Випробування розпочалися, але…

Вакцина проти коронавірусу з’явиться не раніше, ніж через рік

Нині майже 30 країн світу розробляють вакцину від вірусу SARS-CoV-2, що викликає COVID-19. У Китаї та США вже навіть почали тестування на людях. У деяких лабораторіях намагаються створити тимчасові щеплення, які могли б оберігати здоров’я людей місяць або два, поки розробляється більш тривалий захист. Серед фахівців немає єдиної думки про точні терміни, які будуть потрібні на створення вакцини, але стверджують, що для цього знадобиться не менше року.

Увесь світ шукає вакцину

На початку цього тижня світ облетіла бадьора заява професора медичного факультету університету Хаджеттепе Атеша Кара. «Хороша новина. Вакцина від корона вірусу, введена тваринам за допомогою мікроголки на лейкопластирі, дала імунну відповідь – вироблення антитіл. Зараз настав час перевірити, чи може вона захистити людей», – розповів Атеш Кара.
У середині березня стало відомо, що американські вчені провели випробування вакцини від коронавірусу на лабораторних мишах. Медики також використовували наноголки на пластирі. Тепер настала черга протестувати препарат на людях. Як повідомили у Національному інституті охорони здоров’я США, у першому дослідженні беруть участь 45 здорових добровольців віком від 18 до 55 років. Випробування тривають у дослідницькому центрі Kaiser Permanente Washington Health Research Institute у місті Сіетл.
Вакцина отримала назву mRNA-1273 і була розроблена вченими Національного інституту алергії та інфекційних захворювань США у співпраці з біотехнологічною компанією Moderna, Inc. Перша фаза випробувань включає оцінку безпеки різних доз експериментальної вакцини та їхньої здатності викликати імунну відповідь. Це перший етап складного процесу клінічних випробувань.
Випробування прототипу вакцини Ad5-nCoV у Китаї розпочалися в середині березня. 108 осіб віком від 18 до 60 років були щеплені препаратом, розробленим гонконгською фармацевтичною компанією CanSino Biologics, яка розробляла проєкт спільно з китайськими військовими. Вакцинацію провели у кілька етапів. Добровольців розділили на групи по 36 чоловік. Кожна з них отримала різну дозу вакцини – низьку, середню і високу. Тепер добровольці перебувають під наглядом медиків, повідомляє South China Morning Post.
У Франції першими до розробки вакцини приступили вчені інституту Пастера. Вони змогли першими в Європі ізолювати новий коронавірус у лабораторних умовах. Фахівці вже тоді назвали це проривом для пошуку вакцини і ефективного лікування, але попередили, що завершити дослідні роботи зможуть не раніше серпня. Буде потрібно рік або навіть 18 місяців, щоб вакцина була готова для тестування на людях.
Італія також не пасе задніх. Як повідомляє видання ANSA, вакцина отримала назву Sars-Cov2, її розробила компанія Takis на основі фрагмента генетичного матеріалу вірусу. Восени вакцину зможуть випробувати на людях.
Вчені Імперського коледжу в Лондоні почали випробовувати на тваринах вакцини проти COVID-19, йдеться у заяві Science Alert. «Ми ввели отриману з цих бактерій вакцину в організми мишей. Сподіваємося, що протягом наступних кількох тижнів зможемо визначити реакцію, яку ми можемо побачити у цих мишей, в їхній крові, їхню реакцію антитіл на коронавірус», – заявив дослідник Лондонського імперського коледжу Пол Маккей, додавши, що після кількамісячного першого етапу випробувань розпочнеться експеримент на людях.
Над розробкою вакцини працюють і польські фахівці, які вже заявили про певні успіхи. Зокрема, група дослідників Вроцлавської політехніки під керівництвом професора Марціна Дронга нещодавно змогла відокремити із SARS-CoV-2 фермент, який відповідає за його життєздатність. Отже, якщо винайти ліки, які гальмуватимуть активність цього ферменту, то коронавірус гине.
Польський професор зауважив, що заклад тісно співпрацює з групою вчених німецького професора Рольфа Хільгенфельда з університету міста Любек, який має визначні заслуги у подоланні епідемії вірусу SARS у 2002 – 2003 роках. Польські науковці вирішили не патентувати свій винахід, а безкоштовно надали результати дослідження науковцям та фармацевтичним компаніям із усього світу.

БЦЖ проти SARS-CoV-2

Імунологи з німецького Товариства Макса Планка (Max-Plank-Gesellschaft) вивчають вплив давно відомої вакцини проти туберкульозу БЦЖ (Бацила Кальмета-Герена, що застосовується для профілактики туберкульозу в дітей) на імунітет людини до вірусних захворювань дихальних шляхів. Якщо підтвердиться припущення вчених, що вона підсилює природний імунітет людини до таких захворювань, то не виключено, що щеплення БЦЖ можна буде використовувати з цією метою доти, поки на ринку не з’явиться спеціальна вакцина від коронавірусу.
Як розповів у інтерв’ю Німецькій хвилі професор Штефан Кауфман, який керує відділенням імунології Інституту інфекційної біології ім. Макса Планка у Берліні, він і його колеги готуються до проведення клінічних випробувань вакцини-кандидата VPM 1002, створеної кілька років шляхом генетичних змін вакцини БЦЖ. Мета – перевірити, чи здатна вона також посилити імунітет організму до вірусів грипу та вірусних захворювань дихальних шляхів, в тому числі пневмонії COVID-19, яку викликає коронавірус SARS-CoV-2. Очікується, що в цих дослідженнях візьме участь медичний персонал низки клінік по всій Німеччині як група, що особливо часто стикається з джерелом подібної інфекції.
За словами професора Кауфмана, поки що не можна сказати, який саме вплив матиме щеплення вакциною-кандидатом VPM 1002. «В ідеалі щеплені люди перестануть хворіти. Інший варіант впливу – той, за якого захворювання матиме у них приглушений перебіг», – пояснив він. «Сказати, що після щеплення люди отримають стовідсотковий захист, не можна. Однак цього не можна стверджувати і щодо інших вакцин», – додав Кауфман.
«У принципі ця ідея з БЦЖ має наукове обґрунтування, але потрібно розмежовувати спекуляції, які ведуться навколо неї. БЦЖ не захищає від коронавірусу, не створює імунітет від коронавірусу, тут більше ідея підвищити опірність організму і попередити тяжкий перебіг COVID-19 у людей похилого віку. Але поки не буде проведено досліджень на принципах доказової медицини, ми не можемо ані підтвердити, ані спростувати таку теорію», – розповів Радіо Свобода інфекціоніст, член Європейського товариства з дитячих інфекційних хвороб (ESPID) Федір Лапій.

Чому так довго?

Вакцину, що вбиває вірус, зробити нескладно. Але складніше, щоб вона була безпечною. Саме тому на створення відводять тривалі терміни – від кількох місяців до року. За цей час зразки вакцин перевіряють спочатку на тваринах, потім на людях. Головна небезпека – не до кінця протестована вакцина може знищити репродуктивну функцію організму, який її отримує. Фахівці з охорони здоров’я кажуть, що відповідальна перевірка будь-якої потенційної вакцини потребує 1-1,5 року.
Науковий щомісячник Wired (видається в Сан-Франциско і Лондоні), чию публікацію цитує Укрінформ, докладно описав етапи клінічних тестувань. Зокрема, для початкового етапу потрібно від трьох місяців. Спочатку потенційну вакцину потрібно випробувати на кількох десятках здорових волонтерів і переконатися, що вона безпечна. У разі відсутності відхилень, переходять до наступного етапу, що має тривати 6-8 місяців в уражених вірусом районах планети. До тестувань залучають кілька тисяч людей. Метою таких досліджень є процес стимулювання вакциною антитіл в організмі людини.
Третім етапом, який триває 6-8 місяців, буде повторний експеримент у епіцентрі зараження на кількох тисячах хворих. У разі, якщо побічних ефектів не зафіксовано або вони становлять припустимі відхилення, настає заключний етап – затвердження вакцини. Процедура потребуватиме від одного місяця до одного року. Остаточний вердикт – Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США. Цей регулятивний орган має переглянути і перевірити отримані дані та розробити інструкції щодо застосування вакцини. На що потрібно ще час понад один місяць – лише тоді вакцина вважатиметься готовою до широкого використання.
Автори Wired підсумовують: потенційні вакцини почали розробляти ще у січні цього року, отже, ефективними вони можуть стати лише влітку 2021 року. Такі обчислення збігаються з показниками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Водночас жодних гарантій сьогодні не дасть жоден фахівець-вірусолог. Природа SARS-CoV-2 досі вивчається і вона є непередбачуваною. Попередник наявного коронавірусу, SARS, почав гинути через чотири місяці після початку глобальної паніки.

Дві європейські країни заявили про послаблення карантину. Прем’єрка Данії Метте Фредеріксен оголосила, що уряд почне послаблювати жорсткі обмеження вже з наступного тижня, пише Politiken. Зокрема, будуть відкриті дитячі садки і школи для учнів до 5-х класів. «Відкриття шкіл та закладів для найменших означає, що у деяких батьків буде спокійна робота», – сказала прем’єрка. Натомість учні 6 – 10 класів зможуть повернутися в школу не раніше 10 травня, тому всі випускні іспити будуть скасовані.
Також в уряді заявили, що дорослі, яких 12 березня попросили по можливості працювати з дому, тепер можуть почати частіше повертатися на свої робочі місця, якщо вони подбають про те, щоб «слідувати загальним керівним принципам належної поведінки». Церкви, бібліотеки, спортивні клуби і великі торговельні центри залишатимуться закриті щонайменше до 10 травня.
Влада Австрії також представила план поступового послаблення карантину. «Наша мета полягає в тому, щоб з 14 квітня маленькі магазини площею до 400 квадратних метрів змогли знову відкритися, зрозуміло, при дотриманні суворих заходів безпеки. Це стосується носіння масок і дезінфекції, а також допуску обмеженої кількості покупців», – заявив канцлер Австрії Себастьян Курц.
За його словами, також запрацюють садові ринки і магазини товарів для дому та ремонту. Курц допускає, що ще більше компаній зможуть відновити роботу 1 травня. Йдеться про всі магазини і торгові центри, а також перукарні. Крім того, до середини травня планується поступово відкривати ресторани і готелі, але рішення про ці заходи буде ухвалено тільки наприкінці квітня, зазначив канцлер. Водночас онлайн-навчання в школах продовжиться принаймні до середини травня, а заборони на масові заходи діятимуть до кінця червня.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.3782 / 4.07MB / SQL:{query_count}