблизно дорівнює бюджету університетської клініки Женеви, на території якої розташована штаб-квартира організації. Експерти по всьому світі критикують недофінансування ВООЗ вже протягом двох останніх десятиліть.
Найбільшим приватним донором є Фонд Білла і Мелінди Гейтс (9,6%). Найбільшими державними донорами за добровільними внесками є Великобританія, Європейський Союз (6% бюджету ВООЗ) і Німеччина (5%). В абсолютних числах найбільшим платником є США: 235 млн USD обов’язкового внеску і 200 млн USD добровільного. Це близько 10% загального бюджету ВООЗ. Натомість Китай сплачує всього-на-всього 86 млн USD звичайного внеску і лише більш ніж скромні 10 млн USD добровільного. Можливо, така арифметика також підлила олії у вогонь обурення Дональда Трампа.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.8654 / 4.12MB / SQL:{query_count}