Битва за Святу землю

Рішення Дональда Трампа визнати Єрусалим столицею Ізраїлю спричинило радикальну реакцію мусульманського світу

Стіна плачу: в Єрусалимі є святині, важливі як для християн і мусульман, так і для юдеїв, фото: tournavigator.net
Організація ісламського співробітництва на позачерговому саміті визнала Східний Єрусалим столицею Палестини і зак­ликала інші країни вчинити так само. Саміт відбувся у Стамбулі, його ініціатором виступив президент  Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган. На його думку, країни, які досі не визнали Палестинської держави, повинні нарешті зробити це і домогтися того, щоби палестинці були повноцінно представлені в дипломатичній сфері.
Заява Організації ісламського співробітництва є відповіддю на рішення глави США Дональда Трампа визнати Єрусалим столицею Ізраїлю. Виступаючи на відкритті саміту, Ердоган назвав Ізраїль терористичною державою, а заяву Трампа – незаконою спробою США “винагородити Ізраїль за політику терору”.
“Цей крок президента США є спробою покарати палестинський народ, який десятиліттями протистоїть окупаційній політиці Ізраїлю. Ізраїль – держава, що проводить політику терору. Терористи в одностроях ізраїльської армії хапають дітей і кидають їх до в’язниці”, – обурювався турецький лідер.
На саміті звучали й заклики застосувати політичні та економічні санкції щодо США і всіх країн, які визнають Єрусалим ізраїльською територією. Щоправда, ці ідеї зависли в повітрі й до тексту остаточного документа не потрапили. В підсумковому комюніке рішення Дональда Трампа охарактеризували як “нав­мисний підрив усіх зусиль зі встановлення миру, стимул для поширення екстремізму й тероризму і загрозу міжнародному миру та безпеці”.
“Якщо США не відкличуть незаконне рішення, то нестимуть відповідальність за його наслідки. Рішення США означає порушення прав палестинського народу. Сполучені Штати повинні припинити посередницьку роль в палестинсько-ізраїльському конфлікті”, – пригрозили в документі. Організація ісламського співробітництва також закликала всі мусульманські країни об’єднати зусилля для протистояння односторонньому рішенню США, яке відкинули більшість країн світу.
Нагадаємо, що пале­стинсько-ізраїльський конф­лікт різко загострився після того, як 6 грудня президент США Дональд Трамп оголосив, що Вашингтон визнає Єрусалим столицею Ізраїлю і перенесе туди американське посольство, яке є зараз у Тель-Авіві. Вже наступного дня після заяви Трампа глава правлячого в секторі Газа ісламістського угруповання ГАМАС Ісмаїл Ханія закликав до початку нової інтифади (повстання проти Ізраїлю. – “Львівська Пошта”). “Ми повинні почати нову інтифаду проти сіоністського ворога. Вона не припиниться аж до звільнення Єрусалима і Західного берега Йордану”, – заявив Ісмаїл Ханія.
Слова палестинців не розійшлися з ділом: ГАМАС оголосив “День гніву”, почалися масові протестні акції палестинців, відбулися зіткнення демонстрантів з ізраїльськими військово­службовцями. Нещодавно із сектору Газа по території Ізраїлю були запущені ракети. Ізраїль в боргу не залишився й атакував палестинські об’єкти. У результаті загинули принаймні двоє людей, десятки отримали поранення.
Питання про статус Єрусалима – одне з ключових у палестинсько-ізраїльському конфлікті. В цьому місті є святині, важливі як для християн і мусульман, так і для юдеїв. У період між світовими війнами на території, де розташований сучасний Ізраїль, діяв так званий британський мандат у Палестині. На початку XX століття на палестинські території переселилося близько 100 тисяч євреїв. Станом на початок Другої світової війни Єрусалим був населений переважно євреями. До 1947 року напруженість всередині регіону наростала, і Лондон відмовився від мандата, визнавши, що не може знайти рішення для створення єврейської та арабської держав на цій території.
29 листопада 1947 року Генасамблея ООН схвалила резолюцію щодо припинення дії британського мандата і передачу Єрусалима під міжнародний контроль. Тобто місто не могло бути визнане столицею будь-якої держави. Саме тому всі країни мають у своєму розпорядженні посольства виключно в Тель-Авіві – у Єрусалим дипломатичні представниц­тва не переносили, оскільки не врегульований статус міста. Дональд Трамп став першим, хто порушив цю традицію.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4591 / 3.99MB / SQL:{query_count}